Spis treści
- Gdzie przechować ławki ogrodowe przez zimę?
- Jak przygotować ławki ogrodowe do przechowywania?
- Co zrobić, gdy ławka jest trwale zamontowana w ogrodzie?
- Jak zabezpieczyć ławki pozostające na zimę w ogrodzie?
- Ławki ogrodowe, których nie trzeba chronić przed śniegiem
Przed zimą elementy małej architektury, meble i ławki ogrodowe wymagają dokładnego przeglądu. W ciągu sezonu poddawane były działaniu promieniowania UV, zmiennych temperatur, opadów: deszczu, gradu, także ptasich odchodów oraz innych niekorzystnych czynników. W rezultacie mogło dojść nie tylko do pogorszenia stanu zewnętrznej powłoki (malowanej, impregnowanej, bejcowanej), ale nawet do głębszego zniszczenia materiału budulcowego. Aby dodatkowo nie "obarczać" mebli niekorzystnym działaniem śniegu, mrozu i ujemnych temperatury podczas zimy, najlepiej przenieść je jesienią do suchego pomieszczenia.
Gdzie przechować ławki ogrodowe przez zimę?
W przypadku ławek ogrodowych drewnianych, technorattanowych lub stworzonych z innego, ale w miarę lekkiego materiału, problem polega tylko na znalezieniu odpowiedniego miejsca i przestrzeni do przechowywania. Najlepszy będzie budynek gospodarczy, garaż, ogród zimowy lub inne chłodne pomieszczenie.
Czasem meble, w tym ławki ogrodowe, są przechowywane w piwnicy. Wtedy musi być spełniony jeden warunek – podpiwniczenie nie może być wilgotne. W przeciwnym przypadku może dojść do gnicia mebli drewnianych, porastania (mchami, porostami) mebli z materiałów syntetycznych oraz do korozji elementów metalowych.
Pomysły na schowek w ogrodzie. Jaki schowek ogrodowy się sprawdzi?
Jak przygotować ławki ogrodowe do przechowywania?
Przed przeniesieniem do przechowalni ławki warto oczyścić (płynem do naczyń, wodą z szarym mydłem) i wysuszyć. Ławki drewniane, zwłaszcza z krajowych gatunków drewna, zaleca się pokryć impregnatem lub innym preparatem konserwującym. Tę ostatnią pracę można wykonać wiosną. Ławki z drewna egzotycznego można przechowywać pod wiatą garażową, z reguły nie wymagają one specjalnych zabiegów konserwujących.
Przeczytaj też: Jak dbać o meble ogrodowe, by służyły jak najdłużej
Co zrobić, gdy ławka jest trwale zamontowana w ogrodzie?
Zdarza się, że ławki ogrodowe są ciężkie, trwale połączone z gruntem lub nawierzchnią i nie ma możliwości ich demontażu na zimę (lub jest on kłopotliwy). Często dzieje się tak w przypadku tradycyjnych ławek z drewna i metalu, ławek kamiennych, murowanych oraz betonowych. Najczęściej są one zlokalizowane nie w miejscu wypoczynku (taras, patio, altana), ale w romantycznych zakątkach ogrodu, zagajnikach i przy ścieżkach.
W takim przypadku ławki pozostawia się w ogrodzie na okres zimy.
Jak zabezpieczyć ławki pozostające na zimę w ogrodzie?
Jeśli ławka jest drewniana, warto do konserwacji drewna używać nie impregnatu, ale oleju. Oleje do drewna lepiej chronią powierzchnię przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przed śniegiem i lodem.
Dobrym sposobem jest także obłożenie ławki materiałem chroniącym (tak jak na przykład zabezpiecza się pojazdy). Na rynku dostępny jest bogaty asortyment plandek pokryciowych o różnym rozmiarze. Dodatkowo do zabezpieczenia można używać pokrowców. Niewskazane jest natomiast użycie folii (przynajmniej w przypadku ławek drewnianych). Folie co prawda skutecznie chronią przed wodą, śniegiem i lodem, ale przyczyniają się do wystąpienia innego problemu: drewno owinięte folią będzie parowało od wewnątrz, w rezultacie powstaną wilgotne warunki sprzyjające gniciu drewna, rozwojowi grzybów i mchu.
Nieco inaczej wygląda sprawa z agrowłókniną. Teoretycznie materiał mógłby nadawać się, gdyż pozwala drewnu „oddychać”. W praktyce jednak agrowłóknina chroni meble przed śniegiem czy wiatrem, ale niestety przesiąka wodą. W okresie roztopów agrowłóknina spowodowałaby więcej problemów, gdyż dłużej utrzymywałaby wilgoć. Z takiego rozwiązania można skorzystać o ile ławka została ustawiona pod wiatą lub innym obiektem chroniącym przed opadami atmosferycznymi. W takim wypadku agrowłóknina chroni przed wiatrem, brudem, odchodami zwierząt i innymi zanieczyszczeniami.
Ławki ogrodowe, których nie trzeba chronić przed śniegiem
Ławki kamienne i betonowe w czasie opadów śniegu lepiej pozostawić w spokoju. Śnieg jest dla nich mniej szkodliwy niż mróz (a stanowi naturalną barierę ochronną). Problem może zajść jedynie w czasie roztopów. Wtedy – dotyczy ławek kamiennych o nieregularnej powierzchni – śnieg warto usuwać, aby woda nie gromadziła się w wyżłobieniach. Z reguły ławki żeliwne i stalowe również wytrzymają podobne „traktowanie”, o ile są regularnie konserwowane.
Przeczytaj też: Renowacja mebli ogrodowych drewnianych. Jak i czym odnowić drewniane meble ogrodowe?

i
