Kwiaty w wazonie: co zrobić, aby dłużej stały? Sposoby na przedłużenie świeżości ciętych kwiatów

2018-08-09 10:37
Kwiaty cięte - jak dbac i pielęgnować
Autor: Kalbar

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Oto kilka rad jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów. Sprawdź, dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często trzeba zmieniać wodę? Co zrobić, żeby bukiet kwiatów cieszył nas przez wiele dni.

Do dekoracji wnętrz nadaje się większość uprawianych w ogrodach roślin. Co zrobić, żeby kwiaty cięcie długo stały w wazonie? Przede wszystkim należy je ścinać, gdy nie są jeszcze zupełnie rozwinięte, najlepiej rano, kiedy promienie słońca nie grzeją moc - no i łodygi kwiatów są jędrne. Nie ścianym też kwiatów do wazonu w czasie deszczu, gdyż szybko zwiędną wstawione do wazonu.

Wybieramy tylko zdrowe rośliny, ponieważ chore poza tym, że są źródłem infekcji, wydzielają dużo etylenu – gazu, który przyspiesza starzenie. Etylen jest także produkowany przez owoce (zwłaszcza przez jabłka; lepiej nie stawiać w ich pobliżu bukietów), a także przekwitające kwiaty (dlatego należy je systematycznie usuwać).

Kwiaty ciętę najlepiej, żeby miały długość tylko trochę większą od wazonu. Nie ścianym długich pędów. Najlepiej ciąć pod skosem, aby woda mogła łatwo wnikać do łodygi. Im dłuższe cięcie, tym roślina będzie lepiej pobierała wodę. Poza tym, ponieważ największe parowanie odbywa się przez liście, najlepiej by było ich mało. Zawsze należy usunąć liście uszkodzone, czy porażone przez choroby. Wstawiając kwiaty do wazonu nie powinno być też liści znajdujących się pod wodą, bo szybko gniją i szkodzą ściętym kwiatom. Bez (lilak) musimy od razu przed wstawieniem do wazonu pozbawić wszystkich liści i zaparzyć łodygi.

Woda w wazonie

Kwiaty po ścięciu trzeba jak najszybciej wstawić do wody. Wodę w wazonie powinniśmy zmieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie, warto też za każdym razem przycinać końcówki łodyg kwiatów. Powinniśmy też umyc wazon. Pamiętajmy, że kwiaty wstawione do bardzo zimnej wody przeżywają szok termiczny, szczególnie te, które mają miękkie łodygi. Woda powinna być w temperaturze pokojowe, albo wręcz ciepła, ok. 35oC. Szczególnie warto wlać ciepłą wodę, gdy kwiaty trochę zwiędły.

Kwiaty w wazonie: co zrobić by długo stały

Kwiaty, które wydzielają sok mleczny (gazanie, maki, wilczomlecze), przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie (najprościej do wąskiego naczynia wlać wrzątek i zanurzyć obciete łodygi). W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę. Do kwiatów długo stojących w wazonie zalicza się: astry, mieczyki, gazanie, margerytki, lilie, goździki, piwonie.

W sprzedaży są odżywki do kwiatów ciętych przedłużające ich trwałość. Można też posłużyć się domowym sposobem i wsypać trochę cukru do wody w wazonie. Zmniejsza on transpirację i spowalnia procesy starzenia się kwiatów. Do wody w celu przedłużenia świeżkości kwiatów można też dodać np. kwasek cytrynowy w proporcjach 0,5 g na 1 l wody. Nie ustawiajmy wazonu z kwiatami na słońcu, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybsze więdnięcie roślin.

Różom wstawianym do wazonu można zmiażdżyć końce łodyg. Jeśli róże więdną warto wtedy oberwać wszystkie liście i zaparzyć łodygi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE