Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawnik. Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni

Trawnik. Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni

Staranne założenie trawnika to połowa sukcesu. Potem trawnik trzeba kosić i podlewać, kosić i podlewać... a czasami zasilić nawozami, napowietrzyć i usunąć filc. Sprawdź, jak właściwie pielęgnować trawnik przez cały rok. Kiedy rozpocząć regenerację i nawożenie trawnika po zimie, dlaczego ważna jest wertykulacja oraz jak podlewać i kosić trawnik.

Autor: Andrzej Szandomirski

Regeneracja trawnika po zimie

Do regeneracji trawnika można przystąpić wiosną, po stopnieniu śniegu i rozmarznięciu darni. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek zabiegi, gleba musi obeschnąć. Gdy to nastąpi, można wykonać wałowanie wałem o ciężarze co najmniej 70 kg, aby wyrównać powierzchnię trawnika. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy powstały wysadziny mrozowe.

Następnie z powierzchni trawnika wygrabiamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Jeżeli nie musimy go napowietrzać ani zwalczać warstwy filcu, możemy w miejscu powstałych po zimie placków przerzedzonej darni wzruszyć ziemię i po zasileniu trawnika dosiać nasiona (albo zastosować na przykład regenerator do trawników zawierający nawóz i nasiona szybko rosnących traw).

Wertykulacja trawnika

Już na dwuletnich trawnikach może powstać warstwa filcu. Aby się pozbyć filcu z trawnika, wiosną powinna być przeprowadzona wertykulacja trawnika, czyli nacinanie darni. Do tego celu służy urządzenie zwane wertykulatorem wyposażone w ostre noże, które kroją darń i podłoże na głębokość 3-7 cm. Do małych trawników wystarczą wertykulatory ręczne, do dużych lepsze są elektryczne lub spalinowe. Na zakończenie trzeba bardzo starannie (najlepiej ostrymi grabiami) usunąć wszelkie resztki roślinne z powierzchni trawnika.

WARTO WIEDZIEĆ

Sfilcowany trawnik

Filc na trawniku to plątanina rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu. Utrudnia dopływ powietrza i światła do korzeni i gleby, a także zatrzymuje wilgoć na powierzchni. Prowadzi to do pogorszenia wyglądu trawnika i sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób. Jeżeli nie zniszczymy filcu, jego warstwa będzie coraz grubsza, młode kępki trawy zaczną się wypiętrzać (nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu), a trawnik stanie się nierówny.

Nawożenie trawnika

W początku kwietnia warto zasilić darń jednym z nawozów wieloskładnikowych najlepiej przeznaczonym do trawników, stosując się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Nawożenie trawnika należy zrobić, gdy ziemia jest wilgotna, ale rośliny suche, żeby nawóz nie osiadł na liściach (mógłby je uszkodzić), a więc na przykład kilka godzin po podlewaniu lub deszczu. Następnego dnia trzeba trawnik obficie podlać, oczywiście jeśli nie padało.

Dobre efekty daje zasilanie trawnika rozłożonym kompostem o miałkiej konsystencji (najlepiej przesianym przez siatkę rozpiętą na ramie). Wystarczy dwa razy w sezonie wegetacyjnym równomiernie rozgrabić po powierzchni 1-2-centymetrową warstwę kompostu. Jest to doskonały nawóz. Dostarcza próchnicy, a więc substancji odżywczych w postaci dobrze przyswajalnej dla roślin, poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci. Wpływa korzystnie na aktywność mikroflory i fauny glebowej, a przy tym nie można nim przenawozić.

Nawożenie warto powtórzyć latem, ale jeśli wiosną został użyty nawóz o spowolnionym działaniu, nie jest to konieczne. Podczas suszy ograniczamy nawożenie i nie stosujemy nawozów o znacznej zawartości azotu.

Ostatnie nawożenie zwykłym nawozem należy wykonać najpóźniej w połowie sierpnia, potem można murawę zasilać wyłącznie specjalnymi nawozami do jesiennego stosowania.
Taki nawóz (o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu) stosujemy też na starsze trawniki. Wysiewa się go co kilka lat w październiku. Pamiętajmy, aby jesienią nie używać innych nawozów mineralnych zawierających duże dawki azotu, bo prowadzi to do zmniejszenia mrozoodporności traw.

Jesień to dobra pora na wapnowanie trawnika. Na glebach piaszczystych co trzy-cztery lata, a na zwięzłych co pięć-sześć lat należy zastosować dolomit lub kredę nawozową, dzięki czemu obniży się pH i ułatwi przyswajanie innych pierwiastków.

WARTO WIEDZIEĆ

Nawożenie młodego trawnika

Pierwsze nawożenie młodego trawnika, oczywiście jeśli podłoże zostało dobrze przygotowane, wykonuje się wczesną jesienią kończącą pierwszy pełny sezon jego wegetacji. Można do tego wykorzystać specjalny nawóz jesienny do trawników.

Podlewanie trawnika

Młoda trawa pojawiająca się wiosną i wyrastająca na nowym trawniku (zarówno sianym, jak i założonym z gotowej darni) jest wrażliwa na przesuszenie. Dlatego trzeba regularnie podlewać trawnik.

Podlewanie trawnika robi się wcześnie rano lub późnym popołudniem (żeby przed nocą trawy zdążyły obeschnąć). Nie można dopuszczać do przesychania podłoża, a potem gwałtownie go zalewać. Najlepiej podlewać rzadziej i intensywnie niż często, ale słabo. Aby woda zbyt szybko nie parowała, dobrze jest użyć rozproszonego strumienia. Wtedy może ona stopniowo wsiąkać, nawilżając głębsze warstwy gleby, przynajmniej do głębokości 15 cm. Warto do podlewania trawnika używać przenośnych zraszaczy lub zainstalować system automatycznego podlewania.

Latem trawnik potrzebuje więcej wody, bo średnia temperatura powietrza i podłoża jest wyższa i rośliny szybciej oddają wodę otoczeniu. W upalne dni warto podlewać rano i wieczorem. Nawet krótkotrwała susza potrafi zniszczyć murawę.

WAŻNE

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz trawnik otrzyma odpowiednią ilość wody zaaplikowaną we właściwy sposób, zainstalujmy system automatycznego nawadniania. Czujniki rozpoznają potrzeby trawnika: deszczowe nie dopuszczą do zalania trawnika w razie deszczu, a wilgotności gleby spowodują uwzględnienie stopnia nawilżenia podłoża. Komputer sterujący włączy i wyłączy instalację o przewidzianej porze, a dobrze rozmieszczone zraszacze podleją całą murawę. Dzięki temu nie będziemy marnować wody, trawa będzie piękna, a nam pozostanie słuchać, jak rośnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Zakładanie trawnika - kiedy z rolki, kiedy z siewu

Trawnik można zakładać, wysiewając nasiona lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce. Trawnik z siewu robi...

Prace w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych na...

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac...

Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała...

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała prawdziwe boisko piłkarskie? W czerwcowym...

Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego...

Ciepła i wilgotna wakacyjna pogoda sprzyja szybkiemu wzrastaniu trawy. Co tygodniowe jej koszenie produkuje...

Rośliny cebulowe na trawniku: krokus, szafirek,...

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc w nim rośliny cebulowe. W murawie dobrze czują się gatunki,...

Trawnik jak aksamitny dywan. Zasady zakładania,...

Budowa domu jeszcze trwa, a Ty już marzysz o otaczającym go ogrodzie z soczyście zielonym trawnikiem?...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.