Spis treści
- Zasady stosowania środków ochrony roślin
- Czy można mieszać ze sobą różne środki ochrony roślin?
- Jak często należy opryskiwać rośliny przeciwko grzybom i przędziorkom?
- Gdzie kupować środki ochrony roślin?
Zasady stosowania środków ochrony roślin
- Zanim użyjesz środka ochrony roślin zidentyfikuj problem i zastosuj odpowiedni preparat. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego i - często nieskutecznego - stosowania chemii.
- Nie używaj środków szkodliwych dla owadów zapylających w okresie kwitnienia roślin.
- Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego środka ochrony roślin. Dotyczy to nie tylko dawki i terminów stosowania, ale także temperatury stosowania (poszczególne środki mają określone minimalne temperatury, w których zadziałają - zakres jest duży, np. dla herbicydów oscyluje w granicach 0-12 st.C.
- Środki ochrony roślin stosuj przy umiarkowanie ciepłej i – uwaga! - bezwietrznej pogodzie. To ograniczy zużycie preparatu (znoszonego przez wiatr). Opryski często wykonuje się wieczorem (gdy nie latają pszczoły).
- Przechowuj preparaty z dala od miejsc dostępnych dla dzieci, szczelnie zamknięte, oddalone od źródła ognia.
- Przygotuj się odpowiednio do zabiegu: włóż ubranie ochronne (rękawice, kalosze, okulary). Niestety, jest to często pomijane. Należy unikać kontaktu środka ze skórą. Bezpośrednio po wykonanej pracy nie można jeść, pić ani palić papierosów.
- Nie wylewaj pozostałych resztek preparatu i nie wyrzucaj opakowań do pojemników na śmieci. Zarówno resztki preparatu, jak i puste opakowania po nim należy zwrócić w punkcie zakupu.
- Stosuj poszczególne produkty naprzemiennie. Używanie jednego środka z czasem może okazać się nieskuteczne, gdyż organizmy szkodliwe uodpornią się na nie.

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy można mieszać ze sobą różne środki ochrony roślin?
Generalnie nie stosuje się mieszania środków ochrony roślin ze sobą, aby nie traciły lub nie zmieniały swoich właściwości. Z doświadczenia wiem jednak, że firmy zajmujące się zielenią mieszają środki na choroby grzybowe i przeciw szkodnikom. Najlepiej po prostu spytać w punkcie sprzedaży lub sprawdzić na karcie informacyjnej danego środka, czy można mieszać go z innymi substancjami. Często stosowaną mieszaniną jest na przykład zestaw: Amistar (środek p/grzybowy) + Mospilan (środek p/szkodnikom).
Jak często należy opryskiwać rośliny przeciwko grzybom i przędziorkom?
Częstotliwość oprysku zależy od rodzaju choroby lub szkodnika. Choroby grzybowe zwalcza się najczęściej po wystąpieniu pierwszych objawów lub profilaktycznie na początku sezonu opryskując rośliny dwa, trzy razy co 7-10 dni.
Przędziorki najlepiej zwalczać jak najwcześniej - zanim się wylęgną z jaj. Środki zwalczające przędziorki działają na nie w różnej fazie rozwojowej, np. niszczą tylko formy młodociane lub tylko dorosłe. Polecam środki: Magus i Ortus stosowane na przełomie maja i czerwca.
Przeczytaj też: Opryskiwacze ogrodowe. Jaki opryskiwacz kupić do ogrodu? Zastosowanie opryskiwaczy w ogrodzie i pod osłonami
Gdzie kupować środki ochrony roślin?
Środki ochrony roślin należy kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży. Należy unikać promocyjnych ofert domokrążców, zakupów na ulicy czy bazarze. To ograniczy ryzyko zakupu środków przeterminowanych oraz podróbek.
Przeczytaj też: Ekologiczna ochrona roślin w ogrodzie: jak ochronić rośliny przed szkodnikami w zgodzie z naturą?

Inne porady tego eksperta