Zioła: warto posadzić rośliny przyprawowe w ogrodzie

2010-06-10 2:00

Zioła to rośliny o specyficznym smaku i zapachu, a dodane do potraw podkreślają ich charakter i ułatwiają trawienie. Dlaczego warto posadzić zioła w ogrodzie?

Zioła warto mieć zawsze pod ręką. Oczywiście można bez trudu kupić opakowania gotowych przypraw, ale nic nie zastąpi wspaniałego aromatu i smaku świeżych liści przyniesionych z własnego ogrodu. Można wyznaczyć dla nich specjalne grządki, sadzić je jako obwódki rabat lub między innymi roślinami. Walory smakowe nie są jedyną zaletą roślin przyprawowych. Ich obecność w ogrodzie wpływa korzystnie na rozwój innych roślin. Wydzielane przez nie olejki eteryczne zawierające fitoncydy wabią pożyteczne owady i odstraszają szkodniki. Ograniczają również rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych.

Jeżeli chcemy mieć dorodne, aromatyczne zioła, przygotujmy dla nich słoneczne zaciszne miejsce z dobrze uprawioną glebą (jedynie kminek, koper i lubczyk lepiej czują się w miejscach suchych i jasnych, ale nie w bezpośrednim słońcu). Nie potrzebują intensywnego nawożenia – aby bujnie rosły, wystarczy rośliny jednoroczne wysiewać co roku w innym miejscu, a wieloletnie – pod koniec sierpnia, po ostatnim cięciu zasilić dojrzałym kompostem. Na bieżące potrzeby zrywamy liście lub pędy przez cały sezon, dbając, by zbytnio nie ogołocić rośliny. Jeżeli chcemy je suszyć, w lecie ścinamy pędy dwa-trzy razy.

Dobre rady dla suszących zioła na jesień i zimę:

  • Rośliny do przechowania zbieramy w pogodne dni przed południem, gdy obeschną już z rosy, a słońce nie grzeje jeszcze zbyt mocno.
  • Ścinamy pędy dość nisko nad ziemią (pozostawiamy tyle, aby mogły wyrosnąć nowe).
  • Wiążemy w pęczki i rozwieszamy w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Jesienią kruszymy liście i rozdrobnione zamykamy w nieprzezroczystych pojemnikach (nie powinny być plastikowe).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE