Cukier jako nawóz? Jak stosować nawóz z cukru i jakie rośliny go lubią?
Okazuje się, że stosowany w rozsądnych, zdrowych ilościach biały cukier nie tylko krzepi człowieka, ale może także wzmocnić rośliny w ogrodzie lub kwiaty w wazonie. Trzeba jednak pamiętać, że łatwa do przygotowania odżywka z cukru nie może być stosowana zbyt często i w nadmiarze, aby nie zaszkodzić roślinom. Jak przygotować i stosować nawóz z cukru?
Spis treści
- Jak cukier działa na glebę i rośliny?
- Jak stosować nawóz na bazie cukru?
- Do jakich roślin stosować nawóz z cukru?
- Jak przygotować nawóz z cukru?
- Jak podlewać rośliny roztworem cukru?
- Czy cukier wzmacnia kwiaty cięte w wazonie?
Jak cukier działa na glebę i rośliny?
Wytwarzane w tkankach roślin cukry (np. w procesie fotosyntezy) wydatnie wpływają na wzrost, rozwój i kondycję roślin. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjny cukier spożywczy (sacharoza) lub też glukoza, czyli węglowodany, nie działają na rośliny jak tradycyjne nawozy – korzenie nie przyswajają ich bezpośrednio z gleby. Warto jednak stosować je w ogrodzie w formie wodnego roztworu do podlewania roślin. Wprowadzony do gleby cukier będzie głównie wpływał na lepszy rozwój mikroorganizmów glebowych, co zwiększa ilość materii organicznej, a co za tym idzie poprawia warunki rozwoju i wzrostu systemu korzeniowego, jak i części nadziemnych roślin.
Stosowanie cukrowego roztworu (nawozu) może także pomóc w niechemicznym zwalczaniu niechcianych i szkodliwych dla roślin organizmów glebowych, np. nicieni, które często atakują korzenie roślin. Posypanie cukrem lub lepiej podlewanie ogrodowych grządek cukrowym nawozem, potęguje rozwój pożytecznych bakterii, które z kolei unieszkodliwiają lub odstraszają nicienie.
Jak stosować nawóz na bazie cukru?
Odżywki do roślin na bazie cukru należy jednak zawsze stosować z rozwagą i nie przesadzać z ich ilością, aby nie zaszkodzić roślinom. Zastosowany w nadmiarze cukier będzie potęgował rozwój wszelkiego rodzaju grzybów w podłożu, co jednocześnie pozbawi glebę składników odżywczych, a także będzie przyciągał mrówki i inne owady, które niekoniecznie pożytecznie będą wpływały na korzenie roślin.
Do jakich roślin stosować nawóz z cukru?
Dodanie węglowodanów (w tym cukru) do gleby może wyraźnie pobudzić wzrost roślin doniczkowych i ogrodowych – zarówno ozdobnych, jak warzyw. Warto nawozić tym sposobem, np. pomidory lub ogórki, a także większość krzewów ogrodowych oraz domowe rośliny doniczkowe (np. paprocie).
Podlewanie pomidorów wodnym roztworem cukru w momencie, gdy ich skórka zaczyna się zaczerwieniać sprawi, że będą one słodsze i bardziej soczyste.
Posypanie cukrem trawnika lub podlewanie go (z umiarem) roztworem z cukru, także może wpłynąć na lepszy, bujniejszy wzrost trawy. Nie należy jednak stosować tej metody zbyt często i nie zastępować nią tradycyjnego nawożenia trawnika.
Galeria zdjęć: Jak dbać o trawnik?
Autor: Andrzej Szandomirski
O trawnik trzeba dbać cały sezon - tylko wtedy będzie się prezentował naprawdę atrakcyjnie
Jak przygotować nawóz z cukru?
Do przygotowania cukrowego nawozu wystarczy jedną stołową łyżkę cukru rozpuść w 500 ml ciepłej wody i dobrze wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Zamiast cukru można wykorzystać tabletkę glukozy. Można rozpuścić cukier także w chłodnej wodzie, ale w ciepłej szybciej uzyskamy pożądany efekt.
Jak podlewać rośliny roztworem cukru?
Po uzyskaniu roztworu (i ostudzeniu go) można podlewać nim np. pomidory lub inne rośliny w ogrodzie lub w domu. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować zbyt dużej dawki i zasilać rośliny nie częściej niż raz w miesiącu w czasie ich wzrostu. Dla zachowania umiaru z ilością cukru dostarczanego do gleby, warto stosować zasadę, aby pod jedną roślinę (lub krzew) nie stosować więcej niż około 200 ml roztworu, aby nie potęgować rozwoju grzybów i nie powodować gnicia korzeni. Cukier możemy też dodać ( np. jedną łyżeczkę) bezpośrednio do konewki lub innego naczynia z wodą, którą podlewamy warzywa lub inne rośliny.
- Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik: projekt, miejsce, ogrodzenie
- Ekowarzywnik. Przygotowanie miejsca i kultywacja gleby „bez kopania”
Czy cukier wzmacnia kwiaty cięte w wazonie?
Od dawna stosowanym sposobem na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych w wazonie jest właśnie dodanie cukru do wody. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dodawać cukru za dużo, ponieważ spowoduje to skutek odwrotny od zamierzonego – powstaną warunki do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów, np. bakterii, co może przyspieszyć więdnięcie i zamieranie roślin. Z tego względu, do wody z kwiatami ciętymi wystarczy wsypać maksymalnie 1 łyżeczkę cukru i dobrze wymieszać. Zawarty w wodzie cukier zostanie wchłonięty przez odkryte tkanki pędów i wzmocni rośliny, doda im wigoru oraz utrwali barwę kwiatów.