Płotki w ogrodzie – rodzaje i potencjalne zastosowania ogrodowych płotków

2019-05-28 10:21

Płotki w ogrodzie pełnią funkcję dekoracyjną oddzielając jednocześnie poszczególne elementy ogrodowe, na przykład rabaty kwiatowe od trawnika czy ogrodowej ścieżki. Poznaj rodzaje płotków ogrodowych i ich zastosowanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ogrodowych płotków?

Ogrodowy płotek
Autor: GettyImages Płotki oddzielają elementy ogrodu jednocześnie je zdobiąc

Głównym zadaniem płotków ogrodowych jest poprawa estetyki ogrodu i „ocieplenie” poszczególnych miejsc. Co prawda nie można bagatelizować ich funkcji, ale to właśnie na walory estetyczne zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Podstawowe kryteria wyboru płotków do ogrodu to: wysokość, długość, materiał z jakiego zostały wykonane, forma i kolor.

Płotki do ogrodu - rozmiary

Wysokość ogrodowego płotka zazwyczaj jest uzależniona od funkcji, jaką ma pełnić.

  • Niższe płotki wykorzystuje się przy tworzeniu obrzeży – dla rabat, kwietników, trawników, skalniaków, wydzielenia warzywnika, tworzenia ogródka dla dziecka oraz wyodrębniania udeptywanych ścieżek. Zazwyczaj mają od 15 do 40 cm wysokości.
  • Wyższe płotki, na przykład te o wysokości 60-100 cm, można wykorzystywać do ochrony roślin przed czworonogami (lepiej jednak sprawdza się w tym przypadku zielona plastykowa siatka), rozdzielania poszczególnych upraw lub odrębnych partii ogrodu. Jeśli mają formę ażurową, można obsadzić je pnączami osiągającym niezbyt okazałe rozmiary (np. groszkiem pachnącym).

>>Przeczytaj też: Ogrodzenie oplecione roślinami. Pnącza mogą ozdobić płot lub siatkę

Długość ogrodowego płotka to elastyczna sprawa – ważne, aby używać w danym miejscu jak najmniejszej liczby elementów, aby było mniej miejsc łączenia. Płotki ogrodowe mogą mieć od 60 do ponad 200 cm długości. W przypadku niekanciastych figur geometrycznych zaleca się wybierać płotki elastyczne.

Ogrodowy płotek
Autor: GettyImages Płotek wykonany z wilkliny znakomicie nadaje się do ogrodów naturalistycznych

Płotki do ogrodu z materiałów naturalnych

Najbardziej uniwersalne są płotki ogrodowe z drewna. Pasują do ogrodów większości typów – od wiejskich, angielskich po miejskie, a nawet nowoczesne. Drewno to naturalny, umiarkowanie wytrzymały materiał, który posłuży przez kilka do kilkunastu lat.
Niezależnie do rodzaju drewna zaleca się je przed zamontowaniem zaimpregnować (miejsca kontaktu z gruntem można potraktować bejcą lub olejem). Płotki drewniane mogą mieć różny kolor.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: drewniane elementy małej architektury ogrodowej

Największą popularnością cieszą się płotki niebarwione, brązowe oraz białe. Za pomocą drewnianego płotka można podkreślić styl i kolorystykę ogrodu. Nie można jednak przesadzać – krzykliwe kolory nie są w tym wypadku wskazane (wręcz przeciwnie).

Płotki drewniane mogą być:

  • ażurowe (różne typy – np. myśliwskie),
  • tradycyjne (miniatura wiejskiego płotu),
  • palisadowe (popularne),
  • pełne (np. lamelowe, maty).

Dopasowuje się je pod względem względem własnego poczucia estetyki, po części do stylu, a czasem do zastosowania (np. podwyższone rabaty powinny być „wykończone” pełnym płotem).

Ciekawy efekt można osiągnąć w ogrodzie wykorzystując płotki ogrodowe z wikliny. Dają one wrażenie częściowego zamknięcia przestrzeni, a przy tym mają duże walory dekoracyjne.
Podobne zastosowanie mają płotki ogrodowe z bambusa. Efektownie wygląda okorowane drewno (okrąglaki).

Ogrodowy płotek
Autor: GettyImages Płotka z bambusa wyglądają bardzo atrakcyjnie

Płotki ogrodowe z tworzyw sztucznych

Najtańsze i względnie wytrzymałe są płotki ogrodowe z plastyku. Jest to pewien kompromis pomiędzy ceną a jakością. Takie produkty najlepiej wykorzystywać w mało wyeksponowanych miejscach. Trzeba pamiętać, że tworzywa syntetyczne, przynajmniej te standardowe, rzadko kiedy harmonijnie wtapiają się otoczenie. Pewnym wyjątkiem od reguły jest m.in. technorattan.
Zaletą płotków z tworzywa jest duża różnorodność form (tradycyjne płoty, ażury, palisady, mur z cegły, imitacja bambusa) i barw (w cenie są stonowane kolory).

Płotki ogrodowe z technorattanu najatrakcyjniej wyglądają w nowoczesnych ogrodach. Zaleca się je stosować jeśli taki materiał był już użyty w aranżacji (ogrodzenia, donice, meble ogrodowe).
Zaletą technorattanu jest estetyka, większa wytrzymałość i odporność na promienie UV.

Płotki ogrodowe z plastykowej siatki warto wykorzystywać do ochrony roślin (np. przed oblaniem moczem przez psa). W ogrodach miejskich czy formalnych można używać płotków z metalu. Są wytrzymałe, ale trzeba je co kilka lat konserwować.

Ogrodowy płotek
Autor: GettyImages Plastikowe płotki ogrodowe są najtańsze, ale czy zawsze ładnie sie prezentują?

Jak montować płotki ogrodowe?

Technika montażu płotka ogrodowego zależy od jego rodzaju. Najczęściej płotki są zaopatrzone w szpikulce lub ostro zakończone paliki, dzięki czemu można je po prostu wcisnąć lub wbić w podłoże. Są wyposażone także w zaciski lub inne rozwiązania, które pozwalają łączyć je ze sobą. Zbite podłoże trzeba wcześniej przygotować (spulchnić, dodać piach). To może być niezbędne w przypadku montażu mniej wytrzymałych płotków plastykowych. Wyższe płotki, np. rozdzielające partie ogrodu, powinno się dla stabilizacji montować na słupkach.

Ogrodowe płotki
Autor: GettyImages
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.