Iglaki o różnym pokroju - formy i kształty roślin iglastych
Różnorodność form i kształtów iglaków sprawia, że znajdą one miejsce w każdym ogrodzie. Dowiedz się, jaki pokrój moga mieć rośliny iglaste. Iglaki w ogrodzie: rośliny iglaste o różnych formach i kształtach. Aranżacja ogrodu: kompozycje z iglakami.
Iglaki mają dużo zalet: większość z nich jest zimozielona, a więc dekoracyjna cały rok, mają ładny pokrój – zatem nie wymagają przycinania, nie gubią igieł – odpada więc jesienne grabienie wokół nich. Tworzą też dobre tło dla innych roślin.
Różne kształty iglaków
W sprzedaży jest wiele gatunków i odmian roślin iglastych, różniących się wielkością oraz pokrojem.
- Iglaki kolumnowe – nadają się na żywopłoty i do sadzenia w grupach, szczególnie w dużych ogrodach. Są też świetnym materiałem na przesłony dzielące przestrzeń ogrodu i zasłaniające mniej atrakcyjne części działki.
- Iglaki płożące – można je sadzić zamiast trawnika. Doskonale prezentują się na wszelkich pochyłościach, skarpach i skalniakach.
- Iglaki o nietypowych kształtach – dobrze wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku, przy tarasie i wszędzie tam, gdzie można docenić ich niezwykłą formę.
Iglaki w ogrodzie mogą różnić się też barwą. Są nie tylko ciemno- lub jasnozielone, lecz także niebieskawe i srebrzyste, co spowodowane jest obecnością nalotu woskowego na powierzchni igieł. Jest też sporo odmian o złotawym zabarwieniu (barwa może się utrzymywać przez cały sezon lub tylko wiosną). Intensywniejsze barwy mają te rosnące na stanowiskach słonecznych.
Tworzenie kompozycji z iglakami
Od wiosny do jesieni rośliny iglaste mogą tworzyć kanwę ogrodu i stanowić tło dla krzewów liściastych oraz bylin.
- Zestawienie klasyczne – połączenie iglaków z irgami, pięciornikami i berberysami o barwnych liściach oraz tawułami.
- Inna propozycja – towarzystwo róż pnących i krzewiastych, wrzosów, a także krzewów o ozdobnych kwiatach (azalie, forsycje, hortensje, kolkwicje, krzewuszki, różaneczniki). Zimą rośliny iglaste wysuną się na pierwszy plan.
Ziemia dla iglaków i stanowisko
Większość iglaków najlepiej rośnie w żyznej, lekko kwaśnej i lekko wilgotnej glebie, ale zadowala się też przeciętnymi glebami ogrodowymi. Źle rosną na podmokłych i gliniastych, z wyjątkiem cypryśnika błotnego i metasekwoi chińskiej. Najbardziej wymagające są jodły, które nie znoszą suszy i upałów, lubią wilgotne powietrze (dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych). Wyjątkiem jest jodła kalifornijska, która jest odporna na suszę i dobrze rośnie nawet w niezbyt urodzajnych miejscach. Razem z nią można sadzić świerki kłujące oraz sosny. Aranżacja ogrodu - iglaki o najmniejszych wymaganiach. Najmniejsze wymagania mają jałowce, które dobrze rosną nawet na jałowych i suchych glebach.
Iglaki mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wyjątkiem są modrzewie, świerki, sosny, jałowce oraz wszystkie iglaki o barwnych igłach, które powinny rosnąć w pełnym słońcu. Natomiast cisy i mikrobioty dobrze się czują nawet w głębokim cieniu. Większość iglaków źle znosi miejski pył i zanieczyszczone powietrze, szczególnie wrażliwe są jodły. Warunki miejskie dobrze znoszą sosny oraz jałowce.