Dlaczego buk zwyczajny 'Atropurpurea' nie ma nowych przyrostów? Odpowiada ekspert

Mój buk zwyczajny 'Atropurpurea' nie wypuścił w tym roku przyrostów, chociaż pączki na wierzchołkach pędów są żywe, aczkolwiek maleńkie. Liście na ubiegłorocznych pędach są drobne i bardzo cienkie, jakby papierowe. Buk rośnie pod dużą lipą, wiosną w czasie deszczów mógł mieć podwyższony poziom wód gruntowych, ale liście nie uschły - pyta nasza czytelniczka.

Buk pospolity 'Atropurpurea'

i

Autor: seven75/Getty Images Buk pospolity 'Atropurpurea'

Spis treści

  1. Wymagania buków
  2. Dlaczego buk zwyczajny 'Atropurpurea' nie ma nowych przyrostów?
  3. Zastosowanie buków w ogrodzie

Wymagania buków

Buki radzą sobie na różnych stanowiskach – rosną na słońcu, w półcieniu i w pełnym zacienieniu. Optymalne dla ich wzrostu i wyglądu jest lekkie zacienienie. Libią gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Tolerują szeroki zakres pH, lubią rejony o zwiększonej wilgotności powietrza (np. nadmorskie). Znoszą zanieczyszczania powietrza.

Buki są wrażliwe na przymrozki. Młode egzemplarze pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie przed nadejściem zimy zaleca się osłaniać. Nadziemną część można okryć materiałem przepuszczającym powietrze (np. workami jutowymi), u podstawy pnia trzeba wysypać grubą warstwę ściółki okrywającej.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego buk zwyczajny 'Atropurpurea' nie ma nowych przyrostów?

Buki są bardzo wrażliwe na wahania wód gruntowych i mogą długo odchorowywać nadmierne przesuszenie lub zalanie korzeni. Niestety często drzewa zamierają, jeśli rosną w nieodpowiednich warunkach. Ponadto nadmierny cień (pod lipą) również nie służy odmianie 'Atropurpurea', która potrzebuje pełnego słońca dla odpowiedniego wybarwienia liści na czerwonobordowo. Poza tym, jeśli drzewo jest świeżo posadzone (np. w ubiegłym roku), to może zdarzyć się tak, że nie do końca dobrze przyjęło się w nowym miejscu, które być może nie jest dla niego odpowiednie.

Przeczytaj też: To są największe błędy przy sadzeniu drzew! Miej to na uwadze, sadząc drzewa

Zastosowanie buków w ogrodzie

Buk to jedna z ciekawszych propozycji na soliter sadzony w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Buk zwyczajny w Polsce należy do najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych na żywopłoty i szpalery. Rośliny są uprawiane także na wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Wprowadzają do ogrodu akcent kolorystyczny.

Buki pasują do różnych stylów urządzania ogrodu, w tym do naturalistycznego, leśnego i orientalnego. Przyciągają ptaki.

Przeczytaj też: Drzewa płaczące ozdobne. Ciekawe odmiany drzew o zwisającym pokroju do ogrodu

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje #2: Trzy tanie sposoby na bujny ogród
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE