Zaprawianie nasion: sposoby zaprawiania nasion

2020-04-15 10:41 A. Jurkowski
wysiew-nasion
Autor: www.thinkstockphotos.com Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane

Zaprawianie nasion to jedna z najstarszych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Poznaj sposoby zaprawiania nasion. Jak zaprawiać nasiona.

Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane, a młode siewki rozwijają się lepiej i stają się odporne na groźne choroby oraz szkodniki, co w rezultacie daje wyższe plony dobrej jakości.
W literaturze można znaleźć wzmianki o wykorzystaniu soku z cebuli i wyciągu z cyprysa jako zapraw nasiennych już w starożytności. W późniejszym okresie stosowano także miedź, a nawet arszenik i rtęć. Obecnie do chemicznego zaprawiania nasion nie używa się już substancji nadmiernie toksycznych i długo zalegających w środowisku.

W założeniu zaprawianie nasion ma pomóc w zabezpieczeniu kiełkujących nasion przed patogenami i szkodnikami przenoszonymi na nasionach i występującymi w glebie. W praktyce obecnie zarejestrowane zaprawy nasienne zawierają jedną lub dwie z trzech substancji aktywnych: tiuram, karboksynę lub mankozeb i chronią tylko od grzybów. Przy niewielkim wpływie na środowisko substancje te dość skutecznie chronią przed grzybami powodującymi zgorzele siewek. Istnieje kilka sposobów zaprawiania nasion.

Sposoby zaprawiania nasion

  • Bejcowanie nasion – to zaprawianie nasion na sucho, z dodatkiem wody, z użyciem płynnej zaprawy lub w formie zawiesiny. Jest do najprostszy i najpopularniejszy sposób zaprawiania nasion. Nasiona oraz odmierzoną ilość zaprawy umieszcza się w zamykanym pojemniku (np. słoiku), który następnie silnie potrząsa do momentu, gdy nasiona równomiernie zostaną pokryte zaprawą.

  • Powlekanie nasion – to bardziej zaawansowany sposób zaprawiania nasion, w którym stosuje się tzw. „lepiszcze”, czyli dodatkową substancje poprawiającą przyleganie zaprawy do nasion.

  • Inkrustowanie nasion – to najbardziej zaawansowany sposób zaprawiania nasion, w wyniku którego nasiona zostają powleczone specjalną otoczką z zaprawy i substancji dodatkowych – wpływa ona na kształt nasion, nadając im formę kulistą.

Nasiona otoczkowane – czy warto zapłacić drożej za nasiona w otoczkach? >>>

Jak zaprawiać nasiona?

Osoby, które zdecydują się na samodzielne zaprawianie nasion, muszą pamiętać o odpowiedniej dawce zaprawy, zgodnie z informacją na etykiecie-instrukcji stosowania. Błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości środka w stosunku do zaprawianych nasion. Może to powodować zmniejszenie siły kiełkowania nasion lub wywoływać fitotoksyczność. Zabieg zaprawiania nasion najlepiej wykonać bezpośrednio przed siewem.

Jeśli nie mamy możliwości prawidłowego wykonania zabiegu zaprawiania nasion, warto rozważyć zakup nasion już zaprawionych przez producenta.

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE