Mszyce na drzewach owocowych: jak pozbyć się mszyc z drzewek owocowych? Kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na mszyce?

2025-05-06 11:00

Mszyce to mało wybredne szkodniki, które żerują na różnych grupach roślin, także na drzewach owocowych. Swoją działalnością mogą znacznie obniżyć wysokość i jakość plonu owoców. Jak, kiedy i czym zwalczać mszyce na drzewach owocowych?

Mszyce na liściach jabłoni

i

Autor: saraTM/Getty Images Mszyce na liściach jabłoni

Spis treści

  1. Jakie gatunki mszyc występują na drzewach owocowych?
  2. Jak rozpoznać mszyce?
  3. Jakie szkody u drzew owocowych powodują mszyce?
  4. Jak chronić drzewa owocowe przed mszycami? Ważna jest profilaktyka
  5. Kiedy i czym można pryskać drzewa owocowe na mszyce?
  6. Jak wykonywać oprysk na mszyce?
  7. Ekologiczne zwalczanie mszyc

Jakie gatunki mszyc występują na drzewach owocowych?

Na drzewach owocowych występuje wiele gatunków mszyc, m.in. mszyca wiśniowo-przytuliowa, mszyca jabłoniowa, mszyca brzoskwiniowa, mszyca jabłoniowo-zbożowa i mszyca śliwowo-trzcinowa. Owady mogą różnić się zabarwieniem ciała (białoszare, ciemnoszare, czarne, zielone i inne), jednakże mają wiele cech wspólnych.

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce zazwyczaj łatwo rozpoznać, gdyż występują w bardzo dużych skupiskach (koloniach). Są drobne - długość ciała wynosi od 2 do 5 mm. Występują zarówno formy bezskrzydłe, jak i uskrzydlone. Owady mają dość długie i cienkie odnóża (co widać pod dużym powiększeniem, np. przez lupę). Cechą charakterystyczną mszyc jest wydzielanie lepkiej, kleistej bezbarwnej spadzi - to niestrawione związki cukru. W takich miejscach na liściach szybko pojawia się pylisty, brunatny nalot (grzyby sadzakowe).

Jakie szkody u drzew owocowych powodują mszyce?

Mszyce wysysają sok z roślin. Najczęściej żerują na liściach, sporadycznie na młodych pędach i pąkach kwiatowych. Początkowe objawy na to powstawanie drobnych, jasnych plan na wierzchniej stronie blaszki liściowej. Z upływem czasu mocniej uszkodzone liście ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. Wzmożone żerowanie mszyc może doprowadzić do całkowitego ogołocenia roślin z liści.

Mszyce powodują również zamieranie pędów i opadanie pąków kwiatowych bądź drobnych zawiązków owoców. Ogólnym skutkiem żerowania mszyc jest osłabienie wzrostu i rozwoju drzew. Owady ograniczają powierzchnię asymilacyjną drzew (niszcząc liście), którym brakuje zasobów, aby wykształcać dorodne owoce. Dlatego plonowanie jest słabsze, a owoce mniejsze. Uszkodzenia powodowane przez mszyce zwiększają ryzyko porażenia przez choroby grzybowe. Mszyce są też wektorem chorób wirusowych roślin (przenoszą wirusy).

Jak chronić drzewa owocowe przed mszycami? Ważna jest profilaktyka

  • Mszycom sprzyja przenawożenie roślin azotem. Dlatego zbilansowane nawożenie jest jednym z elementów, które ograniczają potencjalne straty. Drzewa można podlewać gnojówką ze skrzypu, która zawiera krzemionkę poprawiającą odporność roślin.
  • W przydomowym sadzie, drzewom uprawianym na potrzeby własne warto aplikować preparaty mikrobiologiczne, np. zawierające pożyteczne grzyby. Dzięki nim mają lepszą kondycję, rzadziej chorują i tym samym lepiej reagują na inwazję szkodników.
  • Ponadto w ogrodzie warto siać nasturcję, która jest rośliną pułapkową dla mszyc - owady często żerują najpierw na nasturcjach, przez co szkodnika łatwiej jest zlokalizować i zlikwidować.
  • Należy tworzyć warunki sprzyjające naturalnym wrogom mszyc, w tym biedronkom i złotookom.

Kiedy i czym można pryskać drzewa owocowe na mszyce?

W profesjonalnych sadach zwykle stosuje się 3-5 oprysków na mszyce w ciągu roku. W przydomowych ogrodach jest ich mniej, a najczęściej reaguje się doraźnie – po zauważeniu kolonii szkodników. Gdy w danym roku mszyce pojawiły się na drzewach owocowych, w kolejnym sezonie zabieg oprysku insektycydami należy wykonać profilaktycznie – wczesną wiosną.

W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów na mszyce (zawierają substancje czynne należące do neonikotynoidów karbaminianów, kwasów tetronowych, karboksamidów, pyretroidów i butenolidów). Można stosować uniwersalne insektycydy, np. Karate-Zeon bądź Mospilan.

Wczesną wiosną zaleca się zapytać w sklepie ogrodniczym (lub samemu sprawdzić), w jakich minimalnych temperaturach skutecznie działa dany preparat. Natomiast w późniejszych fazach rozwoju drzew (np. po wytworzeniu zawiązków) należy zwrócić uwagę, jaki okres karencji mają poszczególne preparaty owadobójcze.

Przeczytaj też: Wiosenne opryski drzew owocowych - kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Terminy

Jak wykonywać oprysk na mszyce?

  • Oprysk wykonuje się rano lub wieczorem, w szczególności dotyczy to okresu kwitnienia drzew. Dzięki temu ogranicza się ryzyko zatrucia owadów zapylających.
  • Zabieg oprysku insektycydami przeprowadza się przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.
  • Zawsze należy stosować się do instrukcji zalecanych przez producenta, zwłaszcza dotyczy to dawek preparatów.
  • Zabiegi najlepiej wykonywać opryskiwaczem wyposażonym w długą lancę.
  • Przy konieczności wykonywania kilku zabiegów na mszyce w sezonie zaleca się wybierać preparaty zawierające różne substancje czynne.

Przeczytaj też: Oprysk Miedzianem - kiedy pryskać Miedzianem drzewa owocowe? Co pryskać Miedzianem? Czy Miedzian jest szkodliwy?

Ekologiczne zwalczanie mszyc

Przy niedużym natężeniu szkodnika w ogrodzie, można z powodzeniem postawić na ekologiczne preparaty, dostępne w sklepach (np. Emulpar) bądź samodzielnie sporządzone. Dość dobrą skutecznością charakteryzuje się roztwór szarego mydła. Działa fizycznie: oblepia ciało owadów utrudniając lub uniemożliwiając oddychanie. Odstraszająco na mszyce działają gnojówki z roślin, np. z wrotyczu.

Przeczytaj też: Oprysk z czosnku na mszyce - jak zrobić?

Murator Google News
Murator Ogroduje #2: Domowe opryski do roślin - przepisy
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE