Co można podlewać drożdżami w ogrodzie? Jakie rośliny lubią drożdże? Jak zrobić nawóz z drożdży? Co ile podlewać drożdżami?
Drożdże spożywcze to tak naprawdę jednokomórkowe mikroorganizmy z grupy grzybów. Najczęściej używamy ich w kuchni do przygotowania ciasta, pizzy czy pieczywa. Znane jest także zdrowotne działanie drożdży, gdyż są one źródłem wielu minerałów, jak potas, wapń, magnez czy cynk, a także witamin z grupy B. Okazuje się, ze drożdże sprawdzają się także jako nawóz dla roślin. Powiedzenie „rosnąć jak na drożdżach” ma wiec bardzo szerokie znaczenie. Co podlewać drożdżami w ogrodzie?
Spis treści
- Dlaczego warto nawozić rośliny drożdżami?
- Jak przygotować nawóz z drożdży?
- Jakie rośliny można nawozić drożdżami?
- Co ile podlewać nawozem z drożdży?
Dlaczego warto nawozić rośliny drożdżami?
Drożdże jako nawóz pobudzają do bujnego rozwoju, a rośliny podlewane odżywką drożdżową obficie kwitną i intensywnie się ukorzeniają. Ma to szczególne znaczenie wśród kwiatów i warzyw z płytkim układem korzeniowym.
Dodatkowo, jeśli stosujemy drożdżowy nawóz regularnie, to sprawiamy, że korzenie stają się odporne na choroby. Co warte podkreślenia, do przygotowania nawozu nadają się także drożdże po upływie terminu ważności. Odżywka z drożdży będzie nas bardzo mało kosztować, bo cena kostki świeżych drożdży nie przekracza 2 zł. Nawóz może być stosowany zarówno dla kwiatów doniczkowych, jak i upraw w ogrodzie.
Jak przygotować nawóz z drożdży?
Przygotowanie nawozu jest niezwykle proste. Potrzebujemy jedynie kostkę świeżych drożdży piekarskich, to ok. 100 gramów, którą rozdrabniamy na przykład w wiadrze, a potem zalewamy je 10 litrami ciepłej wody. Taka mieszanka powinna odstać około godziny, a potem jest gotowa do użycia – stosujemy ją do podlewania roślin.
Możemy także przygotować nawóz, w którym drożdże fermentują. Do wykonania takiej mieszanki potrzebujemy także kostkę świeżych drożdży 100 gramów, 10 litrów ciepłej wody oraz szklankę cukru. Drożdże rozdrabniamy w wiadrze i zasypujemy je cukrem. Zostawiamy tę mieszankę na dwie godziny, a potem zalewamy cukier z drożdżami wodą. W ten sposób przygotowany nawóz powinien zacząć fermentować, wtedy będzie gotowy do użycia. Zwykle trwa to około siedmiu dni. Nawóz jest gotowy, jednak by podlewać rośliny sfermentowanymi drożdżami, należy je jeszcze rozcieńczyć z wodą, jedna szklanka przypada na ok. 10 litrów wody. Dobrze jest do wykonania nawozu korzystać z deszczówki, zamiast wody kranowej.
Jakie rośliny można nawozić drożdżami?
Kwiaty, które odwdzięczą nam się za podlewanie drożdżami, to z pewnością róże i piwonie. Nie tylko pięknie zakwitną, ale stosując nawóz pozbędziemy się szkodników, które atakują te kwiaty. Odżywka dobrze zadziała na kondycję lawendy, a także wpłynie na szybszy wzrost bukszpanu.
Ponadto w ogrodzie drożdżami podlewamy warzywa, w tym pomidory, ogórki, a także truskawki oraz krzewy owocowe i drzewa. Do podlewania najlepiej zastosować nawóz ze sfermentowanych drożdży, gdyż ma silniejsze działanie w porównaniu z mieszanką z drożdży niesfermentowanych.
Z kwiatów doniczkowych warto zastosować drożdże u storczyków. Sposób aplikacji: doniczkę wkładamy do pojemnika wypełnionego nawozem z drożdży i namaczamy nie dłużej niż pięć minut.
Co ile podlewać nawozem z drożdży?
Drożdże zawierają wiele mikroelementów i odżywiają rośliny, dlatego rozsądnie stosowany nawóz nie powinien zaszkodzić uprawie. Jednak istotna jest częstotliwość nawożenia. Drożdże powinno się stosować raz na dwa tygodnie lub rzadziej, a w przypadku storczyków nie częściej niż raz na cztery tygodnie. Nawożenie przynosi najlepsze efekty, gdy odżywiamy rośliny wczesną wiosną i pod koniec lata.
Listen on Spreaker.