Najlepszy domowy nawóz do podlewania i pryskania ogórków. Plony będą jak nigdy

2024-04-18 13:07

Ogórki to jedno z naszych ulubionych letnich warzyw. Często uprawiamy je w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet na balkonach, jednak plony nie zawsze są bujne. To warzywa, które wymagają pielęgnacji, przede wszystkim nawożenia, by zawiązały dużo owoców. Ale wystarczy jeden domowy składnik, by przygotować najlepszy nawóz i oprysk dla ogórków!

Spis treści

  1. Co lubią ogórki gruntowe?
  2. Jaki jest najlepszy nawóz dla ogórków?
  3. Jak zrobić nawóz z łusek po cebuli?
  4. Jak zrobić oprysk z łusek cebuli?
  5. Kiedy nawozić ogórki?
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Co lubią ogórki gruntowe?

Ogórki należą do warzyw, które mają duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Gleba dla roślin powinna być lekka, próchnicza, o zasadowym odczynie, która nawet może być jeszcze jesienią przygotowana poprzez wapnowanie albo nawożenie obornikiem. Ważne jest również stanowisko, miejsce w którym zasiejemy bądź zasadzimy ogórki powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.

Ogórki wymagają jednak przede wszystkim podłoża bogatego w składniki odżywcze. Najlepiej, żeby gleba była zasobna w takie minerały, jak: azot, potas czy fosfor, a także magnez, wapń, bor czy miedź. Warzywa w okresie wegetacji potrzebują regularnego podlewania, ale także nawożenia, bo w dużych ilościach pobierają składniki odżywcze z gleby. Na początku rozwoju liści i pędów potrzebują przede wszystkim azotu, a następnie potasu i fosforu, by wytworzyły kwiaty i owocowały.

Jaki jest najlepszy nawóz dla ogórków?

Najlepszą odżywkę dla ogórków możemy zrobić sami i to tylko z jednego składnika – cebuli, a właściwie jej łusek. Niewiele osób wie, że właśnie te resztki od warzywa odpowiednio spreparowane mogą być stosowane jako nawóz, ale także i oprysk na ogórki. Te łuski zawierają szereg cennych składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo, potas, magnez, miedź, mangan, selen, bor, ale też wiele witamin, szczególnie te z grupy B, a także witaminę C i witaminę E. Poza tym cebula działa odstraszająco na szkodniki, w tym na mszyce i przędziorki. Stosując nawóz i oprysk z resztek cebuli, również uchronimy ogórki przed atakiem grzybów. Można więc w ciągu roku, zamiast wyrzucać łuski od cebuli do śmietnika, to gromadzić je, by mieć na wiosnę materiał do przygotowania nawozu.

Jak zrobić nawóz z łusek po cebuli?

Przygotowane łupiny po cebuli wkładamy do litrowego pojemnika z zamknięciem. Najlepiej wrzucić dwie garście suchych resztek cebuli i potem zalać je litrem ciepłej wody. Potem zamykamy szczelnie naczynie i odstawiamy je do ciemnego miejsca na jedną dobę. Na drugi dzień wystarczy jedynie odcedzić łupiny i nawóz jest już gotowy, nadaje się do podlewania ogórków. Warzywa możemy zasilać nawozem raz na tydzień. Co ważne, tak przygotowana odzywka nie wywoła skutków ubocznych, nie grozi nam przenawożenie. Zaletą nawozu z cebuli jest także fakt, że jest w pełni ekologiczna, bardzo tania, bo wykonana w zasadzie z odpadków i łatwa do przygotowania.   

Jak zrobić oprysk z łusek cebuli?

Nieco inaczej należy przygotować oprysk z łusek po cebuli. Do dwulitrowego garnka lub większego wrzucamy kilka garści odpadków po cebuli, niezależnie jakiego gatunku i zalewamy je dwoma litrami wody. Następnie garnek wstawiamy na palnik i gotujemy przez około 25 minut. Po upłynięciu tego czasu tak przygotowany napar studzimy, a potem odcedzamy z łupin. W ten sposób mamy już gotowy oprysk na ogórki, napar nadaje się do stosowania bez potrzeby rozcieńczania. Oprysk możemy stosować kilkukrotnie w sezonie, należy jednak do pryskania wybrać pochmurne dni, a unikać takich, gdy słońce mocno operuje.

Kiedy nawozić ogórki?

Nawożenie ogórków zaczynamy już w okresie rozwoju rośliny. Jeśli ogórki zostały wysiane bezpośrednio do gruntu, to pierwszy raz stosujemy nawóz po tym, jak ogórki puszczą od trzech do czterech liści. W przypadku, gdy zasadziliśmy do gruntu rozsadę, to nawozimy po około dwóch tygodni od zasadzenia.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie