Spis treści
- Wysokość płotu a formalności budowlane
- Ogrodzenie ażurowe albo pełne, ale bezpieczne
- Wymogi dotyczące bramy wjazdowej i furtki
- Ogrodzenie tylko na swoim gruncie
- Ogrodzenie wspólnie z sąsiadem
Ogrodzenie działki zwykle sięga mniej więcej do ramion dorosłego człowieka, czyli ma wysokość 1,5-1,7 m. Niektórzy budują ogrodzenia nieco wyższe. Od jakiej wysokości płotu, konieczne jest przeprowadzenie formalności budowlanych? Czy to, że budujemy ogrodzenie ażurowe albo pełne wpływa na obowiązki inwestora? Jaka powinna być brama i furtka? Kto ma zapłacić za zbudowanie płotu: ja czy sąsiad? To jedne z wielu pytań, na które warto znać odpowiedzi, zanim przystąpimy do grodzenia działki.
Wysokość płotu a formalności budowlane
Zgodnie z prawem budowlanym (art. 29 par. 2 pkt 20), jeśli ogrodzenie ma wysokość do 2,2 m, nie ma wymogu uzyskania pozwolenia na budowę ani jej zgłoszenia.
Dopiero gdy chcemy zbudować płot przekraczający tę wysokość, należy dokonać zgłoszenia budowy wraz z projektem i oświadczeniem o prawie do dysponowania działką w celach budowlanych. Zgłoszenie składa się do miejscowego urzędu administracyjnego, który ma 21 dni na wydanie opinii co do tej inwestycji. Jeśli w tym terminie urząd nie zgłosi zastrzeżeń, ogrodzenie można budować.
Ogrodzenie ażurowe albo pełne, ale bezpieczne
Generalnie nie ma znaczenia, czy chcemy budować ogrodzenie drewniane, metalowe, czy wznieść mur z cegieł. Na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo warunkach zabudowy nie ma zapisów dotyczących ogrodzeń. Jakieś wymogi dotyczące tej kwestii mogą obowiązywać, zwłaszcza gdy grodzimy dom objęty opieką konserwatora zabytków lub działkę znajdującą się na terenie wpisanym do rejestru zabytków.
Ogrodzenie powinno być bezpieczne. Nie należy wstawiać w nie elementów wystających na zewnątrz albo ostro zakończonych, np. drut kolczasty, szkło, na wysokości do 1,8 m, ponieważ mogą one stwarzać zagrożenie dla osób przechodzących obok.
Wymogi dotyczące bramy wjazdowej i furtki
Ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i furtką powinno być zbudowane tak, żeby umożliwiało wygodny dostęp do posesji. Brama wjazdowa i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, co byłoby utrudnieniem w ruchu na drodze wzdłuż ogrodzenia. Minimalna wymagana w Warunkach technicznych szerokość bramy to 2,4 m, a furtki wejściowej – 0,9 m.
Ogrodzenie tylko na swoim gruncie
Wszystkie elementy ogrodzenia powinny znajdować się na terenie działki, której właściciel je buduje. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady, sąsiad nie ma prawa ingerować w to, co wznosimy na swojej ziemi.
Ogrodzenie wspólnie z sąsiadem
Jeśli grodzimy się jednocześnie z sąsiadem, możemy uzgodnić wspólną inwestycję. Jeśli porozumiemy się, jakie ogrodzenie chcemy zbudować, z jakich materiałów, to możemy także podjąć wspólną decyzję, że przebiegać będzie po granicy, czyli np. siatka lub inne wypełnienie będzie wzdłuż biegu granicy, a szersza podmurówka w równych częściach po obu jej stronach. W takiej sytuacji sąsiedzi mogą w równych częściach pokryć koszt ogrodzenia albo zastosować dogodne dla nich rozliczenie. Na przykład jeden kupuje materiały, a drugi wykonuje wszelkie prace budowlane. Umowa ustna jest wiążąca, zwłaszcza gdy sąsiedzi żyją, ale jeśli chcemy, żeby przestrzegali jej na przykład następcy prawni lub nowi właściciele, warto spisać ją na piśmie. W przepisach prawa (art. 154 par.1 kodeksu cywilnego) jest mowa tylko o wspólnym użytkowaniu ogrodzenia przez sąsiadów.
Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów.
W rzeczywistości trudno zmusić sąsiada, żeby wspólnie z nami zapłacił za pomalowanie na nowo ogrodzenia między naszymi posesjami.
