Kwasek cytrynowy i sok z cytryny - zastosowanie w ogrodzie. Domowe sposoby wspomagające uprawę roślin

2023-04-27 7:29

W uprawie roślin wykorzystuje się wiele domowych sposobów - jednym z nich jest zastosowanie soku z cytryny oraz kwasku cytrynowego. Najczęściej traktuje się je jako nawozy oraz środki zakwaszające wodę do podlewania (a więc i podłoże). Kiedy wykorzystywać kwasek cytrynowy i sok z cytryny w uprawie roślin?

Kwasek cytrynowy w uprawie roślin
Autor: GettyImages Kwasek cytrynowy albo sok z cytryny mogą być wykorzystywane w uprawie roślin

Spis treści

  1. Nawożenie roślin kwaskiem cytrynowym
  2. Jakie rośliny nawozić kwaskiem cytrynowym?
  3. Jak zrobić nawóz z kwasku cytrynowego lub soku z cytryny?
  4. Kwasek cytrynowy na choroby grzybowe roślin
  5. Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym wody do podlewania roślin
  6. Kwasek cytrynowy jako odżywka dla kwiatów ciętych

Kwasek cytrynowy i sok z cytryny, podobnie jak soda oczyszczona, znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni oraz w utrzymaniu czystości, ale także w amatorskim ogrodnictwie.

Kwasek cytrynowy i sok z cytryny wykazują m.in. właściwości pomagające zwalczać grzyby, dlatego mogą przydać się w ochronie roślin. Do czego jeszcze można stosować kwasek cytrynowy i sok z cytryny w uprawie roślin?

Kwasek cytrynowy
Autor: GettyImages Kwasek cytrynowy

Nawożenie roślin kwaskiem cytrynowym

Rośliny sporadycznie (np. kilkukrotnie w sezonie) można nawozić kwaskiem cytrynowym.

Kwasek cytrynowy nie ma dużego znaczenia w bezpośrednio dostarczaniu składników pokarmowych roślinom. Jego rola jest nieco inna i w zasadzie bardziej precyzyjne jest nazwanie go stymulatorem wzrostu.

Podlewanie roślin wodą z kwaskiem cytrynowym (opcjonalnie sokiem z cytryny) wspiera ich metabolizm. W ten sposób korzeniom dostarcza się związki, które pobudzają procesy energetyczne u roślin. Kwas cytrynowy bierze udział m.in. w cyklu Krebsa. Zwiększa efektywność pobierania związków pokarmowych zawartych w glebie, np. potasu i fosforu. Dzięki temu rośliny m.in. szybciej rosną, obficiej kwitną czy owocują.

W sprzedaży dostępne są gotowe produkty – stymulatory – oparte na bazie monohydratu kwasu cytrynowego.

Jakie rośliny nawozić kwaskiem cytrynowym?

Kwasku cytrynowego najlepiej używać do roślin, które preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne (np. borówki, rododendrony, żurawina, hortensje), a należy unikać u gatunków, które wymagają podłoży zasadowych. Kwasek cytrynowy i sok z cytryny mają lekkie właściwości zakwaszające. Oczywiście można ich używać do wspomagania większości roślin, ale trzeba to robić rozsądnie.

Przeczytaj też:

Jak zrobić nawóz z kwasku cytrynowego lub soku z cytryny?

Do zrobienia nawozu potrzebujemy kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny) i wody.

10 g kwasku cytrynowego lub 10 ml soku z cytryny należy dodać do 10 l wody. Trzeba je dobrze rozpuścić, mieszając. Nawóz jest od razu gotowy do użycia.

Kwasek cytrynowy na choroby grzybowe roślin

Kwasek cytrynowy ma właściwości grzybobójcze, a więc jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Dlatego warto z niego korzystać (przepis jak powyżej) do walki z chorobami odkorzeniowymi. Sprawdza się m.in. w produkcji rozsady (np. warzyw). Ogranicza zgorzel siewek. Warto go łączyć z innymi metodami ochrony, np. zaprawianiem nasion. Jednocześnie kwasek cytrynowy usprawnia pobieranie makro- i mikroelementów, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób fizjologicznych roślin, np. chlorozy.

Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym wody do podlewania roślin

Kwasek cytrynowy z powodzeniem sprawdza się w pielęgnacji ogrodowych roślin kwasolubnych. To jeden z najlepszych, naturalnych środków na utrzymanie właściwego pH gleby u roślin pokojowych. Większość gatunków uprawianych w domach preferuje gleby o odczynie oscylującym w granicach lekko kwaśnego. Tymczasem z kranów w Polsce najczęściej leci woda o wysokiej zawartości wapnia. Dlatego przy regularnym podlewaniu roślin, pH podłoża stopniowo się podnosi.

Odstawianie wody przed podlaniem na kilka godzin tylko w pewnym stopniu rozwiązuje problem (tu głównie chodzi o chlor). Można natomiast korzystać z kwasku (0,5-1g/1 litr wody) lub soku z cytryny (kilka kropel na 1 litr wody) dla zakwaszania wody do podlewania. Działanie jest synergiczne (utrzymanie pH, stymulowanie roślin, ograniczenie chorobotwórczych patogenów w glebie).

Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe?

Kwasek cytrynowy jako odżywka dla kwiatów ciętych

Kwasek cytrynowy należy do popularnych naturalnych środków, które wydłużają trwałość kwiatów ciętych. Dzięki niemu kwiaty przekwitają nieco później, a jednocześnie woda, w której stoją, dłużej jest świeża (i nie wydziela brzydkiego zapachu). Kwasek działa odkażająco.

Dodaje się pół łyżeczki kwasku cytrynowego na 1 litr wody. Często stosuje się go jednocześnie z cukrem (również pół łyżeczki na 1 litr wody), wtedy odżywka jest efektywniejsza. Oczywiście trwałość kwiatów ciętych zależy także od innych czynników, np. fazy rozwoju kwiatów, temperatury powietrza w pomieszczeniu czy jakości wody.

Przeczytaj też:

Kwasek cytrynowy ma szerokie spektrum zastosowania. W ogrodnictwie z powodzeniem można korzystać także z przeterminowanych produktów w myśl filozofii Zero Waste. Warto traktować go jako środek, który zwiększa skuteczność innych zabiegów pielęgnacyjnych, np. nawożenia. Pozwala na utrzymanie roślin w dobrej kondycji, dzięki czemu są piękniejsze lub dają wyższy plon.

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Nasi Partnerzy polecają