Pomysły na schowek w ogrodzie. Jaki schowek ogrodowy się sprawdzi?

2021-06-09 19:33

Schowki w ogrodzie muszą pomieścić ogrodowe narzędzia, akcesoria i meble, rowery oraz wiele innych „przydasi”. Nawet niewielki schowek ogrodowy warto urządzić z pomysłem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Schowek ogrodowy
Autor: Marcin Czechowicz

Dobrze urządzona działka to nie tylko efektowne kompozycje roślinne, ale także wygodnie zaaranżowane miejsca, które tworzą zaplecze logistyczne gospodarstwa domowego. Warto o nich pomyśleć na etapie projektowania ogrodu. Gdzie umieścić i jak zaaranżować schowki w ogrodzie, żeby były funkcjonalne, a jednocześnie jak najmniej widoczne?

Gdzie zrobić schowek w ogrodzie

Narzędzia oraz akcesoria ogrodowe, rowery i rozmaite drobiazgi, na które nie ma miejsca w domu, zwykle są upychane w garażu. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy jest on odpowiednio duży, a my zachowujemy powściągliwość w gromadzeniu dóbr. W sprzedaży są różnego rodzaju regały garażowe, haki do zawieszania na ścianie sprzętu ogrodowego i sportowego oraz tablice narzędziowe, które ułatwią przechowywanie.

Można też postawić osobny składzik. Jego wielkość zależy od ilości magazynowanych rzeczy. Narzędzia potrzebne do pielęgnacji małego ogrodu zmieszczą się w gotowym schowku-szafie o powierzchni 1,5-2 m2, który łatwo ukryć – na przykład przy bocznej ścianie domu. Jeśli jednak chcemy w schowku przechowywać także rower, meble ogrodowe, nawozy i ziemię do kwiatów, jego powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 6 m2.

Przeczytaj też:

Domek narzędziowy w ogrodzie – jaki wybrać i gdzie go postawić >>>

Jeśli miejsca jest pod dostatkiem można postawić budynek pełniący rolę schowka nie tylko na narzędzia ogrodowe, których do pielęgnacji dużych posesji potrzeba sporo, ale także sprzęty służące rekreacji czy hobby. Ważne, by stylem nawiązywał do architektury domu. Otoczony zadbaną zielenią łatwo wrośnie w otoczenie, więc można go zlokalizować nawet we frontowej części posesji.

Jak zaaranżować wygodny schowek ogrodowy

Schowek na różnego rodzaju sprzęt i meble ogrodowe należy umieścić w takim miejscu, żeby był do niego łatwy dostęp. Powinna prowadzić do niego utwardzona nawierzchnia.

Dobrze jeśli drzwi do domku mają szerokość nie mniejszą niż 90 cm – ułatwi to swobodny przejazd kosiarki, a nawet taczki.

Podłogę schowka najlepiej zrobić z materiału, który łatwo utrzymać w czystości, na przykład z antypoślizgowego gresu albo zwykłej wylewki betonowej.

Półki i haki to podstawowe wyposażenie wnętrza schowka ogrodowego, ale warto także przewidzieć miejsce na zamykaną szafkę na środki ochrony roślin, przyda się również blat roboczy.

Przeczytaj też: Drewutnia. Jak zbudować wiatę na drewno opałowe? >>>

Jeżeli dodatkowo doprowadzimy do składziku prąd i wodę, zyskamy wygodne pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy mogli wykonywać różne „brudne” prace.

Schowek ogrodowy
Autor: Andrzej Szandomirski Odpowiednio duży garaż daje możliwość urządzenia w nim schowku ogrodowego. Warto zadbać o blat roboczy, oświetlenie, zamykane szafy, dostęp do wody
Altana, pergola i inne drewniane elementy wyposażenia ogrodowego
Schowek ogrodowy
Autor: STIHL Półki, wieszaki oraz blat roboczy to niezbędne wyposażenie wnętrza schowka ogrodowego. Dzięki temu jest bardziej pojemny, łatwiej też utrzymać w nim porządek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie