Drzwi z przylgą czy bez?

2019-06-11 13:03

Drzwi to zakup na długie lata, dlatego ważne jest, aby był wynikiem dobrze przemyślanej decyzji. Przy wyborze warto uwzględnić walory estetyczne, jak również funkcjonalność danego modelu. Wariant godny rozważenia jest system skrzydła: przylgowy lub bezprzylgowy.

POL-SKONE
Autor: POL-SKONE

Standardowe drzwi wykonuje się w systemie przylgowym. Skrzydło posiada charakterystyczne wycięcia na krawędziach, zwiększające powierzchnię przylegania do ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź skrzydła, dlatego też podczas zamykania całe zrównują się z ościeżnicą, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Aby efektywnie wykorzystać walory tych konstrukcji należy dobrać je do konkretnego typu wnętrza.

POL-SKONE
Autor: POL-SKONE

Masywna nowoczesność

Oferta POL-SKONE zawiera ponad 30 modeli skrzydeł w systemie bezprzylgowym między innymi: SIMPLE, DECO, CLASSIC, ESTATO, SEMPRE, ARCO, PASSO bądź SABIA. Doskonale podkreślą w szczególności minimalistyczne wnętrza, w których z reguły wykorzystuje się proste linie i gładkie powierzchnie. W pozycji otwartej drzwi te sprawiają wrażenie masywniejszych niż modele z przylgą, co również stanowi cechę doskonale korelującą ze stylem nowoczesnych aranżacji. Istotnym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, które po zamknięciu są niemal niewidoczne. Drzwi dzięki temu sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Ułożenie ościeżnicy i skrzydła w jednej linii wpływa na wrażenie optycznego poszerzenia podłogi, co szczególnie znajduje zastosowanie w wąskich przejściach. Z drugiej strony należy mieć na uwadze konieczność precyzyjnego montażu, gdyż każde choćby najmniejsze niedociągnięcie będzie od razu widoczne.

POL-SKONE
Autor: POL-SKONE

Lekka klasyka

Drzwi z przylgą mają prostszą konstrukcję i są popularniejszym rozwiązaniem, stąd tak szeroki ich wybór od prostych wzorów: ARCO czy MODERN, przez klasyczne skrzydła – VITTORIA-W lub INTERSOLID aż po nowoczesne, jak np. ASTRO. System przylgowy jest również mniej „wymagający” w kwestii technicznej. Można w nim w łatwy sposób regulować zawiasy, co jest cenną zaletą zwłaszcza w nowym budownictwie, w którym ściany mogą przez lata pracować i osiadać. Pod względem estetycznym drzwi przylgowe za sprawą wycięcia na krawędzi skrzydła sprawiają wrażenie lżejszych niż bezprzylgowe. Przylga stanowi w nich również swego rodzaju maskownicę ukrywającą zamek oraz szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Dlatego też stolarka ta jest zalecana w szczególności do niewielkich pomieszczeń, w których skrzydło często pozostaje otwarte. Drzwi w tym systemie posiadają załamania i kanty, które efektownie eksponuje piękno wykończenia. Pozbawiona uproszczeń budowa doskonale łączy się z elementami dekoracyjnymi jak rzeźbienia, czy okucia. W przeciwieństwie do typowo modernistycznych wariantów bezprzylgowych, modele z przylgą doskonale prezentują się w aranżacjach nawiązujących do klasyki lub stylu retro.

Więcej o drzwiach wewnętrznych:

Partnerzy
Pozostałe podkategorie