Urządzanie ogrodu: sprytne sposoby na to, by ogród wyglądał od razu na starszy
Zakładając ogród sadzimy zazwyczaj niewielkie rośliny, które potrzebują czasu, aby urosnąć i wypełnić zielenią przestrzeń. Tego procesu niestety nie przyspieszymy. Są jednak sposoby, które pozwolą sprawić, żeby ogród nie sprawiał wrażenia pustego. Dowiedz się, co zrobić zanim ogród dojrzeje. Rady dla niecierpliwych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Różowo kwitnące rozchodniki okazałe, rudbekie błyskotliwe, słonecznik i w tle kępa trawy. Już w pierwszym roku uprawy mogą stworzyć okazałą kompozycję
Proces dojrzewania ogrodu trwa zazwyczaj około pięciu lat. Tyle potrzeba, by rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, urosły i wypełniły przestrzeń. Co zrobić, żeby do tego czasu ogród nie sprawiał wrażenia pustego?
Okresu oczekiwania na dorośnięcie roślin nie da się skrócić, ale można go wykorzystać na tymczasowe rozwiązania. Między krzewami i drzewami, które tworzą szkielet ogrodu, warto posadzić gatunki szybko rosnące. Sprawią one, że ogród będzie atrakcyjny i funkcjonalny, jeszcze zanim osiągnie pełnię dojrzałości.
Sposoby na ogród: wypełnienie bylinami
Byliny, czyli wieloletnie rośliny zielne, stanowią doskonały materiał do wypełnienia przestrzeni między młodymi drzewami i krzewami. Ich różnorodność jest ogromna, więc bez trudu można wybrać gatunki odpowiednie do warunków panujących na działce. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by charakteryzowały się one szybkim wzrostem i nie były wymagające. Godne polecenia są niskie byliny zadarniające (wysokości do 40 cm), takie jak bodziszek korzeniasty, dąbrówka rozłogowa, bergenia sercolistna, rogownica kutnerowata oraz skalnice. Sprawdzą się one w miejscach słonecznych i półcienistych. W cienistych i wilgotnych dobrze rośnie natomiast fiołek wonny, a także zimozielony barwinek pospolity, (można go sadzić nawet w głębokim cieniu). W takich warunkach dobrze czuje się też runianka japońska, która także jest zimozielona.
Jeżeli zdecydujemy się posadzić wyższe byliny wśród dorastających drzew i krzewów, to dobrym wyborem będą dzwonki karpackie i skupione, krwawniki, liliowce, płomyki (floksy), pysznogłówki i rudbekie. Warto także posadzić astry nowobelgijskie oraz rozchodniki okazałe. Ich kwiaty świetnie się nadają do jesiennych bukietów. Rośliny te są mało wymagające. Niewielkie potrzeby mają także trawy ozdobne, których zwiewne pióropusze dodają kompozycjom lekkości. Są wśród nich trawy niskie, takie jak kostrzewa popielata, rozplenica japońska i trzęślica modra, świetnie nadające się na suche i bardzo nasłonecznione miejsca, a także gatunki wysokie, na przykład miskanty. Można z nich utworzyć malownicze parawany dzielące przestrzeń działki na kameralne wnętrza lub posadzić je przy granicy ogrodu jako tymczasowy żywopłot osłaniający posesję od ulicy i sąsiadów. Podobne zastosowanie ma kwitnący na żółto słoneczniczek szorstki, który dorasta do wysokości 1,5-2 m.
Byliny kupowane w pojemnikach sadzimy przez cały sezon. Te, które są wykopywane z ziemi (na przykład z ogródka sąsiadki), sadzi się wiosną albo jesienią. Jeżeli miejsce, w którym chcemy je umieścić, jest przykryte korą, wcześniej musimy ją odgarnąć i po posadzeniu bylin ponownie przykryć nią ziemię, ale tak, by nie dotykała do roślin.
>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: etapy zakładania ogrodu
Sposoby na ogród: dodatek roślin jednorocznych
Rośliny jednoroczne dają szybki efekt – zazwyczaj już na początku lata zdobią ogród kwiatami. Można je posadzić między krzewami i drzewami, wśród kęp wolno rosnących bylin, na obrzeżu trawnika, a także przy ogrodzeniu, tarasie oraz w części reprezentacyjnej przed domem. Należy wybierać gatunki niezawodne w uprawie, takie jak nasturcje, nagietki, aksamitki, cynie, kosmosy oraz słoneczniki. Dodadzą one koloru każdej rabacie, szczególnie świeżo obsadzonej roślinami wieloletnimi. Kosmos i słoneczniki są na tyle wysokie, że można z nich zrobić tło dla rozrastających się bylin, a nawet zastosować je jako sezonowy parawan. Warto posiać jednoroczne pnącza. Wilec purpurowy (szczególnie efektowna jest jego odmiana o niebieskich kwiatach ‘Heavenly Blue’) i fasola ozdobna mają bardzo duże przyrosty i bez trudu obrosną altanę czy ogrodzenie.
Ciekawym dodatkiem do roślin ozdobnych mogą być niektóre warzywa siane wprost do gruntu – fasola ‘Piękny Jaś’, dynie (urosną tylko na żyznej glebie), buraki liściowe, pietruszka, koper i jarmuż. Będą nie tylko piękne, ale i użyteczne. Przy tarasie i ścieżce, a także pod oknami warto wygospodarować miejsce na rośliny pachnące – przede wszystkim maciejkę i rezedę. W letnie wieczory ich aromat wypełni ogród.
Rośliny jednoroczne siejemy wiosną, w kwietniu lub maju, w spulchnioną i podlaną ziemię. Należy zadbać o to, by miejsce siewu nie wyschło. Także później, gdy pojawią się siewki, trzeba je regularnie podlewać. Zagrożeniem dla małych roślin są chwasty. Muszą one być systematycznie usuwane. Można też kupić gotową rozsadę, której oferta jest zwykle ogromna na początku sezonu.
>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować kwitnące rośliny jednoroczne w ogrodzie
Sposoby na ogród: szybko rosnące pnącza
Oprócz jednorocznych pnączy do szybkiego zapełnienia ogrodzenia, trejażu czy pergoli nadają się niektóre pnącza wieloletnie. Kupując je, należy brać pod uwagę to, czy są odporne na mróz (nie będziemy ich musieli zabezpieczać przed nadejściem zimy), nie powinny też mieć specjalnych wymagań co do gleby. Najlepsze są gatunki, których nie trzeba ciąć. W naszych warunkach sprawdzą się winobluszcze trójklapowy i pięciolistkowy. Wspinają się na budynki, ogrodzenia i drzewa bez żadnych podpór, a jesienią pięknie się przebarwiają. Altanę i pergolę szybko obrosną powojniki z grupy tangutica, które w ciągu sezonu osiągają kilka metrów wysokości i obficie kwitną na żółto. Można też posadzić hortensję pnącą. Dorasta do 10 m i potrzebuje mocnych podpór. W cieplejszych rejonach kraju ładnie wyglądają przy ogrodzeniu rdestówka Auberta i chmiel, ponieważ tworzą gęste zielone ściany (w przypadku rdestówki są ozdobione dodatkowo w środku lata białymi koronkowymi kwiatami).
Polecany artykuł:
Pnącza kupione w pojemnikach sadzimy przez cały sezon wegetacyjny. Nie wymagają specjalnej troski. W pierwszym roku po posadzeniu należy je tylko regularnie podlewać. Trzeba też zadbać o to, by miały się po czym wspinać.
Sposoby na ogród: rośliny w pojemnikach
Donice z roślinami warto ustawić w różnych miejscach ogrodu, szczególnie tam, gdzie byliny posadzone w gruncie nie wypełniły jeszcze rabat, a krzewy nie osiągnęły odpowiedniej wielkości. Można nimi podkreślić wejście, ścieżkę, schody na taras. W pojemnikach ładnie wyglądają krzewy ozdobne (jałowce, kosodrzewiny, karłowe świerki i żywotniki, berberysy, pęcherznice, różaneczniki i tawuły), drzewa i krzewy owocowe (karłowe jabłonie, rajskie jabłonie, szczepione na pniu porzeczki i agrest, truskawki), byliny (trawy ozdobne, lawenda, funkie, żurawki), rośliny cebulowe (szczególnie lilie orientalne i narcyzy), a także wiele roślin jednorocznych.
Rośliny w donicach można posadzić pojedynczo albo skomponować z nich miniogródki (ziołowy, skalny, warzywny). Ciekawie prezentują się rośliny przycięte w formy geometryczne, na przykład kule i stożki, które dodają ogrodowi elegancji (w ten sposób często są formowane bukszpany). Bardzo interesująco wyglądają drzewka o kulistej koronie – robinia akacjowa ‘Umbraculifera’ i klon pospolity ’Globosum’.
>>Przeczytaj też:
Sadzenie roślin w pojemnikach najlepiej zaplanować na wiosnę, aby mogły się dobrze ukorzenić przez lato. Pojemniki muszą mieć otwór w dnie, przez który odpływa nadmiar wody. Jeżeli sadzimy kilka roślin do jednej donicy, starajmy się dobrać gatunki o podobnych wymaganiach glebowych, wodnych i świetlnych. Pielęgnacja polega tu na systematycznym podlewaniu i nawożeniu ich do połowy lata jednym z nawozów przeznaczonych do roślin w pojemnikach. Jesienią donice muszą być zabezpieczone przed mrozem. W tym celu należy je osłonić materiałem izolacyjnym, na przykład folią bąbelkową, włókniną lub słomianą matą. Przed nadejściem zimy rośliny trzeba podlać.
Sposoby na ogród: rośliny cebulowe
Wolna przestrzeń między drzewami i krzewami w ogrodzie to idealne miejsce dla roślin cebulowych kwitnących wiosną: krokusów, szafirków, narcyzów, tulipanów i hiacyntów. Warto posadzić lilie, których piękne kwiaty rozwijają się latem i u wielu odmian bardzo przyjemnie pachną. Rośliny te nie wymagają pielęgnacji i mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Cebule sadzimy we wrześniu i w październiku, chociaż lilie możemy także wiosną. Umieszczamy je w glebie na głębokości równej trzykrotnej średnicy cebuli. Ważne jest, żeby po zakończeniu kwitnienia liście w naturalny sposób zaschły. Nie wolno ich ścinać, kiedy są zielone, ponieważ w tym czasie roślina tworzy substancje zapasowe. Są one gromadzone w cebulach i wykorzystane w następnym roku podczas kwitnienia.