Zioła: warto posadzić rośliny przyprawowe w ogrodzie

2010-06-10 2:00

Zioła to rośliny o specyficznym smaku i zapachu, a dodane do potraw podkreślają ich charakter i ułatwiają trawienie. Dlaczego warto posadzić zioła w ogrodzie?

Zioła warto mieć zawsze pod ręką. Oczywiście można bez trudu kupić opakowania gotowych przypraw, ale nic nie zastąpi wspaniałego aromatu i smaku świeżych liści przyniesionych z własnego ogrodu. Można wyznaczyć dla nich specjalne grządki, sadzić je jako obwódki rabat lub między innymi roślinami. Walory smakowe nie są jedyną zaletą roślin przyprawowych. Ich obecność w ogrodzie wpływa korzystnie na rozwój innych roślin. Wydzielane przez nie olejki eteryczne zawierające fitoncydy wabią pożyteczne owady i odstraszają szkodniki. Ograniczają również rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych.

Jeżeli chcemy mieć dorodne, aromatyczne zioła, przygotujmy dla nich słoneczne zaciszne miejsce z dobrze uprawioną glebą (jedynie kminek, koper i lubczyk lepiej czują się w miejscach suchych i jasnych, ale nie w bezpośrednim słońcu). Nie potrzebują intensywnego nawożenia – aby bujnie rosły, wystarczy rośliny jednoroczne wysiewać co roku w innym miejscu, a wieloletnie – pod koniec sierpnia, po ostatnim cięciu zasilić dojrzałym kompostem. Na bieżące potrzeby zrywamy liście lub pędy przez cały sezon, dbając, by zbytnio nie ogołocić rośliny. Jeżeli chcemy je suszyć, w lecie ścinamy pędy dwa-trzy razy.

Dobre rady dla suszących zioła na jesień i zimę:

  • Rośliny do przechowania zbieramy w pogodne dni przed południem, gdy obeschną już z rosy, a słońce nie grzeje jeszcze zbyt mocno.
  • Ścinamy pędy dość nisko nad ziemią (pozostawiamy tyle, aby mogły wyrosnąć nowe).
  • Wiążemy w pęczki i rozwieszamy w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Jesienią kruszymy liście i rozdrobnione zamykamy w nieprzezroczystych pojemnikach (nie powinny być plastikowe).

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany