Dlaczego ogórki kwitną, a nie owocują? Co robić, gdy ogórki kwitną na pusto?

2023-07-23 10:03

Ogórki zdrowo rosną, obficie kwitną, ale okazuje się, że nie owocują. To problem, który w środku sezonu dotyka wielu ogrodników. Krzaczki ładnie się rozwijają, na liściach nie widać żadnej choroby, kwitną również duże, żółte kwiaty, co może zapowiadać obfity zbiór ogórków. Jednak kwiaty opadają, a na łodygach nie ma śladu po ogórkach. Dlaczego ogórki kwitną na pusto? Powodów może być kilka.

ogórek kwitnie, ale nie zawiązuje owoców
Autor: Magda Rocka Ogórek kwitnie, ale nie zawiązuje owoców? To częsty problem w uprawie ogórków. O czym to świadczy? Jak wtedy pomóc ogórkom?

Dlaczego ogórki kwitną, a nie owocują? Winne złe podlewanie?

W uprawie ogórków gruntowych w ogrodzie czy na działce czasami pojawiają się problemy z wyhodowaniem owoców. Jeśli już udało nam się zadbać o to, by wyrosły zdrowe krzaczki, na których pojawiły się kwiaty, to okazuje się, że wraz z kwiatem odpadają także malutkie zawiązki owoców ogórka. Są one często żółte i sprawiają wrażenie wysuszonych. Najczęściej powodem tego, że w uprawie gruntowej małe zawiązki odpadają wraz z kwiatem jest brak wystarczającej ilości wody.

Ogórki wymagają wilgotnej ziemi, ich system korzenny jest rozbudowany, ale płytko, dlatego trzeba zadbać o to, by powierzchnia gleby była stale lekko wilgotna. Może się tak zdarzyć, że owoce odpadają mimo tego, że podlewamy uprawę. Jednak nawadnianie powinno być regularne, czasami nawet dwa razy dziennie, szczególnie w okresie upałów. Korzenie ogórków nie są na tyle ukorzenione, by mogły czerpać wodę głęboko z gleby. Jednak ogórki nie powinny „stać w wodzie”. Podlewamy regularnie, ale nie zalewamy roślin wodą. Nie używamy także zimnej wody, a takiej w temperaturze pokojowej.

I najważniejsze – przy podlewaniu powinniśmy uważać, by nie moczyć liści. Wilgotne liście, szczególnie te rosnące nisko gruntu, mogą stać się dobrym środowiskiem do rozwinięcia się szkodliwych dla roślin grzybów.

ogórek
Autor: Magda Rocka Ogórki kwitną na pusto? Przyczyną może być niewłaściwe podlewanie

Ogórki kwitną na pusto? Winna pogoda

Brak zawiązania owoców, mimo kwitnięcia może być spowodowany także innymi czynnikami, jak zbyt dużą różnicą temperaturą. Niekorzystne dla owocowania jest niska temperatura poniżej 15-13 st. C, która może występować szczególnie na początku sezonu. Ogórkom nie służy także upał. Optymalne warunki dla tego warzywa, by wykształcił owoc, to ok. 22-25 st. C. Jeśli temperatura spadnie poniżej 15 st. C lub wzrośnie powyżej 35 st. C, to nie zawiąże się owoc mimo tego, że pojawił się kwiat.

Innym powodem braku owocowania może być zbyt mała ilość słońca. Ogórki lubią słoneczne stanowisko, dlatego jeśli hodowane są w miejscu z małą ilością słońca, to roślina może wytwarzać tylko pusty kwiat męski, nie pojawiają się jednak kwiaty żeńskich z zawiązką.

Co można zrobić, by ogórki zawiązały owoce?

Brak owocu spowodowany może być także tym, że kwiat żeński nie został zapylony. Ogórki to rośliny jednopienne, na których wyrastają kwiaty rozdzielnopłciowe: żeńskie i męskie. Czyli na jednej roślinie znajdują się kwiaty dwupłciowe i aby doszło do zapylenia, to pyłek z kwiatu męskiego musi dotrzeć do kwiatu żeńskiego. Oba kwiaty różnią się od siebie, żeński znajduje się u nasady zawiązki, który przypomina małego ogórka. Natomiast męski kwiat znajduje się u nasady łodygi i tu nie ma zawiązki. Jest to więc tzw. pusty kwiat.

By doszło do zapylenia i do przemieszczenia się pyłku z jednego kwiatu na drugi pomocne są owady, najczęściej pszczoły. Ale także wiatr poruszający kwiatami sprawi, że pyłek się przemieści i dojdzie do zapylenia. Dlatego problem z brakiem zawiązania owocu zwykle nie pojawia się w uprawie gruntowej, a w przypadku warzyw pod folią czy w szklarni. Wtedy należy wesprzeć roślinę i przenieść pyłek z jednego kwiatu na drugi. Najlepiej to zrobić pędzelkiem o delikatnym włosiu.   

Zobacz zdjęcia z uprawy ogórków

Na zawiązanie owoców może wpływać dobór nasion ogórków

Ogrodnicy również uważają, że na owocowanie ogórków wpływ ma odpowiedni dobór nasion. Do uprawy powinno się więc stosować stare, dwu-, trzyletnie nasiona, a nie świeże. Jeśli stosujemy świeże nasiona, to kwiaty żeńskie mogą się pojawić dużo później, niż puste kwiaty męskie.

Co zrobić, by ogórki zakwitły z zawiązką?

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują wiele minerałów. To odpowiednie ilości: azotu, fosforu, magnezu, potasu i wapnia. Na początku okresu wegetacji rośliny najbardziej wymagają azotu. Jednak potem, w okresie kwitnienia zbyt duża ilość tego minerału w glebie może sprawić, że pojawią się kwiaty, ale puste, czyli męskie. Trzeba wówczas zmienić odżywianie roślin i dostarczyć im większe ilości fosforu. Można stosować tu gotowe środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Ale także świetnie się tu sprawdzi odżywka z popiołu drzewnego. Jest to nawóz bogaty w potas i fosfor, a pozbawiony azotu.