Przesuwne drzwi wewnętrzne. Przewodnik po różnych systemach naściennych

2023-09-18 14:41

Przestrzeń jest w cenie, a drzwi przesuwne dają wiele możliwości lepszego jej wykorzystania. Otwarte skrzydła, które nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, ułatwiają aranżację wnętrz. A co ważne, można je bez trudu zamontować nawet w już zamieszkanym domu. Wybór skrzydeł i systemów jezdnych jest naprawdę bogaty.

Spis treści

  1. Do jakich pomieszczeń wybrać drzwi przesuwne?
  2. Systemy jezdne w naściennych drzwiach przesuwnych
  3. Skrzydła drzwiowe w drzwiach przesuwnych
  4. Jakie okucia do drzwi przesuwnych?
  5. Komfort użytkowania drzwi przesuwnych

Zaletą systemów naściennych – w przeciwieństwie do tych kasetowych, chowanych w ścianie – jest to, że można je zastosować w każdej chwili, nawet już w gotowym domu, gdyż ich montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję ściany.

Do jakich pomieszczeń wybrać drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to dobry pomysł nie tylko tam, gdzie brakuje nam miejsca w pomieszczeniu, choć przecież miejsca nigdy dość. Pomagają zaaranżować w pełni funkcjonalną i pomysłową przestrzeń w niewielkich pomieszczeniach lub takich, do których wejście jest wąskie lub niezbyt wygodne. Tam gdzie jest zbyt mało miejsca, szkoda je przeznaczać na pełne otwarcie skrzydła. Czasem to utrudnia również umeblowanie. Pokoje młodzieżowe, sypialnie, garderoby, pomieszczenia gospodarcze czy pokoje na niezbyt wysokim poddaszu – w tych pomieszczeniach drzwi przesuwne mogą być dobrym rozwiązaniem. Z kolei drzwi do łazienki powinny się otwierać na zewnątrz, a więc na przedpokój, i tu czasem w wąskich korytarzach, zabudowanych szafami, może być trudno zmieścić skrzydło o wygodnej szerokości 90 cm.

Nie jest to jedyne możliwe zastosowanie drzwi przesuwnych. Producenci oferują także kolekcje do reprezentacyjnych pomieszczeń dziennych. Dodadzą im atrakcyjności interesującym wzornictwem skrzydeł, pasującym do wnętrz – od tradycyjnych po loftowe, ciekawym materiałem – od drewna po szkło w wielu odmianach, ale także pomysłowymi systemami otwierania – widocznymi lub ukrytymi.

Liczy się także wielkość – duże dwuskrzydłowe drzwi przesuwne mogą dodać wnętrzom elegancji i wprowadzić nowy wymiar w salonach i pokojach dziennych, a także stać się znikającą ścianą między aneksem kuchennych a salonem.

Dodatkowo możliwy jest też nierówny podział skrzydeł. Czasami ułatwia to zagospodarowanie nietypowych pomieszczeń lub atrakcyjną aranżację tych standardowych.

Systemy jezdne w naściennych drzwiach przesuwnych

Główną różnicą między poszczególnymi modelami drzwi przesuwnych jest to, czy system jezdny będzie widoczny po montażu skrzydła, czy nie.

Z maskownicą. Najprostsze konstrukcje to te zakryte od góry listwą maskującą. Standardowy zestaw do montażu naściennego składa się z aluminiowej lub stalowej listwy prowadzącej mocowanej do ściany lub do nadproża, wózka jezdnego i uchwytów montażowych mocowanych na skrzydle, listwy dystansowej i maskownicy. Maskownica jest dopasowana do skrzydła pod względem koloru i wzoru.

Z belką odbojową. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie w drzwiach przesuwnych zamka zamykanego na klucz, co czasem jest potrzebne, na przykład w sypialni, WC albo pomieszczeniu gospodarczym ze środkami czystości w domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta.

Z pełną ościeżnicą, tzw. tunelową. W tym systemie po zamknięciu drzwi nie widać, że są przesuwne, bo ościeże jest obudowane ościeżnicą. Zapewnia ona dodatkową stabilizację skrzydła i szczelniejsze jego zamknięcie.

Ukryty w skrzydle. Przy zamkniętych drzwiach widzimy tylko skrzydło, a system jezdny jest niewidoczny. Z kolei po odsunięciu drzwi widać tylko estetyczną szynę jezdną, najczęściej aluminiową, a wózki jezdne pozostają ukryte w skrzydle, w wyfrezowanym w nim tunelu. Są też takie modele, których szyna pozostaje niewidoczna, nawet po odsunięciu skrzydła (mocowane punktowo).

Z widocznymi ozdobnymi elementami mechanizmu. To rozwiązanie jest polecane do modnych ostatnio wnętrz loftowych (w ofertach firm znajdziemy je najczęściej pod taką nazwą). Elementy jezdne i szyna prowadząca mogą być wykonane na przykład (choć nie tylko) z proszkowanej na czarno stali, całkowicie odsłonięte, wręcz wyeksponowane na wierzchu skrzydła. Cechują się prostą konstrukcją i celową surowością wzornictwa, dzięki czemu nadają wnętrzu industrialny charakter.

Do skrzydeł szklanych. To systemy jezdne różniące się głównie elementami mocującymi skrzydło. Najczęściej w skład kompletu wchodzi szyna jezdna z anodowanego aluminium wraz blendą (w opcji z ukrytym systemem jezdnym) oraz elementy przeznaczone do zawieszenia przesuwnej tafli szklanej i ogranicznik dolny. Można też zamontować szklane drzwi z widocznymi elementami, podobnymi do tych w stylu loft, z proszkowanej na czarno stali lub stali nierdzewnej albo aluminium.

Skrzydła drzwiowe w drzwiach przesuwnych

Do systemów przesuwnych przeznaczone są skrzydła bezfelcowe i bez zawiasów. Wykonywane z tych samych materiałów, co w drzwiach rozwieranych: z drewna, płyt drewnopochodnych (wiórowe, MDF, HDF), szkła. Równie bogate są sposoby standardowego wykończenia skrzydeł przesuwnych: malowanie, laminowanie, fornirowanie. Możliwe są także przeszklenia, a powierzchnia płyt może być gładka lub frezowana.

Jednak inaczej dobiera się ich rozmiary. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi rozwieranych muszą zakryć cały otwór drzwiowy i to z naddatkiem. Do każdego z systemów są wymagane inne wymiary skrzydła, ze względu na różne wymiary mechanizmów systemu. Do tego dochodzą dodatkowe elementy, na przykład na prowadnice montowane do podłogi, które muszą być wpuszczone we wrąb na dolnej krawędzi skrzydła. Punktem wyjścia są wymiary światła przejścia, czyli rozmiar otworu drzwiowego. Jego szerokość w każdym z rozwiązań podawana jest w cudzysłowie. Przykładowe drzwi „90” mają w jednym z systemów szerokość 944 mm i wysokość 2033 mm i nadają się do otworu, który nie może mieć więcej niż 920 mm szerokości i 2020 mm wysokości.

Generalnie jednak w przypadku drzwi przesuwnych naściennych jest spora dowolność w planowaniu wielkości otworu. Skrzydła drzwiowe mogą mieć różną szerokość, wysokość, a niektóre firmy przygotowują je na konkretny wymiar zamówiony przez klienta, co umożliwia idealne dopasowanie do nietypowych potrzeb.

Gdy skrzydła są szklane, muszą mieć przeznaczone do nich systemy jezdne – widoczne, ale bardzo estetyczne, wykonane z anodowanego aluminium lub ze stali proszkowanej. Do wyboru są tafle szklane w różnych wykończeniach. Szyby z bezpiecznego szkła mogą być transparentne, mleczne, przydymiane, a nawet we wzory.

Do pomieszczeń takich jak łazienka oraz WC powinno się wybierać drzwi, które także po zamknięciu umożliwią przepływ powietrza wentylacyjnego. W skrzydła przesuwne, również te szklane, wstawia się tuleje wentylacyjne.

Jakie okucia do drzwi przesuwnych?

W naściennych drzwiach przesuwnych nie stosuje się tradycyjnych okuć – zawiasów i klamek. Są za to pochwyty. Te zewnętrzne (mocowane od strony pomieszczenia, w którym montuje się skrzydło drzwiowe) mogą być praktycznie dowolne. Wybór jest tu równie bogaty jak w przypadku uchwytów do szafek kuchennych. Z kolei pochwyty po drugiej stronie skrzydła – podobnie jak w drzwiach chowanych do kasety – powinny być wpuszczane, zlicowane ze skrzydłem. Najczęściej są okrągłe, ale też kwadratowe, w kształcie elipsy lub prostokątne.

Jeśli chcielibyśmy mieć możliwość zamknięcia drzwi przesuwnych na zamek (na przykład w WC lub sypialni), musimy wybrać taki przeznaczony specjalnie do tego typu drzwi. Jest to tak zwany zamek hakowy (WC) lub pochwyt z kluczem łamanym.

drzwi przesuwne z zamkiem magnetycznym
Autor: VOSTER Jeśli chcemy, by drzwi były zamykane (na przykład do WC), trzeba wyposażyć je w specjalny zamek do drzwi przesuwnych - tu wstawiono nowoczesny zamek magnetyczny

Komfort użytkowania drzwi przesuwnych

Podczas wyboru systemu jezdnego warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, które wpływają na komfort użytkowania drzwi. Są one dodatkowo płatne, ale warto je rozważyć, jeśli drzwi będą często używane lub są bardzo szerokie lub ciężkie.

Do takich należą na przykład łożyskowane rolki, które zapewniają ciche i płynne przesuwanie skrzydła. Są polecane zwłaszcza do drzwi w sypialni bądź pokoju dziecięcym.

W drzwiach do garderoby lub sypialni przyda się szczotka przeciwkurczowa, która wypełni szczelinę pomiędzy górną krawędzią drzwi a maskownicą. Takie uszczelnienie połączenia pozwoli ograniczyć przenikanie zarówno kurzu, jak i dźwięku.

Dodatkowymi udogodnieniami obsługi drzwi przesuwnych mogą być takie funkcje, jak spowalniacz, czyli samoczynne spowalnianie skrzydła w końcowej fazie zamknięcia.

Przyda się także samodomykacz, który dociąga skrzydło w ostatniej fazie ruchu po szynie jezdnej. Może on być montowany po jednej stronie skrzydła lub po obu, wtedy wspomaga również otwieranie drzwi. Zwiększa bezpieczeństwo użytkowania drzwi i zapobiega uderzeniom skrzydła o belkę. Przeznaczony jest do wszystkich skrzydeł wewnętrznych z wyjątkiem szklanych.

W przypadku zastosowania podwójnych skrzydeł, zwłaszcza szerokich, przydatna będzie opcja synchronizacji, czyli jednoczesne otwieranie lub zamykanie dwóch skrzydeł przez przesunięcie tylko jednego skrzydła.

Ciekawym rozwiązaniem jest też system „klik”, umożliwiający szybki i łatwy montaż maskownicy oraz profilu naściennego bezpośrednio do szyny, zwłaszcza jeśli pokusimy się o samodzielny montaż drzwi.

Poprawie stabilności całej konstrukcji służy dolny prowadnik skrzydła. Może on być montowany do podłogi lub do ściany, wówczas jego montaż nie wymaga wiercenia otworów w podłodze.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie