Róże i tulipany w jednym wazonie - czy to dobry pomysł? Które kwiaty nie lubią swojego towarzystwa?

2023-03-13 8:01
Bukiet z róż i tulipanów
Autor: GettyImages Czy róże i tulipany w jednym bukiecie to dobry pomysł?

Czy róże i tulipany mogą razem stać w wazonie? Czy możemy do jednego wazonu wstawiać różne gatunki kwiatów? Jakie kwiaty nie powinny być razem w wazonie? Które kwiaty cięte się nie lubią i szybko stracą świeżość?

Spis treści

  1. Czy róże i tulipany mogą być w jednym wazonie? Z jakimi kwiatami nie łączyć róż?
  2. Lepiej nie łącz narcyzów z innymi kwiatami w jednym wazonie!
  3. Jakie kwiaty cięte się nie lubią?

Bukiety ciętych kwiatów ożywiają wnętrza i cieszą nasze oczy. Cieszymy się, gdy dostajemy kwiaty, często również sami je kupujemy.  Wstawiając je do wazonu pamiętajmy jednak, że łączenie różnych gatunków kwiatów ciętych nie zawsze dobrze wpływa na ich trwałość. Powodem tego są wydzieliny, które ze ściętych łodyg przechodzą do wody. Poszczególne rośliny zawierają w tych wydzielinach różne substancje, które często niekorzystnie wpływają na inne kwiaty - mogą na przykład zatykać wiązki przewodzące w łodygach powodując trudniejsze pobieranie wody, a w konsekwencji więdniecie roślin.

Czy róże i tulipany mogą być w jednym wazonie? Z jakimi kwiatami nie łączyć róż?

Róże nie lubią towarzystwa innych kwiatów. Dlatego jeśli chcemy, by cięte róże jak najdłużej cieszyły nasze oczy, nie łączmy ich w wazonie z innymi gatunkami, szczególnie z narcyzami i tulipanami - róże umieszczone w jednym wazonie z tymi kwiatami wkrótce zwiędną!

Róże szybko także stracą atrakcyjny wygląd, gdy w połączymy je w bukiecie z konwaliami, storczykami czy goździkami. Co ciekawe, lepiej nawet nie łączyć ze sobą róż różnych odmian!

Przeczytaj też co zrobić, żeby cięte róże dłużej stały w wazonie?

Bukiet z róż i tulipanów
Autor: GettyImages Czy taki bukiet będzie długo cieszył atrakcyjnością?

Lepiej nie łącz narcyzów z innymi kwiatami w jednym wazonie!

Bukiet z wiosennych narcyzów najlepiej wstawić do osobnego wazonu. Tych kwiatów nie łączmy z innymi, bowiem narcyz wydziela sok szkodzący innym gatunkom i jeśli wstawimy je do jednego naczynia, to towarzyszące mu rośliny szybko zwiędną.

Jeśli jednak bardzo chcemy stworzyć kompozycję z narcyzów i innych kwiatów ciętych (na przykład tulipanów), to dzień przed ułożeniem bukietu wstawmy narcyzy do wody, a dopiero następnego dnia, gdy większość soku przemieści się do wody, wyjmijmy narcyzy z wody, umyjmy dokładnie wazon i dopiero wtedy wstawmy do niego narcyzy z innymi kwiatami. I pamiętajmy o codziennej wymianie wody w wazonie.

Jakie kwiaty cięte się nie lubią?

Wiele kwiatów ciętych nie lubi łączenia w wazonie z innymi gatunkami i często więdnie szybciej niż gdyby były w nim same. Dlatego miejmy na uwadze, że bukiety mieszane będą miały mniejszą trwałość niż bukiety złożone z jednego gatunku.

Lepiej nie łączyć ze sobą tych kwiatów:

  • fiołków z konwaliami i bzem lilakiem,
  • goździków z innymi kwiatami (szczególnie narcyzami, irysami i frezjami),
  • lilii z innymi kwiatami,
  • tulipanów z narcyzami, niezapominajkami, konwaliami, goździkami, irysami czy frezjami,
  • irysów z narcyzami,
  • niezapominajek z tulipanami i konwaliami,
  • maków i chabrów.

Przeczytaj też:

Opracowanie: redakcja serwisu

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE