Spis treści
- Ogród Dendrologiczny – kropla historii
- Drzewa i krzewy z różnych zakątków świata
- Przez polski las – ścieżka edukacyjna
- Ogród Dendrologiczny - zwiedzanie
Okrągły jubileusz założenia parku uhonorowano posadzeniem buka pospolitego. Do parku przyjechał kolos o wysokości 8 m odchowany i dopieszczany przez lata w holenderskiej szkółce Van der Berk. Można było zobaczyć, jak przebiega operacja sadzenia tak wielkiego drzewa, co jest nie lada wyzwaniem, choćby z racji wagi 2 ton takiej sadzonki.
Ogród Dendrologiczny – kropla historii
Placówka powstała trochę więcej niż 100 lat temu, gdyż jej początki sięgają 1922 r. Zrodziła się z inicjatywy prof. Rudolfa Boettnera, który chciał stworzyć żywą pomoc dydaktyczną dla studentów drzewoznawstwa. Później ogród systematycznie się rozrastał nie tylko powierzchniowo, ale i gatunkowo, osiągając w 1939 r. liczbę niemal 900 gatunków i odmian. Niestety, wojna i niemiecki okupant dokonali ogromnych zniszczeń. Park w zasadzie niemal przestał istnieć. Jego odtworzenie zajęło długie lata. W roku 1996 roku Ogród Dendrologiczny stał się wydzieloną jednostką o charakterze dydaktycznym na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego powierzchnia wynosi 20 ha. W 2015 r. ogromna wichura powaliła ponad 40 cennych drzew, wyrywając je z korzeniami lub rozrywając pnie.
Drzewa i krzewy z różnych zakątków świata
Głównym założeniem Ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Kolekcje Ogrodu Dendrologicznego służą nie tylko celom edukacyjnym, ale także naukowym. Jednym z priorytetów, podobnie jak każdego nowoczesnego ogrodu botanicznego, jest zachowanie różnorodności biologicznej.
Dzisiaj jest tutaj ponad 800 gatunków roślin drzewiastych. Chlubą jest największa w Europie kolekcja jeżyn i malin. Cenna kolekcja różaneczników fińskich zachwyca różnorodnością kwiatów w maju. To superrośliny i niestraszne im są nawet 40-stopniowe mrozy. Można tu podziwiać wiele gatunków cyprysowatych, sosen i odmian miłorzębów japońskich. Do ciekawostek należy cypryśnik błotny naturalnie rosnący w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego charakterystycznym elementem są korzenie oddechowe, zgrubienia wyrastające ponad poziom gleby i wody, gdyż drzewo porasta w naturze tereny okresowo zalewane przez wodę.
Przez polski las – ścieżka edukacyjna
W Ogrodzie została wytyczona ścieżka dydaktyczna pt. "Nasze drzewa leśne", przybliżająca podstawowe gatunki rodzimych drzew leśnych. Tablice informacyjne, znajdujące się przy wybranych drzewach, zawierają krótkie opisy morfologiczne (pomagają one zwrócić uwagę na szczegóły ułatwiające identyfikację poszczególnych gatunków), zasięgi ich naturalnego występowania oraz, mogące wszystkich zainteresować, ciekawostki. Ścieżka dostępna jest również w formie folderu.
Ogród Dendrologiczny - zwiedzanie
Udostępniony jest do zwiedzania w dni robocze:
- w kwietniu w godzinach 9.00 – 15.00,
- od maja do września w godzinach 10.00 – 18.00.
Wstęp jest bezpłatny – wejścia od ul. Warmińskiej, ul. Niestachowskiej i od strony Lasu Golęcińskiego.
Zajęcia z przewodnikiem dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Koszt przewodnika: 100 zł, kontakt w sprawie przewodnika: mgr inż. Piotr Kiciński tel.: 61 848 7750, mgr Agata Ożarowska tel.: 603 036 807.
