Spis treści
- O czym trzeba pamiętać, urządzając zacienione miejsce?
- Co posadzić w zacienionym przejściu między domem a ogrodzeniem?
- Jak przygotować ziemię w zacienionych miejscach?
O czym trzeba pamiętać, urządzając zacienione miejsce?
W miejscach zacienionych w ogrodzie ziemia zazwyczaj jest wilgotna i wolniej się nagrzewa, nawet w gorące letnie dni. A więc ogród w cieniu ma warunki siedliskowe, których większość roślin ozdobnych nie toleruje. Jeżeli w ogrodzie w cieniu posadzimy drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, ignorując ich potrzeby, będą kwitły mało lub wcale, ich liście staną się blade, a pędy słabe i wyciągnięte. Usytuowanie ogrodu w cieniu źle wpłynie też na kondycję roślin, wzrośnie ich podatność na choroby i ataki szkodników. W efekcie ogród w cieniu będzie wyglądał żałośnie. By uniknąć takiej sytuacji, wystarczy zaakceptować istniejące w nim warunki i docenić zalety cienistych kompozycji. Aranżacje ogrodów w cieniu muszą być dobrze przemyślane.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Co posadzić w zacienionym przejściu między domem a ogrodzeniem?
Wąskie przejścia między domem a ogrodzeniem czy ocienione skrawki terenu między ścianami budynków są trudne do zagospodarowania. Nie chce tu rosnąć większość gatunków roślin. W takich zakamarkach sprawdzi się żwirowa nawierzchnia z dekoracyjnymi wstawkami kamiennymi. Najlepiej zastosować materiały w jasnych kolorach – rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń.
Nawierzchnię można obsadzić cieniolubnymi bukszpanem, mahonią i bluszczem, co sprawi, że powstanie romantyczny zakątek atrakcyjny przez cały rok, bo rośliny, które tu rosną, są zimozielone.
W cieniu można także posadzić:
- rośliny zimozielone – barwinki, cisy, ostokrzewy, pierisy, różaneczniki, runianki, trzmieliny Fortune’a;
- rośliny o ozdobnych sezonowych liściach – bergenie, brunery, funkie, miodunki, paprocie, parzydła, pluskwice, rodgersje, tiarelle.
(eb-g)
Jak przygotować ziemię w zacienionych miejscach?
Większość roślin dobrze znoszących cień pochodzi ze środowiska leśnego. W lasach liściastych gleba jest wilgotna i zawiera wiele próchnicy (z rozkładających się liści i szczątków roślin). Warto więc podczas aranżacji ogrodu w cieniu, zanim przystąpimy do obsadzania - przekopać głęboko ziemię, nie mieszając ciemnej próchnicznej warstwy wierzchniej z jasnym jałowym podglebiem, a następnie dodać jak najwięcej rozłożonego kompostu.
Poznaj rośliny idealne na zacienione rabaty.

Inne porady tego eksperta