| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » 7 zasad domowej ekologii na Dzień Ziemi

7 zasad domowej ekologii na Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – jest to coroczna akcja na rzecz promowania ekologicznych postaw. Z tej okazji warto dowiedzieć się jakie domowe przyzwyczajenia powinniśmy zmienić, by chronić naszą planetę i sprawić, by była piękna dla przyszłych pokoleń.

Segreguj śmieci

Wygospodarujmy w swoich domach kilka pojemników na odpady różnego rodzaju. Pamiętajmy, że do niebieskiego pojemnika powinien trafić papier, do żółtego – plastik, natomiast szkło do zielonego (kolorowe szkło) lub do białego (białe szkło).

Pamiętaj! Na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej jeśli w ciągu roku, każdy z nas, wyrzuci jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast do tradycyjnego śmietnika.

Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu

Jeśli już segregujemy odpady, to warto na co dzień korzystać z rzeczy nadających się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Dzięki korzystaniu z takich materiałów ograniczamy powiększanie się obszarów wysypisk śmieci, a także zużywamy mniej energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych.

Autor: Lakma

Ograniczaj zużycie energii elektrycznej

Przede wszystkim powinniśmy wyłączać wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF, wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku.

Równie istotne jest abyśmy dostosowali moc żarówek do naszych potrzeb, a także wyłączali zbędne oświetlenie.

Kupując nowe urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Jak wynika z danych raportu "Ending Wasteful Energy Use" przygotowanego na zlecenie WWF w sektorze gospodarstw domowych marnotrawione jest nawet do 40% energii elektrycznej. Najlepiej więc jeśli wybierzemy urządzenia energooszczędne o wysokiej klasie energetycznej np. „A”, a także „A+” oraz „A++”.

Ograniczaj zużycie wody

Kontrola zużywanej wody nie tylko pozwoli nam żyć ekologicznie, ale również pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy naprawić wszystkie cieknące krany i nieszczelne zawory. Warto wiedzieć, że jeśli zlikwidujemy przeciekający kran, z którego tylko co 3 sekundy spływa kropla wody, zaoszczędzimy 1 700 litrów wody rocznie.
Kolejne oszczędności przyniesie nam branie krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli w wannie ok. 120 litrów.

Używaj produktów ekologicznych

Ekologiczne produkty są nie tylko przyjazne środowisku, ale również naszemu zdrowiu. Powszechne jest przekonanie, ze ekologiczne mogą być tylko artykuły spożywcze lub kosmetyki. Jednak jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą powinniśmy również pomyśleć o wykorzystaniu w domu ekologicznych środków czystości. Są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale również są znacznie łagodniejsze dla zdrowia. Środki takie jak np. Green Vision nie wywołują alergii i uczuleń, a przede wszystkim są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty.

Utylizuj baterie

Zużyte baterie, które trafią na tradycyjne wysypisko są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Pamiętajmy, że tylko jedna bateria może zanieczyścić glebę i wodę. Dlatego też każdą baterię powinniśmy odpowiednio zutylizować. Możemy na przykład wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się np. w niektórych supermarketach czy w instytucjach publicznych.

Używaj ekologicznych toreb

Według specjalistów sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu wyrzucimy od razu do śmietnika to mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych...

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz...

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.