Wschody roślin będą lepsze i bardziej wyrównanie jeśli przed siewem to zrobisz! Na czym polega zaprawianie nasion? W jaki sposób zaprawiać nasiona przed siewem?

Zaprawianie nasion to jedna z najstarszych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Na czym polega zaprawianie nasion? Jak zaprawiać nasiona przed siewem? Poznaj sposoby zaprawiania nasion.

Wysiew nasion

i

Autor: GettyImages Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane

Spis treści

  1. Dlaczego warto zaprawiać nasiona przed siewem?
  2. Sposoby zaprawiania nasion
  3. Jak zaprawiać nasiona?
  4. Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion

Dlaczego warto zaprawiać nasiona przed siewem?

Zaprawianie nasion ma na celu ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Zabieg przeprowadzany jest przed wysiewem nasion do gruntu i polega na równomiernym pokryciu ich cienką warstwą preparatu chemicznego, który zabezpiecza wschody i młode siewki przed patogenami znajdującymi się w glebie i na samych nasionach, a także ogranicza ryzyko zaatakowania ich przez szkodniki.  Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane, a młode siewki rozwijają się lepiej i stają się odporne na groźne choroby oraz szkodniki, co w rezultacie daje wyższe plony dobrej jakości.

W literaturze można znaleźć wzmianki o wykorzystaniu soku z cebuli i wyciągu z cyprysa jako zapraw nasiennych już w starożytności. W późniejszym okresie stosowano także miedź, a nawet arszenik i rtęć. Obecnie do chemicznego zaprawiania nasion nie używa się już substancji nadmiernie toksycznych i długo zalegających w środowisku. Przy niewielkim wpływie na środowisko substancje te dość skutecznie chronią przed grzybami powodującymi zgorzele siewek.

Sposoby zaprawiania nasion

Istnieje kilka sposobów zaprawiania nasion.

  • Bejcowanie nasion – to zaprawianie nasion na sucho, z dodatkiem wody, z użyciem płynnej zaprawy lub w formie zawiesiny. Jest do najprostszy i najpopularniejszy sposób zaprawiania nasion. Nasiona oraz odmierzoną ilość zaprawy umieszcza się w zamykanym pojemniku (np. słoiku), który następnie silnie potrząsa do momentu, gdy nasiona równomiernie zostaną pokryte zaprawą.
  • Powlekanie nasion – to bardziej zaawansowany sposób zaprawiania nasion, w którym stosuje się tzw. „lepiszcze”, czyli dodatkową substancje poprawiającą przyleganie zaprawy do nasion.
  • Inkrustowanie nasion – to najbardziej zaawansowany sposób zaprawiania nasion, w wyniku którego nasiona zostają powleczone specjalną otoczką z zaprawy i substancji dodatkowych – wpływa ona na kształt nasion, nadając im formę kulistą.

Nasiona otoczkowane – czy warto zapłacić drożej za nasiona w otoczkach?

Jak zaprawiać nasiona?

Osoby, które zdecydują się na samodzielne zaprawianie nasion, muszą pamiętać o odpowiedniej dawce zaprawy, zgodnie z informacją na etykiecie-instrukcji stosowania. Błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości środka w stosunku do zaprawianych nasion. Może to powodować zmniejszenie siły kiełkowania nasion lub wywoływać fitotoksyczność. Zabieg zaprawiania nasion najlepiej wykonać bezpośrednio przed siewem.

Jeśli nie mamy możliwości prawidłowego wykonania zabiegu zaprawiania nasion, warto rozważyć zakup nasion już zaprawionych przez producenta.

Tekst: A.Jurkowski

Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion

Do zaprawiania nasion znakomicie nadaje się mączka bazaltowa. Dzięki niej kiełkujące nasiona chronione są przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. Jeśli do zaprawienia mamy niewielką ilość nasion, to na kilka dni przed wysiewem należy wsypać je do słoika, dodać do niego mączkę bazaltową, zamknąć słoik i dobrze wymieszać. Mączka bazaltowa jest dodatkowo świetnym nawozem dla młodych siewek.

Murator Google News
#MuratorOgroduje: Wysiew kwiatów - lewkonie, lwie paszcze i maki - zapowiedź
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE