Rośliny jednoroczne na obwódki - które są najlepsze? Jak zrobić obwódki z roślin jednorocznych?
Rośliny jednoroczne to znakomity materiał na stworzenie efektownych obwódek rabat czy ścieżek. Jakie rośliny jednoroczne najlepiej nadają się na obwódki? Jak tworzyć obwódki z roślin jednorocznych?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aksamitki doskonale nadają się na obwódki
Spis treści
- Jak szeroka powinna być obwódka z roślin jednorocznych?
- Ja zrobić obwódkę z roślin jednorocznych?
- Jakie kwiaty jednoroczne na obwódki?
- Smagliczka nadmorska na obwódki
- Szałwia błyszcząca na obwódki
- Żeniszek meksykański na obwódki
- Begonia stale kwitnąca na obwódki
- Klarkia wytworna na obwódki
- Goździk chiński na obwódki
- Lobelia przylądkowa na obwódki
- Aksamitki na obwódki
Obwódki wokół rabat tworzą wizualną barierę między wypełnioną roślinami rabatą a trawnikiem czy ścieżką. Tak wykończona rabata wygląda na uporządkowaną, a dodatkowo obwódka stanowi efektowne oddzielenie od innych elementów ogrodu.
Do wykonania obwódki można z powodzeniem wykorzystać kwitnące rośliny jednoroczne.
Jak szeroka powinna być obwódka z roślin jednorocznych?
Choć obwódki zazwyczaj robi się z jednego rzędu roślin, to nic nie stoi na przeszkodzie, by była szersza - z dwóch albo nawet trzech rzędów roślin. Ma to swoje zalety, bo mniej widoczne są wtedy niedociągnięcia w obsadzeniu, np. zbyt duże odstępy między roślinami czy nierówności linii obwódki. Tworząc obwódkę warto pamiętać, by linia obsadzenia biegła dokładnie wzdłuż brzegu rabaty czy ścieżki.
Rośliny w obwódce należy sadzić dość blisko siebie - tak, aby się stykały. Jest to łatwiejsze w przypadku roślin o rozłożystym pokroju.
W przypadku kompozycji naturalistycznych można dodać kilka roślin poza głównym rzędem, aby obwódka "zlała się" z pozostałymi roślinami na rabacie.
Ja zrobić obwódkę z roślin jednorocznych?
- Na początku należy przygotować podłoże, dokładnie usuwając chwasty i wzruszając je. Warto też dodać dobrze rozłożonego kompostu.
- Przed sadzeniem roślin powierzchnię przeznaczoną na obwódkę trzeba wyrównać.
- Jeśli obwódka ma mieć linię prostą, należy na jej początku i końcu wbić palik i rozciągnąć między nimi sznurek, równolegle do brzegu rabaty.
- Następnie wzdłuż sznurka należy odmierzyć równe odległości między roślinami i zaznaczyć w ziemi miejsca sadzenia roślin.
- W oznaczonych miejscach robimy niewielkie dołki.
- Rośliny sadzimy w zaznaczonych miejscach, w równych odstępach.
- Każdą z roślin wyjmujemy z doniczki, w której dotychczas rosła, i wkładamy do dołka, po czym obsypujemy bryłę korzeniowa ziemią, lekko dociskając podłoże.
- Na koniec wszystkie posadzone rośliny podlewamy.
Jakie kwiaty jednoroczne na obwódki?
Obwódki można tworzyć praktycznie z każdej rośliny jednorocznej, ale niektóre nadają się do tego lepiej niż inne. Oto te najpopularniejsze.
Smagliczka nadmorska na obwódki
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) - roślina jednoroczna kwitnąca na biało, tworzy zwartą masę i doskonale prezentuje jako obwódka rabaty. Tworzy gęste kobierce z pokładających się pędów pokrytych drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Warto zadbać o to, by rośliny na rabacie rosnące tuż za linią wyznaczona przez smagliczkę, były stopniowo coraz wyższe. Jeśli zaraz za smagliczką posadzimy wysokie rośliny, to ich pędy i liście rozrastając się mogą zakryć obwódkę.
Smagliczka nadmorska kwitnie od lipca aż do jesieni. Jej drobne, gwiazdkowate, najczęściej białe kwiaty (dostępne są także odmiany kwitnące na różowo, liliowo i bordowo) są pachnące.
Szałwia błyszcząca na obwódki
Szałwia błyszcząca (Salvia splendens) - wyróżnia się jaskrawo czerwonymi kwiatami. Obwódka z niej stworzona doskonale podkreśli kształt rabaty i odzieli od trawnika czy ścieżki.
Żeniszek meksykański na obwódki
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) - to roślina o krzewiastym pokroju, rozgałęzionych pędach i dużych, owłosionych, sercowatych liściach. Jego największą ozdobą są pojawiające się na szczytach pędów kuliste, koszyczkowe, puszyste kwiaty, zebrane w gęste, baldachowate kwiatostany. Żeniszek kwitnie od maja aż do jesieni. Do wyboru mamy odmiany o różnej wysokości (od 10-20 do 50-60 cm) i kolorach kwiatów - od białego, przez niebieski i fioletowy, po lawendowy i różowy.
Begonia stale kwitnąca na obwódki
Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) - - to świetna roślina na niskie obwódki, osiągająca zazwyczaj około 25 cm wysokości (choć są także odmiany dorastające do 50 cm). Ma wzniesiony, kępiasty pokrój, a jej liście są mięsiste, gładkie, zielone lub bordowe (to zależy od odmiany). Kwitnie obficie od czerwca do października. Kwiaty są błyszczące, mięsiste i w zależności od odmiany mogą być białe żółte, różowe, czerwone lub dwukolorowe.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aksamitki doskonale nadają się na obwódki
Klarkia wytworna na obwódki
Klarkia wytworna (Clarkia elegans) - zwana dzierotką lub letnią azalią, to także propozycja jednorocznej rośliny na obwódki. Dorasta do 60-80 cm wysokości, ma wyprostowane, zazwyczaj czerwonawe pędy, które pokryte są jajowato-lancetowymi, niebieskawozielonymi liśćmi o lekko ząbkowanym brzegu. W czerwcu na roślinie pojawiają się na szczytach pędów i w kątach liści dekoracyjne, pachnące i miododajne kwiaty. Zazwyczaj maja purpurową barwę, ale u odmian mogą też być białe, fioletowe, czy w różnych odcieniach czerwieni. Godecja kwitnie do sierpnia.
Goździk chiński na obwódki
Goździk chiński (Dianthus chinensis) - to niewysoka roślina (dorasta do 20-40 cm wysokości), która tworzy luźne kępki z rozgałęzionych pędów pokrytych lancetowatymi liśćmi. Zarówno pędy, jak i liście są szarozielone (mają woskowy nalot). Pędy rośliny częściowo się płożą, a częściowo są wzniesione. Głowna ozdobą rośliny są osadzone na szczytach pędów kwiaty, o ząbkowanych lub powcinanych na brzegach płatkach. Wielkość, kolor (białe, różowe, czerwone, purpurowe i fioletowa – w różnych odcieniach, a także z rysunkiem lub wzorem na płatkach) oraz i wypełnienie kwiatów zależą od odmiany. Goździk chiński kwitnie od końca czerwca do października.
Lobelia przylądkowa na obwódki
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) - zwana także stroiczką, to kolejna propozycja rośliny polecanej na obwódki rabat. Osiąga zaledwie 10–25 cm wysokości, ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy oraz drobne, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące liście. Lobelia rozpoczyna kwitnienie na początku czerwca i kwitnie do późnej jesieni. Drobne kwiaty są osadzone na szczytach pędów i w zależności od odmiany mają kolor biały, różowy (do purpurowego), fioletowy lub niebieski w różnych odcieniach. Na obwódki wybieramy odmiany o zwartym pokroju.
Aksamitki na obwódki
Aksamitka (Tagetes) - to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych, doskonale sprawdzające się w roli roślin obwódkowych. Ich kwiaty mogą zdobić ogrody od wiosny do późnej jesieni. Obwódki możemy tworzyć z różnych gatunków aksamitki: aksamitki rozpierzchłej, aksamitki wyniosłej czy aksamitki wąskolistnej - wszystko zależy od tego, jak wysoka obwódkę chcemy mieć.
Przeczytaj też;
- Co posadzić jako obwódki wzdłuż ścieżek?
- Najlepsze rośliny na niskie żywopłoty - przegląd polecanych gatunków na miniaturowe żywopłoty
Autor: GettyImages
Rośliny jednoroczne można wykorzystać w ogrodzie w różny sposób