Cegła klinkierowa na elewacji nie wymaga częstej konserwacji. Zobacz, dlaczego.

2009-06-17 2:00

Solidna i masywna elewacja wykonanan z cegły klinkierowej zawsze wyróżnia się na tle innych fasad domów, a jej naturalne pochodzenie wzbudza zaufanie i wiąże budynek z otaczającą przyrodą. Na dodatek cegła klinkierowa nie wymaga tak częstej koserwacji. Wyjaśniamy, dlaczego tak właśnie się dzieje.

Szlachetny i kolorowy – klinkier na elewacji
Autor: archiwum muratordom Prostą elewację warto wzbogacić o kolorowe nadproża czy parapety z ciemniejszych cegieł  

Elewacja klinkierowa jest trwała i elegancka. Skutecznie chroni ściany domu przed niszczącym działaniem deszczu, wiatru i mrozu. Elewacja ceglana nie wymaga tak częstej konserwacji jak tynkowana; decydując się na klinkier, oszczędzamy na malowaniu i tynkowaniu. Jest ładna, zdobi i podnosi rangę domu. I chociaż to dość kosztowna inwestycja, daje gwarancję, że dom będzie starzał się pięknie i szlachetnie.

Jaka barwę cegły klinkierowej wybrać?

O barwie cegły klinkierowej decyduje skład gliny, a także temperatura spiekania klinkieru. Kolory są światłoodporne – nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Mnogość barw sprawia, że klinkier można dobrać do każdej bryły domu. Najbardziej popularna jest cegła w klasycznych odcieniach czerwieni, niekiedy przechodzących w brązy lub odcienie żółtego. Sprawiają, że dom wpisuje się w tradycyjny klimat architektoniczny. Warto wymieszać cegły klinkierowe z kilku, najlepiej pięciu palet, dzięki czemu uzyskamy efekt melanżu na całej powierzchni ściany. Bardzo naturalny wygląd daje zastosowanie cegły cieniowanej, która może mieć bogate przebarwienia. Jej barwy łagodnie przechodzą w kolory z tej samej tonacji przypominającej mieniące się odcieniami jesienne liście. Niekiedy zestawienia kolorystyczne nie są tak naturalne, mogą zaskakiwać – w tej samej serii można spotkać cegły czerwononiebieskie lub czerwonoszare. Klinkier w ceglastej tonacji dobrze wygląda w połączeniu z czerwoną dachówką, białymi lub zielonymi ramami okien. Poza charakterystyczną dla cegieł gamą barw ceglastych spotyka się klinkier w różnych odcieniach bieli: poczynając od perłowej poprzez kremową aż po szarości. Stosuje się go jako okładzinę domów nawiązujących do modernizmu, a także na tradycyjnych prostych domach z dwuspadowym dachem.

Szlachetny i kolorowy – klinkier na elewacji
Autor: Szandomirski Andrzej Spoina może mieć kolor zbliżony do klinkieru, wówczas z daleka w ogóle jej nie widać i elewacja sprawia wrażenie gładkiej...

Wiele możliwości budowy z klinkieru

Elewacja z klinkieru z pewnością nie jest nudna. Umiejętne dopasowanie kolorystki cegieł, ich rodzaju i sposobu ułożenia sprawia, że budynek może mieć zarówno bardzo urozmaiconą fasadę, jak i wyglądać prosto, wręcz ascetycznie. Klinkier może bowiem być tłem dla pozostałych elementów albo stanowić dekorację sam w sobie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie