Ogrodzenie oplecione roślinami. Pnącza mogą ozdobić płot lub siatkę

2016-05-30 16:37 Anna Śmiałek

Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Ale nawet najprostsze może stać się ozdobą posesji – gdy oplecie je odpowiednio dobrane pnącze. Do posadzenia przy ogrodzeniu możemy wybrać pnącza jednoroczne bądź wieloletnie.

Do wyboru jest wiele roślin, które zmienią najzwyklejszy płot w zieloną, czasem ukwieconą przesłonę. Pnącza to dobry pomysł na osłonięcie np. niezbyt atrakcyjnej siatki, a że zajmują niewiele miejsca, lepiej niż żywopłoty nadają się na małe działki. Ich wielką zaletą jest też szybkie tempo wzrostu i łatwość pielęgnacji.

Pnącza jednoroczne czy wieloletnie na ogrodzenie

Można wybierać spośród roślin jednorocznych i wieloletnich. Zaletą pnączy jednorocznych jest to, że ich nasiona nie są drogie. Co roku można bez problemu zmieniać gatunek roślin. Do wyboru są: fasola wielkokwiatowa, groszek pachnący, nasturcja większa, wilce, chmiel japoński, kobea pnąca. Jednak po sezonie trzeba oczyścić płot z martwych łodyg, a wiosną posiać nowe rośliny i starannie je pielęgnować (przede wszystkim podlewać). Pnącza jednoroczne rosną szybko, w krótkim czasie są w stanie zakryć duże fragmenty ogrodzenia. Większość z nich potrzebuje słońca, wilgotnego podłoża i stanowiska osłoniętego od wiatru. Wszystkie te wymagania bardzo trudno pogodzić w przypadku ogrodzenia.

Sadząc pnącza wieloletnie, unika się corocznego siania i sprzątania roślin, pozostaje tylko ich pielęgnacja. Gdy np. wybierzemy zimozielony bluszcz, możemy cieszyć się zielenią na płocie cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że rozrośnięte pnącza trudno usunąć z ogrodzenia na czas jego konserwacji, bo ich zdrewniałe łodygi mocno je oplatają. Rośliny wieloletnie rosną nieco wolniej niż jednoroczne, trzeba czekać dwa-cztery lata, by w pełni zamaskowały ogrodzenie. Właściwie pielęgnowane mają co roku stałe, nawet kilkudziesięciocentymetrowe przyrosty. Ich wybór jest tak duży, że każdy znajdzie pnącze pasujące do warunków panujących w ogrodzie.

W słońcu, w cieniu - stanowisko dla pnączy

Niewiele gatunków pnączy jest uniwersalnych i będzie rosło w każdym miejscu. Zazwyczaj inne rośliny nadają się na nasłonecznioną część ogrodzenia, inne zaś na zacienioną. Często więc obsadza się co najmniej dwoma gatunkami. Zachęca to do zmienienia płotu w ciekawą kompozycję roślinną. Lepiej nie sadzić roślin na stanowisku niezgodnym z ich wymaganiami – będą gorzej rosły i kwitły, a ich liście jesienią mniej się przebarwią. Takie rośliny częściej też chorują i są zasiedlane przez szkodniki.

Zimowanie pnączy

Pnącza zazwyczaj mają zimą gorsze warunki bytowania niż inne rośliny. Rosną na ogrodzeniach, które często wystawione są na silne podmuchy wiatru, śnieżne zaspy, a nawet na działanie soli z pobliskiej drogi. Te, które mają rosnąć w tak trudnych warunkach, warto wybrać spośród gatunków dobrze znoszących zimno, czyli pochodzących z naszej strefy klimatycznej. To powojniki (botaniczne), wiciokrzewy, bluszcz – występujące w całej Europie. Natomiast milin amerykański czy glicynia (z Dalekiego Wschodu) mogą przemarznąć nieosłonięte przed mroźnym wiatrem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE