| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Podgrzewana nawierzchnia

Podgrzewana nawierzchnia

Koniec kłopotów z odśnieżaniem – nastała era podgrzewanych nawierzchni!

Gdy pada śnieg

...cieszą się dzieci, romantycy i zakochani. A właścicielom domów cierpnie skóra, bo wiedzą, że znowu będą toczyć walkę z naturą o suchy, nieoblodzony chodnik i podjazd do garażu. Wprawdzie co bardziej zdesperowani sięgną - zamiast po szuflę do odgarniania śniegu i odkuwacz do lodu – po sól kuchenną, ale powinni mieć świadomość, że niszczą w ten sposób środowisko. W ich ogrodzie rośliny będą cierpiały z powodu suszy fizjologicznej - z zasolonej gleby nie będą mogły pobierać wody i zmarnieją.
Czy jest wobec tego lepszy sposób na zimę?

Metoda ze Skandynawii

W krajach skandynawskich, gdzie zima trwa dłużej i jest sroższa niż u nas, opracowano system ogrzewania i osuszania nawierzchni z wykorzystaniem energii elektrycznej. Metoda ta zdaje egzamin przy odśnieżaniu i osuszaniu nawierzchni kamiennych, betonowych, ceramicznych (gres i terakota) oraz asfaltowych. Na prywatnych działkach zazwyczaj ogranicza się go do najważniejszych szlaków wokół domu: chodnika od drzwi wejściowych do furtki, schodów, podjazdu dla samochodu, tarasu. Zanim przestraszymy się kolejnego wydatku, warto przeanalizować koszty ponoszone co roku choćby na wywożenie zgarniętego śniegu, wkalkulować też swoją pracę – i ...pomyśleć o własnej wygodzie.

Jak to działa

Na system grzewczy składają się kable grzejne w płaszczu metalowym (całkowicie odporne na wilgoć) mocowane do taśm montażowych albo gotowe maty z kabli na siatce lub na taśmach. Im mniejsza odległość między kablami, tym większa moc grzewcza.
Ilość wydzielanej na kablu mocy jest też odwrotnie proporcjonalna do temperatury otoczenia, czyli im chłodniej, tym kabel silniej grzeje. System zasilany jest napięciem 230 V. Przyjmuje się, że w Polsce moc potrzebna do sprawnego oczyszczania nawierzchni ze śniegu i lodu wynosi 250-300 W/m2.
System można ręcznie wyłączać i ponownie włączać, gdy widzimy taką potrzebę. Jednak dzięki zastosowaniu sterowania automatycznego, system samodzielnie załącza się, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C i jednocześnie wykryta zostanie wilgoć na ogrzewanej powierzchni. Jeżeli jest mróz i suche powietrze, system pozostanie w stanie czuwania – bez wilgoci nie dojdzie przecież do oblodzenia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Nowoczesne ogrodzenia betonowe - rodzaje...

Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się z wysokimi i zamkniętymi murami. Obecnie można spotkać...

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.