Spis treści
- Ślimaki - pogromcy ogrodowych grządek
- Kaczki bieguski na ślimaki. Te ptaki obronią rośliny!
- Kaczki bieguski - insektycydy, które znoszą jaja!
- Ile kosztują kaczki bieguski, czyli biegusy indyjskie?
Ślimaki - pogromcy ogrodowych grządek
Ślimaki to najbardziej uciążliwy wróg ogrodnika, ponieważ w szybkim tempie potrafią zniszczyć uprawy i rabaty kwiatowe. Te szkodniki zjadają liście, pędy, kwiaty i owoce, pozostawiając po sobie dziurawe, poszarpane rośliny. Szczególnie upodobały sobie młode sadzonki oraz delikatne rośliny liściaste, takie jak sałata, kapusta, cukinia czy truskawki. Ich zwalczanie jest niezwykle uciążliwe, ponieważ najczęściej są aktywne nocą lub tuż po deszczu.
Ślimaki, nie dość, że zjadają rośliny, to jeszcze zostawiają po sobie śluz, który może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych w ogrodzie. Walka z nimi nie należy do łatwych, ponieważ rozmnażają się niezwykle szybko.
Kaczki bieguski na ślimaki. Te ptaki obronią rośliny!
Jedną z najpopularniejszych metod, które pozwolą pozbyć się ślimaków, są środki chemiczne. Te najczęściej spotykane to granulki, po których zjedzeniu, szkodniki umierają. W dzisiejszych czasach wielu z chce jednak ograniczać w swoich ogrodach chemię do minimum. Czy jest więc jakiś ekologiczny sposób, by walczyć ze ślimakami? Jest! Są nim kaczki bieguski!
Polecamy: Jak dbać o glebę w ogrodzie ekologicznym?
Indyjskie kaczki biegusy to mistrzowie w eliminowaniu ślimaków – ich zamiłowanie do tych szkodników jest coraz mocniej nagłaśniane. Pojedyncza kaczka potrafi zjeść nawet 40–60 ślimaków dziennie, w zależności od ich liczby i wielkości. Dzięki smukłej budowie i długim nogom biegusy sprawnie poruszają się po ogrodzie, docierając do trudno dostępnych miejsc, gdzie ślimaki chowają się przed słońcem.
W przeciwieństwie do chemicznych środków ochrony roślin, te ptaki nie zanieczyszczają gleby ani nie szkodzą ekosystemowi. To w pełni naturalne i bezpieczne rozwiązanie, które pomaga utrzymać ogród w równowadze biologicznej. Co więcej, biegusy nie ograniczają się jedynie do ślimaków – polują także na larwy owadów i inne drobne szkodniki, zapewniając kompleksową ochronę roślin. Nic dziwnego, że coraz więcej ogrodników wybiera właśnie te niezwykle skuteczne, ekologiczne "kaczki do zadań specjalnych".
Kaczki bieguski - insektycydy, które znoszą jaja!
Choć dla niektórych wprowadzenie do ogrodu kaczek może wydawać się nieco awangardowym rozwiązaniem, ich hodowla może przynieść naprawdę wiele korzyści!
Bieguski nie wymagają skomplikowanych i wymagających warunków do życia. Ogrodnicy, którzy wpuszczą je do swoich grządek nie dość, że pozbędą się insektów (ich dieta to nie tylko ślimaki, ale także m.in. owady i chwasty), to jeszcze zyskają naturalny nawóz. Odchody tych ptaków to naturalny nawóz, który wzbogaca glebę w azot i inne minerały.
Czytaj także: Jak przygotować dobry kompost? Dlaczego warto stosować kompost w ogrodzie?
Kaczki bieguski są smukłe i mają długie szyje. Ich charakterystyczny chód sprawia, że wielu osobom przypominają... pingwiny! Ich widok, gdy buszują po grządkach w poszukiwaniu ślimaków, sprawi właścicielowi ogrodu wiele satysfakcji.
Jest jeszcze jeden plus posiadania tych ptaków, a są nim... jaja. W sezonie nieśnym, który trwa od wiosny do jesieni, mogą znieść ich nawet 200 rocznie. Dodatkowo, jaja kaczki bieguski są większe niż kurze, mając tym samym więcej tłuszczu i białka.

i
Ile kosztują kaczki bieguski, czyli biegusy indyjskie?
Kaczki bieguski są dość tanimi w utrzymaniu ptakami. W hodowli warto uzupełniać ich dietę mieszankami ziaren i paszami treściwymi, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.
A ile kosztuje samo kupno takiej kaczki? Na portalach ogłoszeniowych można spotkać wiele ofert sprzedaży dorosłych kaczek. Ich ceny wahają się od 60 do ponad stu złotych za jedną sztukę.
Czy warto w nie zainwestować? Posiadacze ekologicznych ogrodów, mogą zastanowić się nad hodowlą biegusów indyjskich. To proste rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści.