Smagliczka nadmorska - kiedy kwitnie? Rozmnażanie, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2023-05-16 16:25

Smagliczki nadmorskie to efektowne rośliny wykorzystywane do dekoracji rabat i ogrodów skalnych. Są łatwe w uprawie, mało wymagające. Co zrobić, by smagliczki pięknie rosły i długo oraz obficie kwitły?

Kiedy kwitnie smagliczka nadmorska?

Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna dorastająca do 30 cm wysokości. Tworzy gęste kobierce, rozrasta się wszerz. drobno owłosione pokładające się pędy pokryte są drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Zaletą rośliny jest długi termin kwitnienia – kwitnie od lipca aż do jesieni. Kwiaty są drobne, gwiazdkowate, czteropłatkowe, najczęściej o białej barwie, choć na rynku dostępne są także odmiany kwitnące na różowo, liliowo i bordowo. Wydzielają mocny, miodowy zapach. Zebrane są w gęste, groniaste kwiatostany.

Smagliczka nadmorska w ogrodzie

Smagliczka nadmorska:

  • dekoruje słoneczne rabaty, ogrody skalne i wydzielone miejsca na trawniku;
  • nadaje się do obsadzania przedogródków, tzn. miejsc zlokalizowanych między drogą a ogrodzeniem działki;
  • ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu jest cenioną ozdobą balkonów, tarasów, miejsc przy drzwiach wejściowych do domu i wokół elementów małej architektury;
  • na mniejszych obszarach smagliczkę nadmorską można wykorzystywać jako roślinę okrywową;
  • biel kwiatów sprawia, że gatunek łatwo komponować z innymi roślinami, a jednocześnie powoduje optyczny efekt oddalenia (pożądany zwłaszcza w małych ogrodach);
  • nie przytłacza sadzona nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt egzemplarzy;
  • wykorzystuje się ją do „tonowania” aranżacji kwiatowych;
  • pasuje do różnorodnych stylów urządzania ogrodu – od naturalistycznych po angielskie.

Jak uprawiać i pielęgnować smagliczkę nadmorską?

Smagliczki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych – wtedy obficie kwitną. W cieniu nie pokazują w pełni swoich walorów. Optymalne są stanowiska zaciszne. Smagliczka nadmorska w szczególności lubi obszary o zwiększonej wilgotności powietrza. Najlepiej ją uprawiać w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. Toleruje gorsze typy gleb, poza podmokłymi, piaszczystymi i kamienistymi

.Smagliczka nadmorska jest wrażliwa na chłody. Można ją siać wcześniej w pomieszczeniach, a od drugiej połowy kwietnia wysadzać na miejsce stałe. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie i odchwaszczanie.

Jak rozmnażać smagliczkę nadmorską?

Smagliczka łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona najlepiej wysiewać w kwietniu do rozsadnika. Młode sadzonki powinno się przepikować. Optymalna rozsada wynosi 15-20 cm.

Smagliczkę nadmorską można uprawiać w podłożu zasilonym obornikiem, który poprawi produkcję próchnicy. Rośliny przycięte po kwitnieniu mogą ponownie wytworzyć kwiaty.

Smagliczki morskie są mało podatne na choroby i szkodniki.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych