| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania, jakim trzeba sprostać w obu przypadkach. Czy w domach pasywnych i energooszczędnych można stosować takie same izolacje cieplne, okna lub urządzenia instalacji grzewczej?

Dom energooszczędny 

Dom energooszczędny - w takim domu roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2·rok). Według aktualnych norm w standardowym domu limit ten wynosi 160 kWh/(m2·rok).

Dom pasywny

Dom pasywny - to również dom energooszczędny, ale budowany z myślą o pasywnym (biernym) pozyskiwaniu energii z otoczenia. Do ogrzewania go powinno wystarczyć około 15 kWh/(m2·rok).

 Dom energooszczędny  Dom pasywny
Projekt 
 • Bryła domu powinna być prosta, a ściany i dach – mieć jak najmniej załamań.
 • Największe przeszklenia umieszcza się od strony południowej.
 • Bryła oparta na planie prostokąta, dach jedno- lub dwuspadowy.
 • Elewacja południowa powinna być cała przeszklona.
 • Największe korzyści w obu typach domów przyniesie taki kształt bryły, w którym stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku będzie jak najmniejszy. Powinna być więc ona jak najbardziej zwarta.
 • Zarówno w domu energooszczędnym, jak i pasywnym od strony północnej wielkość oraz liczbę przeszkleń trzeba ograniczyć do minimum.
 • W obu domach zalecany jest taki sam układ wnętrz. Od strony południowej umieszcza się pokój dzienny i jadalnię, natomiast garaż, garderobę i pomieszczenie gospodarcze od strony północnej – tak by tworzyły strefę buforową. 
Ściany i dachy
 • Średni współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nie przekracza 0,2 W/(m2·K). Osiągnięcie takich parametrów jest możliwe dzięki zastosowaniu w ścianach warstwy termoizolacji grubości min. 20 cm, a w dachu lub stropodachu – 30 cm.
 • Wyższe wymagania co do izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych – U nie większe niż 0,12 W/(m2.K) – pozwala spełnić grubsza warstwa termoizolacji wynosząca min. 30 cm, a dachu min. 50 cm.
Wykonanie
 • Oba typy domów można wznieść w różnych technologiach, pod warunkiem że zastosowane materiały zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, jednak w domu pasywnym powinny one być wykonane z materiałów o dużej akumulacyjności cieplnej.
 • Mostki termiczne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło, dlatego w obu typach domów koniecznie trzeba dążyć do ich wyeliminowania.
 • Zarówno budynki energooszczędne, jak i pasywne muszą być szczelne. Świeże powietrze jest wpuszczane tylko przez system wentylacji.
Okna i drzwi 
 • Ponieważ przez okna ucieka więcej ciepła niż przez ściany, konieczne jest stosowanie stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych. Współczynnik przenikania ciepła U całego okna oraz drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,3 W/(m2·K).
 • Współczynnik przenikania ciepła U całego okna nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), takie same wymagania dotyczą drzwi zewnętrznych i bramy garażowej.
 • Konieczne jest też wyposażenie dużych przeszkleń w osłony, które chronią przed ucieczką ciepła.
Wentylacja i ogrzewanie 
 • Źródłem ciepła są nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła). Grzejniki powinny mieć jak najmniejszą pojemność wodną, a rury być dobrze zaizolowane.
 • Do ogrzewania wykorzystuje się również darmową energię słoneczną.
 • Dom może być pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej.
 • Do ogrzewania domu wykorzystuje się instalację wentylacji mechanicznej, nawiewane do pomieszczeń powietrze podgrzewa się nagrzewnicą elektryczną lub pompą ciepła. Źródłem energii jest też promieniowanie słoneczne i ciepło wydzielane przez domowników.
 • W obu typach domów zaleca się zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. 
Autor: Haas

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.