Pomysł na aranżację balkonu lub tarasu - oczko wodne w beczce

2010-01-26 1:00

Oto niekonwencjonalny pomysł na aranżację balkonu lub tarasu: malutkie oczko wodne w drewnianej beczce. Jak zrobić oczko wodne w beczce?

Niewielkie oczko wodne to dobry pomysł na ciekawą aranżację tarasu. Taki wodny element dekoracyjny można zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego niepotrzebna drewnianą beczkę.

Miniaturowe oczko wodne z beczki na tarasie

Instrukcja wykonania oczka wodnego z drewnianej beczki krok po kroku:

  • Drewnianą beczkę można wyłożyć czarną folią, a następnie folię przyczepić do ścianek beczki nierdzewnymi gwoździami. Folia powinna sięgać jedynie do poziomu, do którego będzie nalana woda, tak by jej brzegi nie były widoczne. Beczkę można też uszczelnić żywicą epoksydową, która nie jest toksyczna dla roślin.
  • Beczkę najlepiej ustawić w półcieniu. W niewielkich pojemnikach stojących w słonecznych miejscach woda latem szybko się nagrzewa, co powoduje, że brakuje w niej tlenu i rozwijają się bardzo liczne glony. Poza tym woda szybko paruje i trzeba stale pamiętać, by jej dolewać.
  • W niewielkiej sadzawce warto zainstalować małą pompę wodną z filtrem (pompa – wprawiając wodę w ruch – natlenia ją, powoduje też obniżenie jej temperatury, natomiast filtr zatrzymuje zanieczyszczenia). Wydajność pompy powinna być taka, by cała woda w pojemniku została przepompowana w ciągu godziny dwa razy.
  • Pomimo zainstalowania pompy małe oczka wodne trudno jest utrzymać w czystości, dlatego w miarę potrzeby (zwykle 2-3 razy w ciągu lata) konieczna jest wymiana wody i oczyszczenie ścianek zbiornika.

Rośliny do oczka wodnego na tarasie

W takim oczku wodnym można uprawiać większość roślin wodnych. Mogą to być: miniaturowe lilie wodne (grzybienie), osoka aloesowata,sit rozpierzchły, strzałka wodna, turzyce, rzęsa wodna zarastająca lustro wody. zarastająca lustro wody.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin do ogrodów wodnych

Dobrym podłożem dla roślin wodnych jest mieszanka ziemi gliniastej z piaskiem (1:1) lub kompostu, gliny i piasku (1:1:1). Rośliny można sadzić bezpośrednio w podłożu nasypanym na dno beczki (jego warstwa powinna mieć około 10 cm) lub w donicach ustawionych na dnie zbiornika (ścianki donic ograniczają wzrost korzeni, dzięki czemu rośliny nie zarastają sadzawki). Rośliny uprawiane w niewielkim pojemniku łatwo mogłyby przemarznąć zimą (nawet te gatunki, które są odporne na mróz), dlatego jesienią należy z beczki wylać wodę i przenieść ją razem z roślinami do chłodnego pomieszczenia. Przez całą zimę należy sprawdzać, czy ziemia w pojemniku jest wilgotna – w razie konieczności należy dolać wody.

Aranżacja balkonu i tarasu: prosty lampion
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają