Płot lamelowy. Ile kosztuje, jak go zbudować?

2021-05-21 14:51
Płot lamelowy
Autor: Andrzej Szandomirski Płoty lamelowe drewniane kupuje się w marketach budowlanych. Mogą być pełne lub ażurowe i mieć dekoracyjną część górną

Płot lamelowy to tani i prosty sposób na ogrodzenie działki. Jego plusem jest całkowite zasłonięcie posesji przed widokiem ogólnym.

Płot lamelowy to rodzaj lekkiego ogrodzenia drewnianego, które składa się z paneli lamelowych przymocowanych do drewnianych słupków. Panel lamelowy jest zbudowany z płaskich i cienkich listewek drewna ułożonych w dwóch warstwach ciasno jedna przy drugiej, tak że tworzą jego szczelne wypełnienie. Lamele najczęściej mają układ poziomy, ale znajdziemy też płoty lamelowe o układzie pionowym lub ukośnym, co daje efekt dekoracyjny. Cienkie lamele są ujęte w ramę z grubszych listew. Najcieńsze lamele mogą być dość wiotkie, więc zamontowane w płocie wymagają solidniejszej konstrukcji nośnej.

Spis treści

 1. Zalety płotu lamelowego
 2. Dlaczego płot lamelowy
 3. Budowa płotu lamelowego
 4. Konstrukcja panelu lamelowego
 5. Jak zbudować płot lamelowy
 6. Płot lamelowy cena
 7. Zabezpieczenie płotu lamelowego
Altana, pergola i inne drewniane elementy wyposażenia ogrodowego

Zalety płotu lamelowego

Płot lamelowy w porównaniu z płotem osłonowym jest bardziej dekoracyjny – częściej ma oryginalny kształt. Oto podstawowe cechy, dla których wybiera się płot lamelowy:

 • prosty sposób na zasłonięcie,
 • niski koszt,
 • prosta konstrukcja,
 • montaż można wykonać samodzielnie,
 • materiał naturalny,
 • można wielokrotnie odnawiać.

Dlaczego płot lamelowy

Zaletą płotów lamelowych jest nieprzezierność. Wielu inwestorów wybiera taki płot, żeby odgrodzić się od sąsiada, zasłonić swój dom i ogród przed widokiem ogółu. Płot lamelowy bywa też wykorzystywany do wydzielenia fragmentu ogrodu, np. z miejscem do grillowania. Natomiast przymocowany wzdłuż starego ogrodzenia z siatki to sposób na jego odświeżenie.

Zaletą płotu lamelowego jest również jego niewygórowana cena. Panele wykonuje się z taniego drewna sosnowego. Na plus trzeba też policzyć prosty montaż. Osoba o podstawowych umiejętnościach majsterkowicza bez trudu zmontuje taki płot. Wadą jest czasami jakość wykonania tych najtańszych. Warto dokładnie obejrzeć produkt w sklepie.

Płot lamelowy jest zbudowany z drewna. Dobrze wygląda w ogrodach wiejskich, o charakterze naturalnym. Rośliny zielone ładnie się prezentują na jego tle. Po pewnym czasie może wręcz zniknąć, jeśli zasłonią go pnącza, wysokie, strzeliste tuje albo inne krzewy.

Budowa płotu lamelowego

Lamele są przymocowane do poprzecznych listew znajdujących się wewnątrz konstrukcji, tak że leżą naprzemiennie po ob stronach poprzeczek. Lamele w każdej warstwie są ułożone z zachowaniem odstępów. Układ przerw jest naprzemienny, tak że patrząc na wprost lamele zachodzą nieco jedna na drugą i tworzą zwarte wypełnienie przęsła ogrodzeniowego. Jeśli popatrzy się na płot lamelowy pod skosem, zobaczy się wąskie szczeliny między dwiema warstwami drewnianych listewek.

Konstrukcja panelu lamelowego

Lamele są przymocowane do poprzecznych listew znajdujących się wewnątrz konstrukcji, tak że leżą naprzemiennie po obu stronach poprzeczek. Lamele w każdej warstwie są ułożone z zachowaniem odstępów. Układ przerw jest naprzemienny, tak że patrząc na wprost, lamele zachodzą nieco jedna na drugą i tworzą zwarte wypełnienie przęsła ogrodzeniowego. Jeśli popatrzy się na płot lamelowy pod skosem, zobaczy się wąskie szczeliny między dwiema warstwami drewnianych listewek.

Jak zbudować płot lamelowy

Do wzniesienia płotu z lameli drewnianych potrzebne będą słupki drewniane, które ustawia się na kotwach wbijanych w grunt. Jeśli ogrodzenie jest budowane na utwardzonej powierzchni, wykorzystuje się kotwy przykręcane do betonu. Po wytyczeniu linii ogrodzenia wstawia się pierwsze słupki w odpowiednim odstępie. Daje się je na styk z panelem, który przykręca się wkrętami do drewna. Przy mniejszych wymiarach słupków i cieńszych panelach ogrodzenie może być dość wiotkie. Wymaga wtedy dodatkowego podparcia. Budując plot lamelowy wzdłuż starego ogrodzenia z siatki, można co któryś panel lub słupek przymocować do starych słupków.

Płot lamelowy cena

Standardowo przęsło płotu lamelowego ma wymiary 180 x 180 cm, choć znajdziemy i wyższe elementy. Dodając do tego 2 słupki drewniane, otrzymujemy mniej więcej długość 2 m. Przęsła mogą mieć regularny kształt kwadratu lub górny fragment w postaci dekoracyjnego półkola albo ażurowej przeplatanki. Zależnie od grubości lameli oraz ramy, sposobu wykończenia i producenta za takie przęsło trzeba zapłacić 40-300 zł. Jeśli zależy nam na trwałości takiego ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na grubość listewek, która może wynosić mniej niż 4 mm, jak również 5-6 mm. Przęsła krótsze, np. mające 90 cm, przydadzą się, żeby dopełnić wymiar ogrodzenia.

Przeczytaj też:

Płoty lamelowe mogą być też niższe – o wysokości 100-120 cm. Takie płotki mogą posłużyć do wygrodzeń w obrębie ogrodu. Za mniejsze przęsła zapłacimy do 100-150 zł. Belki zależnie od wymiarów (od 6 x 6 do 10 x 10 cm) i wykończenia mogą kosztować od 20 do 80 zł za sztukę. Za kotwy zapłacimy 20-60 zł. Do tego będą potrzebne jeszcze wkręty do drewna i kątowniki.

Zabezpieczenie płotu lamelowego

Płot lamelowy jak każdy wyrób drewniany wymaga zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. W większości wypadków kupuje się panele i belki już zaimpregnowane. Jeśli jednak trafiliśmy na surowe drewno, należy pomalować je impregnatem bezbarwnym zabezpieczającym przed wilgocią, grzybami, pleśniami i promieniami UV.

Przeczytaj też:

Impregnacja drewna: czym i jak zabezpieczyć ogrodowe elementy >>>

Dodatkowo można pokryć drewno dowolnym preparatem ochronno-dekoracyjnym o przeznaczeniu zewnętrznym, np. lazurą, lakierobejcą, olejem. Co kilka lat zabieg ten należy powtarzać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie