Sadzenie warzyw w skrzyniach, czyli jak zrobić warzywnik w skrzyniach krok po kroku

2024-04-11 11:08

Sadzenie warzyw w skrzyniach ogrodowych, czyli na podwyższonych grządkach, staje się coraz popularniejsze. To znakomite rozwiązanie szczególnie do małych ogrodów. Podpowiadamy, jak sadzić warzywa w skrzyniach, czyli jak zrobić warzywnik w skrzyniach.

Spis treści

  1. Sadzenie warzyw w skrzyniach - jak wypełnić skrzynie na warzywa?
  2. Jak dbać o warzywa posadzone w skrzyniach?
  3. Jakie warzywa sadzić w skrzyniach?
  4. Dlaczego warto sadzić warzywa w skrzyniach?

Sadzenie warzyw w skrzyniach - jak wypełnić skrzynie na warzywa?

Na początek trzeba zmontować skrzynię i ustawić ją w wybranym miejscu. Wewnętrzne ścianki skrzyń drewnianych warto wyłożyć nieprzepuszczalnym materiałem, np. folią. Jeśli planujemy uprawę warzyw wieloletnich wrażliwych na niskie temperatury, warto dodatkowo ocieplić ścianki warstwą styropianu (grubości 5 -7 cm).

Najczęściej skrzynia ustawiona jest bezpośrednio na podłożu, nie musi mieć dna. Gdy jednak do uprawy roślin przygotujemy skrzynię z dnem (np. na tarasie lub innej litej powierzchni), należy pamiętać, aby zapewnić odpływ wody lub odpowiedni drenaż.

Na dnie skrzyni ustawionej bezpośrednio na podłożu układamy w kolejności:

  • drobną siatkę przeciw kretom,
  • drenaż, np. z kamieni lub żwiru z dodatkiem drobnych gałęzi,
  • podłoże - ziemię urodzajną, najlepiej z dodatkiem kompostu.

Zanim wysiejemy nasiona lub posadzimy sadzonki warzyw warto odczekać kilka dni, by ziemia osiadła - wtedy (jeśli to konieczne) dosypujemy ziemi (oczyszczają przedtem z chwastów, które zdążyły wzejść na podwyższonej rabacie).

Warzywa siejemy lub sadzimy zachowując odpowiednia dla danego gatunku rozstawę. Po posadzeniu warzywa należy delikatnie podlać.

Jak dbać o warzywa posadzone w skrzyniach?

Podłoże w skrzyniach może przesychać szybciej niż gleba na zwykłych rabatach. Należy więc pamiętać, aby systematycznie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać rośliny - można też zainstalować praktyczne nawadnianie kropelkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie także ściółkowanie podniesionych rabat w skrzyniach (np. słomą, zrębkami lub innym materiałem organicznym, który ograniczy utratę wilgoci z podłoża).

Jakie warzywa sadzić w skrzyniach?

Do uprawy w skrzyniach najlepsze są: marchew, rzodkiewki, buraki, sałata, czosnek, cebula, por, szpinak, papryka, pomidory i ogórki. Można tak uprawiać również kapustę, kalarepę, dynię, cukinię, fasolę oraz zioła.

Pamiętajmy, aby zgodnie z zasadą allelopatii, sadzić obok siebie warzywa, które lubią obok siebie rosnąć, np. pomidory obok selerów, kapustę obok buraków. Unikajmy też sadzenia w jednej skrzyni roślin, które nie przepadają za swoim towarzystwem, np. pomidorów i ogórków.

Przeczytaj też:

Dlaczego warto sadzić warzywa w skrzyniach?

Najważniejsze zalety tej metody uprawy warzyw to:

  • łatwość wyodrębnienia i doboru odpowiedniego podłoża dla wybranych roślin (np. substrat do warzyw,), co jest ważne w przypadku, gdy w ogrodzie mamy słabszą glebę;
  • możliwość uprawy bogatej gamy gatunków warzyw i roślin przyprawowych;
  • uporządkowanie przestrzeni i wprowadzenie harmonii w ogrodzie lub jego części;
  • łatwiejsza pielęgnacja roślin - podwyższenie poziomu uprawy roślin jest korzystne np. dla osób starszych, dzieci;
  • funkcja terapeutyczna, rehabilitacyjna – zachęcanie do ruchu na świeżym powietrzu poprzez uprawę roślin użytkowych i ozdobnych (osoby starsze, chore, niepełnosprawne);
  • wpisanie się w rozwijający się obecnie trend – własnej uprawy zdrowej żywności, bez użycia preparatów i nawozów chemicznych.

Jak prowadzić ekologiczny warzywnik - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach
Nasi Partnerzy polecają