Jak zrobić znicz na cmentarz z doniczki? Prosty sposób na zrobienie znicza w domu

2024-10-22 12:00

Znicze własnoręcznie wykonane, to oszczędność pieniędzy i troska o środowisko. Jak samemu zrobić znicz na cmentarz? Pokazujemy, jak zrobić znicz na cmentarz. Pomysł na znicz wielokrotnego użycia z doniczki.

Znicz z doniczki
Autor: GettyImages Zamiast kupować nowe, można zrobić ekologiczny znicz, np. z doniczki, i używać go wiele razy

Spis treści

  1. Znicze na cmentarz po wypaleniu - co z recyklingiem?
  2. Znicz wielokrotnego użytku - znicz z doniczki
  3. Jak samemu zrobić znicz na cmentarz z doniczki? Instrukcja krok po kroku
  4. Z czego jeszcze można zrobić znicz na cmentarz?
  5. Co zrobić, aby znicz palił się dłużej?

Zbliżające się Święto Zmarłych to czas, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich i zapalamy na nich znicze, symbolizujące nadzieję, wiarę w życie wieczne oraz pamięć o zmarłych. Znicze kupujemy zwykle na targach, w centrach handlowych lub marketach, ale możemy też wykonać je samodzielnie. Spełnią swoje zadanie równie dobrze, jak te ze sklepu, ale będą znacznie ciekawsze, a przede wszystkim ekologiczne.

Znicze na cmentarz po wypaleniu - co z recyklingiem?

Zakupione znicze po wypaleniu trafiają na śmietnik, zasilając stale rosnącą górę odpadów. Co gorsza, użyte do ich wykonania szkło nie jest przetwarzane w procesie recyklingu (m.in. ze względu na skład chemiczny szkła oraz trudne do usunięcia zanieczyszczenia), a znajdujący się w nich plastikowy wkład, stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, gdyż rozkłada się przez dziesięciolecia, skażając w tym czasie wodę, trując żywe organizmy i zanieczyszczając planetę.

W gotowych zniczach nie wykorzystuje się też zwykle naturalnych surowców palnych, takich jak np. woski, tylko sztuczną stearynę, powstającą z różnych substancji przy udziale rozmaitych chemikaliów. Ich skład to mieszanka kwasów tłuszczowych pochodzenia odzwierzęcego, olejów roślinnych (w tym oleju palmowego) oraz parafiny, będącej pochodną ropy naftowej. Spalając się, stearyna zanieczyszcza powietrze, którym oddychamy, co także nie jest bez znaczenia.

Znicz wielokrotnego użytku - znicz z doniczki

Chcąc przyczynić się do ochrony środowiska przed zaśmiecaniem, a przy okazji wpisać się w modny trend Zero Waste (bez odpadów), możemy wykonać samodzielnie znicz wielokrotnego użytku, robiąc go np. z doniczki.

Do zrobienia ekologicznego znicza z doniczki potrzebne będą:

  • ceramiczna doniczka,
  • wosk pszczeli lub rzepakowy (do kupienia m.in. w sklepach internetowych),
  • knot (np. bawełniany, jutowy lub lniany sznurek),
  • naczynie do rozpuszczenia wosku.

Przydatne mogą być również specjalne blaszki do umocowania knota na dnie doniczki (do nabycia w sklepach internetowych) oraz klamerka do bielizny, patyczek do szaszłyków lub ołówek, które pomogą utrzymać knot w pozycji pionowej.

Znicz z doniczki
Autor: GettyImages Znicz po wypaleniu zabieramy z grobu, oczyszczamy z resztek wosku i przechowujemy do następnego roku

Jak samemu zrobić znicz na cmentarz z doniczki? Instrukcja krok po kroku

  • Przygotowanie doniczki

Pracę nad przygotowaniem znicza należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej doniczki - nie powinna być zbyt duża i głęboka, najlepiej w kształcie miseczki (np. taka, w jakiej uprawia się kaktusy). Możemy kupić nową w sklepie ogrodniczym albo wykorzystać starą z naszych domowych zapasów.

Jeśli będzie to to doniczka-osłonka, bez otworu w dnie, zadanie będzie łatwiejsze, jeśli jednak będzie miała otwór odpływowy, trzeba będzie go odpowiednio zabezpieczyć, wykorzystując do tego celu np. gorący silikon (nakładany za pomocą specjalnego pistoletu) bądź mocno zgnieciony i ściśle dopasowany do otworu kawałek papieru. Jeśli zaniedbamy ten etap przygotowania, płynny wosk nie pozostanie w doniczce, tylko wycieknie z niej na zewnątrz przez otwór w dnie.

  • Roztopienie wosku

Gdy mamy już przygotowaną doniczkę, musimy roztopić wosk. Można użyć do tego celu starego garnuszka (dobrze sprawdzi się też aluminiowa puszka po napoju), do którego wrzucamy kawałki wosku i ustawiamy na ogniu lub umieszczamy w gorącej wodzie. Druga metoda jest bardziej czasochłonna, ale bezpieczniejsza, gdyż wosk na ogniu łatwo się przypala i trzeba go stale mieszać, natomiast w gorącej kąpieli rozpuszcza się woniej, lecz równomiernie. 

Znicz z doniczki
Autor: GettyImages Wosk (sojowy albo pszczeli) musimy całkowicie roztopić
  • Mocowanie knota

Do roztopionego wosku wkładamy pocięte na odpowiednie kawałki sznurki, które następnie wyjmujemy i mocujemy klamerką np. na sznurku nad kawałkiem papieru, aby się wyciągnęły, wyschły i usztywniły. Tak usztywnione knoty łatwiej będzie umieścić w doniczce. Jeśli nie chcemy czekać, aż knoty się usztywnią, możemy wykorzystać do ich umocowania w dnie doniczki specjalne blaszki, które utrzymają knot na miejscu (do kupienia w sklepach internetowych). Kiedy mamy już gotowy wosk, umieszczamy w doniczce knot i zalewamy go rozpuszczonym, ale już lekko ostudzonym woskiem. Aby sznurek się nie przemieścił i pozostał w pozycji pionowej, jego górną część przywiązujemy do ołówka lub patyczka bądź przytrzymujemy klamerką, którą układamy poziomo na górnym rancie doniczki. Kiedy wosk stężeje, odcinamy knot od ołówka lub klamerki i znicz jest gotowy.

Gdy znicz spełni swoje zadanie, zapewniając światełko na grobach naszych bliskich, możemy zabrać go do domu, oczyścić z resztek wosku, przechować do następnego roku, ponownie przygotowując w nim świecę na cmentarz.

To Cię zainteresuje:

Chryzantemy w bukietach na Wszystkich Świętych. Jak przedłużyć trwałość ciętych chryzantem

Z czego jeszcze można zrobić znicz na cmentarz?

Własny znicz możemy jednak przygotować nie tylko z doniczki, ale też z pustych, już wypalonych, szklanych zniczy, zabranych z cmentarza. Dzięki temu nie trafią na śmietnik, tylko dostaną drugie życie. Możemy też zachować pojemnik po zużytej świecy zapachowej i w nim stworzyć ciekawy znicz lub użyć do tego celu zalegającego w szafce szklanego słoika, obwiązując jego rant na przykład bawełnianym sznurkiem.

Co zrobić, aby znicz palił się dłużej?

Dobrym sposobem na to, by znicz palił się dłużej, jest zastosowanie soli kuchennej. Wystarczy przed podpaleniem rozsypać wokół knota niewielką ilość soli. Sól zwiększy temperaturę topnienia wosku, a tym samym wydłuży czas palenia się znicza.

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych

QUIZ. Dzień Wszystkich Świętych. Co wiesz o 1 listopada?

Pytanie 1 z 10
Czy Wszystkich Świętych to to samo co Święto Zmarłych?
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają