| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » System ogrzewania i osuszania nawierzchni - podgrzewana kostka brukowa

System ogrzewania i osuszania nawierzchni - podgrzewana kostka brukowa

System ogrzewania i osuszania nawierzchni do doskonały sposób pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni na terenie posesji. Podgrzewana kostka brukowa to koniec kłopotów z odśnieżaniem! Jak działa system grzewczy w pogrzewanej nawierzchni?

Gdy zimą w ogrodzie pada śnieg cieszą się dzieci, romantycy i zakochani. A właścicielom domów cierpnie skóra, bo wiedzą, że znowu będą toczyć walkę z naturą o suchy, nieoblodzony chodnik i podjazd do garażu. Nadszedł czas na odśnieżanie i walkę z oblodzoną nawierzchnią. Wprawdzie co bardziej zdesperowani sięgną - zamiast po szuflę do odgarniania śniegu i odkuwacz do lodu – po sól kuchenną, ale powinni mieć świadomość, że niszczą w ten sposób środowisko. W ich ogrodzie rośliny będą cierpiały z powodu suszy fizjologicznej - z zasolonej gleby nie będą mogły pobierać wody i zmarnieją.

Czy jest wobec tego lepszy sposób na zimę?

System ogrzewania i osuszania nawierzchni

W krajach skandynawskich, gdzie zima trwa dłużej i jest sroższa niż u nas, opracowano system ogrzewania i osuszania nawierzchni z wykorzystaniem energii elektrycznej. Metoda ta zdaje egzamin przy odśnieżaniu i osuszaniu nawierzchni:

  • kamiennych,
  • betonowych,
  • ceramicznych (gres i terakota),
  • asfaltowych.

Na prywatnych działkach zazwyczaj ogranicza się go do najważniejszych szlaków wokół domu: chodnika od drzwi wejściowych do furtki, schodów, podjazdu dla samochodu, tarasu. Zanim przestraszymy się kolejnego wydatku, warto przeanalizować koszty ponoszone co roku choćby na wywożenie zgarniętego śniegu, wkalkulować też swoją pracę – i ...pomyśleć o własnej wygodzie.

Jak działa system grzewczy

Na system grzewczy składają się kable grzejne w płaszczu metalowym (całkowicie odporne na wilgoć) mocowane do taśm montażowych albo gotowe maty z kabli na siatce lub na taśmach. Im mniejsza odległość między kablami, tym większa moc grzewcza.
Ilość wydzielanej na kablu mocy jest też odwrotnie proporcjonalna do temperatury otoczenia, czyli im chłodniej, tym kabel silniej grzeje. System zasilany jest napięciem 230 V. Przyjmuje się, że w Polsce moc potrzebna do sprawnego oczyszczania nawierzchni ze śniegu i lodu wynosi 250-300 W/m2.
System grzewczy można ręcznie wyłączać i ponownie włączać, gdy widzimy taką potrzebę. Jednak dzięki zastosowaniu sterowania automatycznego, system samodzielnie załącza się, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C i jednocześnie wykryta zostanie wilgoć na ogrzewanej powierzchni. Jeżeli jest mróz i suche powietrze, system pozostanie w stanie czuwania – bez wilgoci nie dojdzie przecież do oblodzenia.

Polecamy film: Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę? Więcej filmów na Murator.tv

Ścieżki z kamienia w ogrodzie. Układanie kamieni w ogrodzie

Ścieżki z kamienia w ogrodzie to interesujący pomysł na aranżację ogrodu. Układanie kamieni w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed...

Podpowiadamy, jak czyścić, impregnować i pielęgnować kostkę brukową, aby przetrwała zimę w nienagannym stanie.

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.