Nasiona otoczkowane – czy warto zapłacić drożej za nasiona w otoczkach?
Nasiona otoczkowane można z łatwością kupić na rynku, ale są one droższe od tradycyjnych nasion. Czy warto zapłacić wyższą cenę za nasiona otoczkowane? Dlaczego warto kupować nasiona otoczkowane
Chociaż technologia nasion otoczkowanych nie jest nowa, to na początku wykorzystywana była głównie w profesjonalnych nasionach do produkcji towarowej. Głównym celem tej technologii było poprawienie kulistości nasion, a przez to ułatwienie precyzyjnego wysiewu. Obecnie nasiona otoczkowane są na tyle popularne, że można je kupić również w niewielkich opakowaniach do upraw amatorskich.
>>Przeczytaj też: Nasiona otoczkowane – zalety wysiewu nasion otoczkowanych
W celu uzyskania równomiernych wschodów do procesu otoczkowania wybiera się nasiona jednakowej wielkości i wysokiej sile kiełkowania.
- Nasiona te następnie odpowiednio się przygotowuje: czyści za pomocą sit i separatorów oraz odkaża.
- Na tak przygotowany materiał siewny w procesie niskociśnieniowej granulacji nakładana jest otoczka z materiałów mineralnych lub organicznych, która sprzyja kiełkowaniu. Najczęściej używanymi materiałami są: dolomit, kreda, gips, glina, węgiel lub pył drzewny, torf i kompost.
- Otoczka może również być wielowarstwowa i wtedy często zawiera również chemiczne lub naturalne fungicydy i zoocydy (środki zwalczające grzyby i szkodniki roślin).
- Na końcu nakłada się warstwę zewnętrzną otoczki (np. z talku, wernikulitu lub produktów celulozowych), która wygładza powierzchnię nasiona przy jednoczesnym zachowaniu dostępu tlenu do nasiona.
>>Przeczytaj też: Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw
Zalety stosowania nasion otoczkowanych
- Łatwiejszy wysiew nasion – szczególnie drobnych (np. nasion sałaty).
- Wyższa polowa zdolność kiełkowania nasion.
- Lepsze wyrównanie wschodów roślin.
- Korzystniejsze warunki wczesnej fazy wzrostu (niektóre nasiona otoczkowane mają dodatek środków ochrony roślin i nawozów).
Warto jednak pamiętać, że nasiona otoczkowane muszą kosztować odpowiednio więcej. Ceny pojedynczych opakowań nasion tradycyjnych i otoczkowanych są zbliżone, jednak trzeba być świadomym, że nasion otoczkowanych jest najczęściej 6–10 razy mniej w opakowaniu. Ostatecznie to klient musi sam zdecydować, czy kupić nasiona tradycyjne, czy bardziej zaawansowane technologicznie i droższe nasiona otoczkowane.
Tekst: A.Jurkowski
>>Przeczytaj też: Zaprawianie nasion: sposoby zaprawiania nasion