Płot ogrodowy (panel ogrodowy): jaki kupić, rodzaje, ceny, wymiary

2020-06-03 14:18

Płot ogrodowy to może być drewniany płot okalający działkę. Jednak również wewnątrz działki przydadzą się płoty lub płotki, żeby wydzielić np. kącik różany albo warzywnik. Zobaczmy, jakie płoty ogrodowe można kupić.

Płot ogrodowy to najczęściej płot drewniany, zbudowany ze sztachet albo gotowych paneli. Konstrukcja całego płotu może być wykonana z jednego materiału - drewna. To częste rozwiązanie. Ale wielu inwestorów wykonuje płot ogrodowy wstawiając panele drewniane między słupki metalowe, kamienne, ceglane. Panel lub sztachety wypełnienia nie muszą sięgać do ziemi. Bardzo ładnie wyglądają panele płotu drewnianego nad podmurówką. To jest również bezpieczne, ponieważ drewno - wrażliwe na wilgoć i wodę - nie będzie miało kontaktu z gruntem. 

Płot ogrodowy
Autor: Tartak Ryguła Przęsło z dekoracyjnych sztachet sosnowych. Wymiary 200 x 90 cm. Cena 120 zł

Spis treści

  1. Płot ogrodowy: z jakiego drewna
  2. Płot ogrodowy: jak kupić
  3. Ile kosztuje panel ogrodzeniowy
  4. Płot ogrodowy: przęsła ze sztachet
  5. Panele ogrodowe drewniane
  6. Panel ogrodowy osłonowy
  7. Płot ogrodowy: panele ażurowe
  8. Płot ogrodowy: wymiary

Płot ogrodowy: z jakiego drewna

Do produkcji paneli ogrodowych stosuje się różne gatunki drewna iglastego i liściastego. Gatunek drewna ma wpływ na cenę. Najtańsza jest sosna, świerk. Znajdziemy też panele ogrodowe z buku, olchy, jodły lub modrzewia. Ciekawie wyglądają panele ogrodowe, w których stelaż z listewek drewnianych przepleciono wikliną.

Płot ogrodowy
Autor: Andrewex Płot boazeryjny. Wymiary 180 x 180 cm. Cena 230 zł

Płot ogrodowy: jak kupić

Jeśli chcemy mieć płot z desek, najprościej jest zamówić w stolarni albo tartaku deski docięte na wymiar i obrobione. Deski mogą być też przymocowane do stelaża i tworzyć gotowe przęsła. W wielu zakładach drzewnych, marketach budowlanych, sklepach ogrodowych znajdziemy ofertę różnorodnych przęseł i paneli ogrodowych. Wraz z panelami ogrodowymi można kupić słupki do ich montażu.

Ile kosztuje panel ogrodzeniowy

Najtańszesosnowe panele osłonowe, ponieważ są cienkie, niedużo w nich drewna. Za przęsło o wymiarach 180 x 180 cm trzeba zapłacić mniej więcej 100 zł. Dwa razy więcej - 200 zł - może kosztować przęsło ogrodzeniowe z grubszych sosnowych desek litych, ale o wysokości około 100 cm. Te same 200 zł możemy zapłacić za 1 m2 płotu ogrodowego z ładnie obrobionych elementów w układzie żaluzjowym.

Zastosowanie szlachetniejszych gatunków drewna podnosi cenę. Ważna jest też klasa drewna. Na płoty bardzo często wykorzystuje się II gatunek, w którym mogą być przebarwienia, sinizna, sęki, resztki kory. Istotnym czynnikiem jest też to, czy panele na płot ogrodowy są zabezpieczone i wykończone - wykonane z drewna impregnowanego lub pomalowane barwną lakierobejcą.

Płot ogrodowy
Autor: Werth Holz Panel ogrodowy waski z łukiem. Wymiary 90 x 145 cm. Cena 160 zł

Płot ogrodowy: przęsła ze sztachet

To chyba najładniejsze propozycje na płot ogrodowy. Panele mają budowę taką jak tradycyjny płot drewniany. Do dwóch listew: dolnej i górnej są przymocowane pionowe sztachety z desek. Wszystkie elementy są grubsze niż w opisywanych dalej panelach osłonowych, więc powstanie solidne ogrodzenie. Deski mogą mieć taki sam kształt wąskich prostokątów, być nieregularne albo ozdobnie wyprofilowane. Górna krawędź desek może tworzyć linię prostą albo formy łukowe.

Jak konserwować ogrodzenie i elementy drewniane?

Panele ogrodowe drewniane

Solidne ogrodzenie można szybko zbudować z gotowych paneli ogrodowych wykonanych z desek. Do ich produkcji stosuje się deski proste obrzynane lub o nieregularnym kształcie dające efekt wiejskiego prostego płotu.

Przeczytaj też:

Jak i czym odnowić drewniane ogrodzenie >>>

Panel składa się z ramy oraz poprzeczki na jej środku. Deski są przykręcone na przemian dwustronnie – z każdej strony jest zamocowana co druga deska. To sprawia, że płot ogrodowy z desek o niezbyt wielkiej grubości (około 1 cm) nabiera sztywności. W panelach ogrodowych deski mogą być też zamocowane pod skosem, jak w żaluzjach albo z niewielkimi przerwami.

Płot ogrodowy
Autor: Andrzej Szandomirski Pergola z paneli ogrodowych

Panel ogrodowy osłonowy

W supermarketach budowlanych lub centrach ogrodowych można znaleźć panele ogrodowe osłonowe zbudowane z drewna. To bardzo często lekkie i tanie konstrukcje, które same w sobie są dość wiotkie. Rama jest zbudowana z kantówek o małych przekrojach (3,5 lub 4,5 cm), a wypełnienie stanowią bardzo cienkie listwy. Jako właściwe ogrodzenie działki raczej się ich nie stosuje. Są mocowane do siatki ogrodzeniowej zamocowanej na zabetonowanych słupkach. Dlatego pełnią funkcję osłony. Zasłaniają widok sąsiadom i zapewniają gospodarzom prywatność. Często mają dekoracyjne wykończenie. Na przykład górna krawędź ma postać łukową i jest tam wykonana ażurowa przesłona o różnym układzie.

Płot ogrodowy
Autor: Castorama Panel osłonowy z łukiem wypełnionym kratką. Wymiary 180 x 180 cm. Cena 160 zł

Płot ogrodowy: panele ażurowe

Lekkie płotki wydzielające na przykład dyskretne zakątki w ogrodzie można wykonać z paneli ażurowych składających się z cienkich listewek przytwierdzonych w odstępach kilkucentymetrowych do ramy. Listewki mogą być ułożone poziomo, na krzyż pod skosem albo tworzyć tradycyjną kratkę. Stopień ażurowości może być bardzo różny.

Przeczytaj też:

Płotki w ogrodzie – rodzaje i zastosowania ogrodowych płotków >>>

Płot ogrodowy
Autor: Papdrew Ażurowy panel ogrodowy

Płot ogrodowy: wymiary

Gotowe przęsła ogrodzenia ze sztachet mają długość zwykle 200 cm. Standardowy wymiar paneli ogrodzeniowych to 180 x 180 cm. Znajdziemy też wiele przęseł i paneli o bardzo zbliżonych wymiarach.

Szerokość pozwala swobodnie zamocować je między słupkami i stworzyć stabilne ogrodzenie. Nawet panele bez podmurówki utworzą wysokie ogrodzenie. Jeśli przymocuje się je nad podmurówką powstanie płot o wysokości ponad 2 m. 

Jednak nie każdy płot ogrodowy musi być tak wysoki. Wewnątrz możemy zastosować płotki o wysokości 50, 60, 75, 80, 100 cm. Na rynku znajdziemy też panele ogrodzeniowe w kształcie trapezu (z jednym bokiem po skosie), które można wstawić w miejscu zmiany wysokości ogrodzenia. Po jednej stronie dostawiamy panele wyższe, po drugiej – panele niższe.

Sprawdź też:

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie