Kamienne ścieżki w ogrodzie

2010-01-25 1:00

Ułożenie kamiennych ścieżek w ogrodzie choć wydaje się być trudne, to wcale takie nie jest. Praca ta nie wymaga szczególnej wiedzy - zasada jest prosta, a efekty mogą być niezwykłe.

Kamienne sciezki w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski

Nawierzchnie z kamienia naturalnego są trwałe i eleganckie. Do ich budowy najczęściej używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki lub brukowców (czyli dużych otoczaków). Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu, sjenitu i serpentynitu mniej trwałe, podatne na ścieranie i uszkodzenia – z piaskowca, a najmniej trwałe, miękkie i nasiąkliwe – z wapienia.

Jak układać nawierzchnię z kamienia

Sposób układania nawierzchni zależy od jej przeznaczenia i od przepuszczalności podłoża. Mało obciążane w trakcie użytkowania ścieżki ogrodowe na gruntach przepuszczalnych można układać na warstwie 5-10 cm równoziarnistego piasku lub podsypki cementowo-piaskowej w proporcjach 1:12. Na gruntach nieprzepuszczalnych trzeba pod warstwą piasku lub podsypki cementowo-piaskowej ułożyć 10-20 cm żwiru lub tłucznia kamiennego (ale nie gruzu ceglanego). Na tych warstwach, po wyrównaniu i starannym ubiciu, układa się – pobijając młotkiem – elementy nawierzchni.Pod nawierzchnie, które będą silniej obciążane (będą po nich przejeżdżać lub na nich parkować samochody osobowe), zawsze pod warstwę piasku należy dać warstwę około 20 cm tłucznia lub kamienia łamanego.

warto wiedzieć
Ścieżka z kamienia

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeżeli kamienie mają nieregularne boki – należy je układać tak, by największy bok leżał na podsypce.Tylko ścieżki z dużych płyt mogą być układane bez krawężników.Krawężniki układa się w rowki wzdłuż krawędzi koryta wykopanego pod ścieżkę, na podsypce cementowo-piaskowej lub w warstwie chudego betonu.Nawierzchnie powinny być układane równo z poziomem trawnika, co ułatwia koszenie, lub 3-5 cm powyżej gruntu, jeśli sąsiadują z rabatami bylinowymi czy krzewami, co zapobiega zabrudzeniu kamieni ziemią.

Kształtując nawierzchnię, trzeba nadać jej spadki poprzeczne i podłużne – ułatwi to odprowadzanie wody opadowej. Dla nawierzchni gładkich spadek poprzeczny powinien wynosić 1-2 proc., dla brukowców 3-5 proc. Spadek podłużny dla wszystkich rodzajów ścieżek powinien wynosić 1-3 proc. Nawierzchnię wyrównuje się, uderzając w płyty, kostki lub otoczaki specjalnym ubijakiem lub młotkiem przez deskę. Poziom sprawdza się poziomnicą. Po ułożeniu i wyrównaniu nawierzchni szczeliny zasypuje się piaskiem i polewa wodą (powstanie nawierzchnia przepuszczalna) lub wypełnia zaprawą cementowo-piaskową w proporcjach 1:3 (powstanie nawierzchnia nieprzepuszczalna).

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie