Drożdże do podlewania kwiatów. Jak zrobić domowy nawóz i oprysk z drożdży?
Drożdże piekarskie, poza wykorzystaniem w kuchni, mogą być stosowane również w ogrodzie. W artykule przepisy na nawozy i opryski z drożdży znane już naszym babciom i prababciom. One chętnie korzystały z drożdży w ogrodzie. Dowiedz się jak zrobić tani, domowy nawóz z drożdży.
Autor: GettyImages
Z drożdży można zrobić naturalny nawóz dla roślin
Spis treści
- Nawóz z drożdży – jak go przygotować? Na co działa?
- Nawóz z niesfermentowanych drożdży
- Nawóz ze sfermentowanych drożdży
- Jak zrobić oprysk z drożdży?
Preparaty i nawozy z drożdży to ciekawa i przede wszystkim naturalna alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych. Spectrum ich działania jest szerokie, dużo zależy od użytej formy.
Nawóz z drożdży – jak go przygotować? Na co działa?
Nawozy z drożdży powodują bujniejszy wzrost roślin i pobudzają wejście w kolejne stadia rozwoju (np. kwitnienie). W dużej mierze pomagają także w rozbudowie systemu korzeniowego i zwiększeniu jego zdolności sorpcyjnych (pobierania wody i składników pokarmowych). Jednocześnie ograniczają ryzyko występowania chorób korzeni i populacje szkodliwych mikroorganizmów.
Regularnie stosowane nawozy z drożdży tworzą barierę ochronną zmniejszającą podatność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Drożdże zawierają wiele związków, które nie występują lub występują w śladowej ilości w nawozach mineralnych. Poza pierwiastkami pokarmowymi są źródłem cukrów, witamin (np. z grupy B) oraz aminokwasów. Nawozy z drożdży można przygotowywać w dwóch postaciach: z drożdży niesfermentowanych i z drożdży sfermentowanych.
Nawóz z niesfermentowanych drożdży
Nawóz z niesfermentowanych drożdży – kostkę drożdży należy umieścić w wiaderku z wodą i rozpuścić dokładnie mieszając. Po około godzinie nawóz jest gotowy do użycia. Nadaje się do stosowania od wiosny do końca lata. Można podlewać nim zarówno siewki, jak i starsze rośliny. Ułatwia ukorzenianie się i przyśpiesza produkcję rozsady, np. warzywnej.
Ze względu na koszt przygotowania (zakup kostki drożdży to ok. 1,50 zł) ta forma nie nadaje się do masowego stosowania, a raczej do hobbystycznej uprawy. Nawóz ten można stosować do nawożenia domowych roślin doniczkowych, które cierpią na niedostatek pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Podlewanie pryzm kompostowych zawiesiną z drożdży (można bardziej ją rozcieńczyć) przyśpiesza fermentację i tworzenie kompostu. Co istotne, do produkcji nawozów i oprysków można wykorzystać drożdże, u którym minął termin przydatności spożywczej. Wtedy produkcja jest prawie darmowa, bowiem drożdże i tak raczej trafiłby do kosza z odpadkami.
Przeczytaj też:
Nawóz ze sfermentowanych drożdży
Nawóz ze sfermentowanych drożdży – 100 gram drożdży należy umieścić w dużym naczyniu (na przykład w wiadrze), zasypać 1-2 szklankami cukru i odczekać około 2 godziny. Gdy rozpuszczą się w cukrze, naczynie należy zalać letnią wodą. Produkcja trwa dłużej (około 7 dni), ale nawóz jest silniejszy i nadaje się do szerszego wykorzystania. Po tygodniu nawóz można stosować w rozcieńczeniu (w proporcji 1:40, np. szklanka wody na 10 l) do podlewania warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, a także roślin pokojowych i balkonowych.
Jak zrobić oprysk z drożdży?
Wszechstronne zastosowanie drożdży to także ochrona roślin przed chorobami, m.in. przed mączniakami, alternariozą, szarą pleśnią i plamistościami. Walka ze szkodliwymi grzybami za pomocą pożytecznych grzybów nie jest niczym nowatorskim - takie sposoby biologicznej ochrony są stosowane od niepamiętnych czasów.
Jak Oprysk z drożdży? Kostkę drożdży należy rozpuścić w dwóch szklankach tłustego mleka. Następnie do naczynia dolewa się 10 litrów wody i dokładnie miesza. Można także dodać środka zagęszczającego, dzięki któremu preparat będzie dłużej utrzymywał się na roślinach. Taką rolę spełnia m.in. zmielone szare mydło lub mydło w płynie (np. Himal). Preparat jest gotowy do użycia.
Zaleca się opryskiwać preparatem z drożdży rośliny raz w tygodniu, profilaktycznie przeciw patogenom chorobotwórczym. Stosowanie jest podobne jak w przypadku środków ochrony roślin: zabieg powinno się wykonywać przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Rośliny należy dokładnie pokrywać cieczą, szczególnie dolne, trudniej dostępne strony blaszek liściowych.
Drożdże piekarnicze to zaledwie jeden ze sposobów naturalnej pielęgnacji roślin w ogrodzie. Warto go praktykować nie rezygnując z innych metod takich jak stosowanie gnojówek z dobroczynnych roślin (pokrzywa, skrzyp, wrotycz, mniszek, cebula, czosnek), nawozów organicznych (z wyszczególnieniem obornika, kompostu i mączki bazaltowej), preparatów z szarego mydła lub sody oczyszczonej. Takie działanie będzie korzystne zarówno dla zdrowia naszego jak i chronionych roślin. Mamy pewność, że osoby przebywające w ogrodzie (np. dzieci) jak i czworonogi nie będą narażone na kontakt ze szkodliwymi związkami/substancjami.