Jesień w ogrodzie: usuwanie liści, czyszczenie oczka wodnego i nawierzchni
Jesień to ostatni moment na porządki w ogrodzie i przygotowanie roślin do zimy. A pracy jest naprawdę dużo. Należy usunąć liście, przygotować do zimy oczko wodne i rabaty, oczyścić ścieżki oraz inne nawierzchnie w ogrodzie. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd ogrodu, ale także to, w jakiej kondycji przywita on wiosnę.
Przygotowanie gleby pod nowe rabaty
W miejscach, gdzie były uprawiane warzywa, oraz tam, gdzie rosły kwiaty jednoroczne, należy wygrabić obumarłe rośliny, a następnie przekopać ziemię (wcześniej warto ją zasilić kompostem albo raz na trzy-cztery lata obornikiem, który stosuje się w dawce 4-6 kg/m2). Podłoża nie powinno się rozgrabiać, lecz zostawić je w tak zwanej ostrej skibie.
Dotyczy to zwłaszcza ciężkiej gleby gliniastej. Zimą pod wpływem mrozu i wody pokruszy się ona i przybierze pulchną, gruzełkowatą postać, która sprzyja wzrostowi roślin. Z kolei rabaty bylinowe lepiej zostawić w spokoju do wiosny. Zaschnięte pędy i liście tworzą dobrą izolację zabezpieczającą korzenie roślin przed mrozem, więc nie ma potrzeby ich usuwać.
Czyszczenie oczka wodnego z zaschniętych liści i mułu
Rośliny wodne po obumarciu opadają na dno, gdzie po rozłożeniu się tworzą warstwę mułu. Jest to proces, który naturalnie zachodzi w przyrodzie, jednak w małych i płytkich zbiornikach wodnych przy domu nie jest on wskazany. Dlaczego? Ponieważ warstwa mułu spłyca i tak niezbyt głębokie oczko wodne, poza tym rozkładające się resztki organiczne mogą być toksyczne dla zwierząt wodnych. W czasie procesów, jakie wtedy zachodzą, z wody pobierany jest tlen, a wydzielane są trujące gazy, na przykład siarkowodór.
Dlatego zanim nadejdzie mróz, należy usunąć obumarłe części roślin, najlepiej posługując się sekatorem na teleskopowym trzonku. Trzeba także wyłowić rośliny egzotyczne, takie jak hiacynt wodny czy pistia, ponieważ po pierwszych przymrozkach opadną zwarzone na dno. Warto natomiast zostawić trzciny i pałki wodne. Przez ich puste łodygi do dna będzie docierał tlen potrzebny do prawidłowego funkcjonowania stawu.
Szczególnej uwagi wymagają przede wszystkim niewielkie zbiorniki głębokości do 1 m. Jesienią trzeba sprawdzić, czy muł nie przekracza 15 cm grubości. Jeżeli jego warstwa jest większa, należy go usunąć. Częściowo dno można oczyścić, wyławiając podbierakiem z siatki większe fragmenty obumarłych roślin. Jeżeli jednak warstwa mułu jest stara i zleżała, lepiej wypompować ze zbiornika mniej więcej 2/3 wody, a następnie szuflą wygarnąć osad. Jeśli w zbiorniku żyją ryby, wcześniej trzeba je odłowić do dużego pojemnika z wodą.
Narzędzia do czyszczenia oczka wodnego
Zaschnięte rośliny z oczka wodnego wygodnie usuwa się sekatorem na teleskopowo wysuwanym trzonku. Do sprzątania oczek wodnych przydatne są pompy zbierające muł, zwane też odkurzaczami wodnymi. Pracując nimi, nie musimy wypompowywać wody, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku – nie jest konieczne wchodzenie do zbiornika.
Jakich prac w ogrodzie unikać jesienią
Jesień to nie jest dobra pora na przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów. Świeże rany są bardziej wrażliwe na mróz. A na dodatek skrócenie pędów pobudza procesy odnowy – roślina zamiast szykować się do zimy, wypuszcza nowe pędy, które bardzo łatwo przemarzają i usychają. Dlatego jeżeli chcesz przycinać rośliny jesienią, zrób to tylko wtedy, kiedy będzie to naprawdę konieczne.
Czyszczenie ogrodowych nawierzchni
Po sezonie na nawierzchniach mogą pozostać różne zabrudzenia. Także gnijące liście niezmiecione na czas tworzą trudne do usunięcia brązowe plamy. Jeżeli nie pomoże szorowanie miękką szczotką z detergentem, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia ogrodowych nawierzchni – klinkieru, bruku betonowego, kamienia i drewna.
Bardzo skuteczna w walce z zabrudzeniami jest myjka wysokociśnieniowa. Już sama woda wyrzucana z dyszy urządzenia z bardzo dużą siłą wystarczy, żeby się ich pozbyć. Jeżeli jednak plamy są zbyt uporczywe, można zastosować jeden z preparatów przeznaczonych do ciśnieniowego mycia nawierzchni. W sprzedaży są środki do odnawiania kamienia, betonu, klinkieru, a nawet drewna (myjką wysokociśnieniową można myć także drewniane tarasy).