Skrzynka na listy przy ogrodzeniu i domu - jak wybrać najlepszą skrzynkę pocztową
Skrzynka na listy montowana przy ogrodzeniu czy drzwiach wejściowych do domu może być traktowana jako ogrodowa ozdoba. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą skrzynkę na listy i gdzie są zamocować.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Mimo ogromnego rozwoju poczty elektronicznej w ciągu ostatnich dwóch dekad, tradycyjna metoda wysyłania listów nadal jest powszechnie praktykowana. To jeden z powodów, dla którego każda posesja - niezależnie czy to jest dom jedno- czy wielorodzinny - musi być wyposażona w skrzynkę na listy. Prawo wprowadzone w 2013 roku nakłada na właścicieli nie tylko obowiązek montażu, ale określa także jej usytuowanie. Skrzynka powinna znajdować się w takim miejscu, aby dostęp do niej nie sprawiał problemów (dlatego najczęściej instaluje się ją na ogrodzeniu posesji, drzwiach lub ścianie domu). W okresie zimowym należy dbać o dobry dostęp, np. odśnieżając drogę prowadzącą do skrzynki pocztowej. Natomiast sama forma, barwa czy materiał skrzynki jest sprawą elastyczną, zależną od indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela.
>>Przeczytaj też: Mała architektura w ogrodzie
Skrzynka na listy - z jakiego materiału?
Skrzynki na listy zbudowane są z takich materiałów, które zapewnią bezpieczne przechowywanie wszelkich przesyłek. Dlatego muszą chronić zawartość przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i złodziejami. Materiały jednak różnią się parametrami, np. wytrzymałością, odpornością na korozję, wagą i oczywiście estetyką. Najczęściej można kupić skrzynki:
- Stalowe – są powszechne ze względu na stosunkowo niską cenę. Metal jest wytrzymały i mało podatny na uszkodzenia, zagrażać mu może jedynie rdza. Dlatego wybierając model warto sprawdzić, czy jest zbudowany ze stali nierdzewnej (np. chromowanej), ocynkowanej lub powleczonej ochronną warstwą.
- Aluminiowe – są bardziej odporne na korozję i znacznie lżejsze od skrzynek stalowych, w dodatku można je pokryć przezroczystą powłoką. Są dostępne w różnej, czasem futurystycznej lub surowej formie. Łatwo można je dopasować do stylu w ogrodzie. W szczególności dobrze prezentują się w ogrodach nowoczesnych.
- Drewniane – to pewna...awangarda w ogrodzie. Skrzynka drewniana – już ze względu na sam fakt użycia naturalnego materiału – nie będzie służyła tak długo, jak modele metalowe. Jej zaletą są duże walory estetyczne i łatwość dopasowania do ogrodów wiejskich oraz naturalistycznych.
>>Przeczytaj też: Drewno w ogrodzie: drewniane elementy architektury ogrodowej
Skrzynka na listy - forma i stylistyka
Skrzynki na listy mogą mieć najróżniejsze formy: od antycznych skrzynek i modeli na nóżkach po surowe proste, minimalistyczne figury geometryczne. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju „domki”. Wybór jest naprawdę duży – trzeba zorientować się, jaka stylistyka pasuje najlepiej do danego ogrodu. W domach wielorodzinnych, ze względu na praktyczność, z reguły stawia się na proste skrzynki komorowe.
Pojemniki mają barwę naturalną (metaliczną), białą, brązową lub czarną. Krzykliwe kolory nie są wskazane z perspektywy całościowej estetyki działki. Wyjątkiem od tego są „kreatywne” modele, np. czerwone „angielskie” skrzynki.
>>Przeczytaj też: Ogrodowe ozdoby
Rodzaje skrzynek na listy
Najczęściej spotykane są jednokomorowe, tradycyjne skrzynki z otworem na listy i otwieraniem od frontu. Można je instalować w dowolnym miejscu – na furtce, ścianie, murze lub drzwiach. Mogą mieć modyfikację – zamiast „drzwiczek” są wyposażone w szufladę. Dzięki takiej opcji ciężej jest się do nich włamać. Skrzynki dla domów wielorodzinnych mają wiele komór i podobnie jak powyżej - otwory od przodu.
W przypadku instalacji skrzynki w drzwiach domu jednorodzinnego (lub wmurowanej w ścianę) można zdecydować się także na skrzynkę przelotową. Ma to swoje zalety – pocztę można odebrać nie wychodząc z domu (otwiera się ją od wewnątrz), a w dodatku często modele są połączone z domofonem. Na oddzielną uwagę zasługują skrzynki typu amerykańskiego (US mailbox). Są lekko zaokrąglone, osadzone na długich trzonkach i zaopatrzone w chorągiewkę (z założenia listonosz ma ją unieść do góry, jeśli pozostawił wewnątrz pocztę). Dodatkową zaletą skrzynek amerykańskich jest pojemność. To ciekawy detal w ogrodach miejskich. W Polsce wciąż mało rozpowszechnione są pojemne skrzynki stojące na paczki (parcel box). W takich konstrukcjach, często opartych na planie prostokąta, można umieścić nie tylko listy, ale nawet większe przesyłki. Ze względu na ryzyko kradzieży rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku przedmiotów dużej wartości.