Kiedy i jak sadzić czereśnie? Czy jesień to dobra pora? Jak sadzić drzewka?
Od właściwego terminu i sposobu sadzenia drzew owocowych zależy często ich dobre przyjęcie się, a później także owocowanie. W przypadku czereśni warto też zadbać o właściwe towarzystwo dla drzewek i odpowiednio przygotować glebę. Jaki jest najlepszy czas na sadzenie czereśni i jak to zrobić? Czy trzeba sadzić dwie czereśnie?
Spis treści
- Sadzenie czereśni - ważne odpowiednie miejsce i gleba
- Kiedy sadzić czereśnie? Terminy sadzenia drzewek
- Wybór drzewek czereśni do sadzenia - czy trzeba sadzić dwie czereśnie?
- Sadzenie czereśni krok po kroku
Sadzenie czereśni - ważne odpowiednie miejsce i gleba
Ze względu na smaczne i zdrowe owoce, czereśnie należą do najbardziej popularnych drzew owocowych i są raczej proste w uprawie. Wymagają jednak spełnienia kilku warunków, by uniknąć kłopotów i rozczarowań.
- Stanowisko dla czereśni
Przed sadzeniem drzewek należy wziąć pod uwagę fakt, że czereśnie preferują stanowiska słoneczne, ciepłe i raczej zaciszne, osłonięte od bardzo mroźnych wiatrów zimą, co ma wpływ na lepsze kwitnienie, a później zawiązywanie i dojrzewanie owoców. Planując nasadzenia czereśni, należy unikać też zagłębień terenu, czyli tzw. zastoisk mrozowych, gdzie drzewa (szczególnie młode) są bardziej narażone na przemarznięcia.
- Podłoże dla czereśni
Optymalnym podłożem do uprawy drzew czereśni jest gleba żyzna, przewiewna i przepuszczalna oraz umiarkowanie wilgotna i o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,8-7,1). Warto pamiętać przy tym, że drzewa te nie lubią gleb bardzo ciężkich, gliniastych i podmokłych, ale też lekkich i piaszczystych (w takich warunkach słabo rosną i owocują).
Czereśnie wymagają podłoża bogatego w składniki pokarmowe, dlatego warto wzbogacić glebę (np. nawozami naturalnymi: obornikiem, kompostem) co najmniej kilka tygodni przed sadzeniem drzewek. Dzięki temu gleba będzie kompleksowo i w naturalny, bezpieczny sposób zasilona w najpotrzebniejsze makro- i mikroelementy.
W przypadku czereśni należy zadbać też o odpowiedni poziom wapnia w glebie, ponieważ drzewa te wybitnie (w porównaniu z innymi drzewami owocowymi) potrzebują go w trakcie zawiązywania i dojrzewania owoców. Warto zatem wykonać analizę gleby, sprawdzić jej zasobność w wapń i w razie potrzeby zastosować odpowiednie nawożenie mineralne.
Kiedy sadzić czereśnie? Terminy sadzenia drzewek
Zwykle w sprzedaży oferowane są 2-3-letnie drzewka czereśni z tzw. gołym (odkrytym) korzeniem lub rzadziej ukorzenione, w doniczkach. O ile rośliny zakupione w doniczkach, ukorzenione można sadzić właściwie w ciągu całego sezonu, to już drzewka czereśni z gołym korzeniem najlepiej posadzić w okresie bezlistnym – jesienią lub wczesną wiosną.
Zazwyczaj jednak najbardziej zalecany i korzystny dla lepszego przyjęcia się jest jesienny termin sadzenia drzewek czereśni (październik/listopad). W tym czasie korzenie roślin mają zapewnioną optymalną ilość wilgoci w glebie i czas na regenerację, nie ma ryzyka wystąpienia suszy, co sprawia, że jeszcze przed zimą czereśnie się przyjmą, a wiosną szybciej rozpoczną wegetację i rozwój. Niemniej jednak sadzenie drzewek wczesną wiosną (najpóźniej marzec/kwiecień przed nabrzmiewaniem pąków) także jest prawidłowym wyborem i drzewka także powinny dobrze się przyjąć, choć nieco później rozpocznie się ich „start” w danym sezonie.
Autor: GettyImages
Czereśnie są czesto uprawiane w przydomowych sadach
Wybór drzewek czereśni do sadzenia - czy trzeba sadzić dwie czereśnie?
Przed zakupem i sadzeniem czereśni trzeba pamiętać, iż większość jej odmian to drzewa obcopylne, co oznacza, że oprócz wybranej odmiany czereśni należy posadzić jeszcze co najmniej jedną, inną odmianę tego samego gatunku, który będzie ją zapylał. Zapylacz jest źródłem pyłku kwiatowego, co poprawia zapylenie kwiatów naszej odmiany, a w efekcie też owocowanie w danym sezonie. Choć można kupić też tzw. odmiany samopylne (nie wymagające zapylaczy), to mimo to posadzenie co najmniej 2-3 odmian obok siebie, znacząco poprawi zapylanie kwiatów i owocowanie.
Przeczytaj też: Samopylne i obcopylne drzewa owocowe: które drzewa wymagają zapylacza, a które zapylają się same
Popularne odmiany, które wymagają towarzystwa innych odmian-zapylaczy to między innymi: Burlat, Kordia (zapylacze Van, lub Hedelfińska), Regina (zapylacze Hedelfińska i Sam), Van (zapylacze Kordia, Hedelfińska, Buttnera Czerwona) i Vanda, dla której zapylaczem jest Lapins, czyli jedna z lepszych i popularnych odmian samopylnych.
Sadząc kilka drzew, należy zachować odpowiednią rozstawę między nimi – w zależności od siły wzrostu danej odmiany odstęp nie powinien być mniejszy niż 3 m, a najlepiej około 5 m.
Sadzenie czereśni krok po kroku
Najpierw oczyszczamy glebę z chwastów i spulchniamy ją, a następnie wykopujemy dołek. Powinien być on na tyle duży i głęboki, aby swobodnie zmieściła się tam bryła korzeniowa lub korzenie drzewa (nie mogą być one ściśnięte). Najlepiej wykopać dołek większy o mniej więcej 1/3 niż bryła lub system korzeniowy. Jeśli nie zasililiśmy wcześniej gleby, do dołka można wsypać żyzną glebę zmieszaną z przerobionym lub granulowanym obornikiem albo kompostem.
Jeśli sadzimy drzewko z gołym korzeniem, warto na dnie dołka uformować najpierw mały kopczyk i na nim rozłożyć korzenie. Po odpowiednim ustawieniu drzewka, zasypujemy korzenie glebą, pamiętając przy tym by miejsce szczepienia (widoczne zgrubienie w dolnej części pnia) znajdowało się co najmniej kilka centymetrów ponad powierzchnią gruntu.
Ostatni etapem sadzenia jest lekkie udeptanie gleby wokół drzewka i zawsze obfite podlanie.
Zazwyczaj drzewa czereśni owocują po około 3-5 latach od podsadzenia, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Przeczytaj też jak sadzić jabłonie z gołym korzeniem.