Nawożenie ogórków - jaki nawóz lubią ogórki? Czym i kiedy zasilać ogórki, aby zebrać obfite plony?

2024-06-03 12:18

Nawożenie ogórków jest konieczne, jeśli chcemy zebrać obfite plony. Do nawożenia ogórków można stosować różne nawozy, zarówno organiczne, jak i mineralne. Sprawdź, jaki nawóz lubią ogórki? Jak prawidłowo je zasilać? Jak samemu zrobić nawóz do ogórków na bazie drożdży?

Nawożenie ogórków
Autor: GettyImages Do nawożenia ogórków możemy stosować różne nawozy - mineralne lub organiczne

Spis treści

  1. Nawożenie ogórków - ważny zabieg pielęgnacyjny
  2. Kiedy i czym nawozić ogórki?
  3. Nawożenie organiczne w uprawie ogórków
  4. Galeria zdjęć: Uprawa ogórków w ogrodzie
  5. Biohumus, mączka bazaltowa i gnojówka do nawożenia ogórków
  6. Jak samemu zrobić nawóz do ogórków na bazie drożdży?
  7. Zasilanie ogórków nawozem ze skorupek jaj
  8. Nawozy mineralne do ogórków

Ogórki to obok pomidorów jedne z najpopularniejszych warzyw letnich. Można uprawiać je zarówno pod osłonami, jak i w gruncie - bo choć należą do warzyw ciepłolubnych, wyhodowano sporo odmian gruntowych, które lepiej znoszą zmienną pogodę i trudne warunki polowe. Nie są jednak całkiem bezobsługowe i trzeba o nie dbać równie troskliwie, jak o rośliny szklarniowe.

Nawożenie ogórków - ważny zabieg pielęgnacyjny

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie ogórków jest nawożenie, gdyż rośliny te należą do żarłocznych i do wydania obfitego plonu, potrzebują sporej ilości substancji odżywczych. Zadanie może jednak utrudnić niekorzystna pogoda (np. deszcze, które łatwo wymywają minerały - w tym głównie azot - w głębsze warstwy gleby), która ma duży wpływa na ilość i dostępność składników pokarmowych w glebie.

Kiedy i czym nawozić ogórki?

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim trzech pierwiastków: azotu, potasu i fosforu (ale też magnezu, wapnia, boru czy miedzi), jednak w różnych ilościach. W czasie rozwoju liści i tworzenia zielonych pędów najwięcej zużywają azotu, z kolei w okresie kwitnienia i owocowania potrzebują przede wszystkim potasu i fosforu.

Nawożenie organiczne w uprawie ogórków

Ogórki bardzo dobrze reagują na nawożenie organiczne, które nie tylko dostarcza do podłoża składniki pokarmowe, ale też cenną materię organiczną. Dlatego warto uprawiać ogórki na stanowiskach w pierwszym roku po oborniku (zastosowanym w poprzednim roku jesienią). Jeśli nie mamy do niego dostępu, warzywa możemy też uprawiać po nawozach zielonych (np. łubin żółty, gorczyca, wyka, bobik, facelia), wysianych pod koniec lata w poprzednim sezonie i przekopanych jesienią. W okresie wegetacyjnym dobrze jest też ściółkować ogórki kompostem, który dodatkowo wzbogaca glebę w substancje odżywcze i materię organiczną.

Galeria zdjęć: Uprawa ogórków w ogrodzie

Biohumus, mączka bazaltowa i gnojówka do nawożenia ogórków

Do naturalnego nawożenia ogórków można też wykorzystać biohumus, a także bogatą w minerały mączkę bazaltową.

Ogórki możemy też dokarmiać nawozami własnej produkcji, z których najcenniejszym jest gnojówka roślinna. Zwykle przygotowuje się ją z roślin zebranych w ogrodzie (np. pokrzywy, mniszka, żywokostu), które umieszcza się w plastikowej beczce, zalewa wodą i odstawia w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Po tym czasie, gotowym, przecedzonym i rozcieńczonym wodą płynem (zwykle w proporcji 1:10), podlewa się rośliny raz na 3-4 tygodnie.

Jak samemu zrobić nawóz do ogórków na bazie drożdży?

Dla ogórków możemy też przygotować nawóz na bazie drożdży, będących wartościowym źródłem minerałów (m.in. potasu, magnezu, wapnia i fosforu oraz selenu, chromu, sodu, cynku, żelaza) i cennych dla roślin związków organicznych.

Zastosowanie drożdży jako nawozu, przyspiesza wzrost roślin i wspomaga rozwój ich systemu korzeniowego. Wspiera też rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, jednocześnie eliminując groźne grzyby chorobotwórcze. Drożdże szlachetne są też dla roślin rodzajem mikoryzy, pomagającej im przyswajać z podłoża cenne substancje odżywcze.

Aby przygotować nawóz z drożdży, wystarczy zalać rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich (zwykle ok. 100 g) 10-ma litrami ciepłej lub letniej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na około 1 godzinę (niefermentowany). Po tym czasie nawóz jest już gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania.

Zasilanie ogórków nawozem ze skorupek jaj

Ogórki możemy też od czasu do czasu zasilić nawozem ze skorupek jaj, zawierającym m.in. magnez, żelazo, potas, sód czy fosfor, ale też łatwo przyswajalny wapń, który po dodaniu do gleby, podnosi jej odczyn, co dla ogórków jest ważne, bo nie lubią zarówno kwaśnej gleby (preferują odczyn od obojętnego po lekko zasadowy), jak i świeżego wapnowania nawozami sztucznymi.

Aby wykorzystać skorupki jaj w ogrodzie, suszymy je w ciepłym, przewiewnym miejscu lub w lekko nagrzanym piekarniku, a następnie rozdrabniamy w moździerzu na proszek, którym posypujemy podłoże wokół roślin. Można też przygotować ze skorupek płynny nawóz: skorupki zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na kilka dni w chłodne, ciemne miejsce, a następnie stosujemy do zasilania roślin bez rozcieńczania.

Nawozy mineralne do ogórków

Jeśli w uprawie ogórków gruntowych zastosujemy kilka rodzajów nawozów naturalnych i organicznych, być może nie będziemy musieli używać już innych preparatów, jeśli jednak zaobserwujemy na roślinach niepokojące objawy, mogące świadczyć o niedoborach składników pokarmowych (np. zahamowanie kwitnienia i zawiązywania owoców, deformacje owoców, bledniecie liści, wiotczenie łodyg, drobnienie liści i owoców), powinniśmy zastosować nawożenie uzupełniające nawozami mineralnymi.

Na plantacjach ogórków zwykle wykorzystuje się do tego celu nawozy jednoskładnikowe, które dobiera się do aktualnej fazy rozwojowej ogórków (często w oparciu o analizę składu gleby). Ponieważ jednak łatwo jest je przedawkować, w uprawach amatorskich poleca się korzystać z nawozów wieloskładnikowych, najlepiej przeznaczonych specjalnie dla ogórków (np. Substral Nawóz do ogórków Magiczna Siła, Florovit lub Biopon - Nawóz do ogórków i innych roślin dyniowatych), które mają zbilansowany skład i zawierają cały zestaw niezbędnych składników odżywczych. Nawożenie ogórków gruntowych takimi preparatami powinno rozpocząć się po 2-3 tygodniach od wysadzenia rozsady do gruntu lub wtedy, gdy rośliny rozwiną 3-4 liście właściwe (uprawa z siewu do gruntu).

Przeczytaj też:

Kiszenie ogorków - czy znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się ogórki przeznaczone do kiszenia?
Kiszenie ogórków
Cudowne ogórki – czy warto je jeść, co z nich zrobić?