Jak odnowić drewniane ogrodzenie. Wybór produktów i porady wykonawcze

2020-05-06 14:53

Płoty drewniane są atrakcyjne, dlatego wielu inwestorów je wybiera. Jednak trzeba się liczyć z koniecznością odnawiania drewnianego ogrodzenia co kilka lat.

Jak odnowić płot drewniany
Autor: Sadolin Drewno pokrywane regularnie powłoką ochronną zachowa piękny wygląd przez wiele lat

Zaczął się sezon na prace renowacyjne w ogrodzie. Jednym z elementów, który wymaga dbałości, jest ogrodzenie stanowiące wizytówkę naszej działki. W ogrodzie również znajdziemy płotki z drewna wymagające co jakiś czas renowacji. Jeśli na kolorowych sztachetach pojawiają się bezbarwne plamy, a na tych naturalnych wyszarzenia, to znak, że pora na odnowienie drewnianego ogrodzenia. Zobaczmy, jakich produktów użyć oraz jak pomalować drewniany płot.

Jak odnowić płot drewniany
Autor: Osmo Najbardziej szkodzi drewnu woda, dlatego powłoki ochronne są hydrofobowe

Spis treści

  1. Poczekaj na ładną pogodę
  2. Przygotuj drewno do renowacji
  3. Kiedy i czym malować drewniane ogrodzenie
  4. Jaki preparat do odnawiania drewna wybrać
  5. Jak malować drewniane ogrodzenie

Poczekaj na ładną pogodę

Drewno przed malowaniem powinno być suche, dlatego planując odnawianie ogrodzenia, warto sprawdzać prognozę pogody i poczekać na dłuższy czas bez deszczu. Nie zaczynajmy prac pierwszego słonecznego dnia. Pozwólmy drewnu podeschnąć kilka dni. A my w międzyczasie możemy zgromadzić materiały oraz oczyścić drewno.

Przygotuj drewno do renowacji

Gdy stara powłoka łuszczy się i nie ma już jej na większych powierzchniach, najlepiej ją usunąć w całości. Podobnie postępujemy, gdy chcemy zmienić kolor ogrodzenia lub środek zabezpieczający, np. lakierobejcę na farbę lub impregnat. Żeby oczyścić drewno, używamy szlifierki z papierem najpierw gruboziarnistym, a potem drobnoziarnistym. Węższe i trudno dostępne miejsca trzeba oczyścić ręcznie. Po szlifowaniu ogrodzenie drewniane należy odpylić.

Jeśli będziemy malować drewniany płot tym samym rodzajem preparatu, co wcześniej, i w tym samym kolorze, wystarczy przed malowaniem ogrodzenie oczyścić z pajęczyn, kurzu, zanieczyszczeń przyklejonych do drewna. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej.

Jak odnowić płot drewniany
Autor: Sadolin Gdy powłoka zabezpieczająca jest zniszczona, najlepiej ją usunąć. Jej pozostawienie mogłoby uniemożliwić uzyskanie ładnego i trwałego efektu

Kiedy i czym malować drewniane ogrodzenie

Najlepiej przeprowadzić prace w ciepły dzień, ale nie upalny, bo wtedy preparaty zbyt szybko będą schnąć. Nie zaczynamy z samego rana, tylko czekamy aż rosa obeschnie. Do malowania szerokiego pędzla, żeby móc dobrze preparat wcierać w drewno. Przyda się też pędzel okrągły lub wąski, którymi wymalujemy wszelkie zakamarki.

Jak odnowić płot drewniany
Autor: Vidaron Do odnowienia płotu drewnianego najlepiej użyć pędzla

Jaki preparat do odnawiania drewna wybrać

Drewno pozostające pod gołym niebem wymaga starannej ochrony. Najlepiej wybierać preparaty do zastosowań zewnętrznych o długim działaniu, żeby maksymalnie zwiększyć okresy między renowacjami.

  • Najlepszą ochronę zapewni bezbarwny impregnat techniczny do drewna zawierający substancje działające grzybobójczo chroniące przed pleśniami, sinizną, promieniowaniem UV, owadami. Zadaniem impregnatu jest wniknięcie w strukturę drewna. Dlatego takie zabezpieczenie jest konieczne, zwłaszcza gdy płot jest nisko osadzony, blisko gruntu. Lepiej użyć impregnatu rozpuszczalnikowego, bo wnika głęboko w drewno.
  • Znajdziemy też impregnaty ochronno-dekoracyjne do drewna dostępne w różnych kolorach. Te preparaty nie zawierają środków chroniących drewno przed korozją biologiczną, tak jak impregnaty techniczne. Dają za to efekt dekoracyjny, niektóre też tworzą lekką powłokę chroniącą przed wnikaniem wody i oddziaływaniem promieniowania UV.
Jak odnowić płot drewniany
Autor: Drewnochron Najlepszą ochronę przed wodą, grzybami, pleśniami i owadami dają bezbarwne impregnaty techniczne
  • Bardzo popularne są lakierobejce i lazury dostępne w różnych atrakcyjnych wybarwieniach. Tworzą powłokę, która jest trwalsza niż w przypadku impregnatów. Jest ona transparentna, więc widać usłojenie drewna. Może mieć też ładny efekt matowy lub połyskliwy. Lakierobejce i lazury są dostępne w kolorach drewnopodobnych. Wiele z nich naśladuje barwy drewna drogiego, egzotycznego
  • Żeby odnowić płot drewniany, sztachety można też pomalować farbą do drewna, która tworzy powłokę kryjącą. Nie będzie pod nią widać układu słojów, ale także wad w deskach, więc można wybrać ten środek, gdy drewno nie jest najwyższej jakości. Kolekcje farb do drewna obejmują też ciepłe kolory pastelowe, więc można stworzyć niestandardowe rozwiązanie.

Przeczytaj też:

Jak odnowić płot drewniany
Autor: Altax Do pomalowania drewnianego ogrodzenia można wykorzystać też farbę kryjącą

Jak malować drewniane ogrodzenie

Najpierw należy osłonić folią podłoże przed zabrudzeniem i podwiązać rośliny blisko płotu. Jeśli oczyściliśmy drewno do surowego, można je zabezpieczyć najpierw impregnatem technicznym, który stanowi bazę pod pozostałe preparaty. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy dobrze odnowić drewniany płot. Gdy preparat wyschnie można nałożyć od 1 do 3 warstw impregnatu dekoracyjnego, lakierobejcy, lazury lub farby. Najczęściej maluje się 2 razy, ale najlepiej sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Tak samo malujemy, robiąc tylko nową powłokę renowacyjną.

Preparat nanosi się pędzlem i dokładnie wciera w drewno. Prowadzimy pędzel wzdłuż słojów. Sęki, zakamarki można pomalować pędzlem okrągłym albo wąskim. Nie zaleca się stosowania wałka, bo tym maluje się delikatnie po powierzchni, ani natrysku, bo ten rozpyla środek.

Przerwa między kolejnymi warstwami może wynosić od 2 do 24 godzin zależnie od wybranego produktu. Drugą można nanosić, gdy pierwsza warstwa już się nie lepi. Jeśli nam się śpieszy, można wybrać preparaty szybkoschnące, w przypadku których przerwa między warstwami może wynosić tylko 30 minut.

Jak konserwować ogrodzenie i elementy drewniane?

Drewno w domu i ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie