Jak przygotować narzędzia i sprzęt ogrodniczy do sezonu? Zrób to zanim zaczniesz prace w ogrodzie!

2024-02-28 17:11

Zanim rozpoczniemy prace w ogrodzie, musimy sprawdzić stan narzędzi i sprzętu ogrodniczego oraz wykonać niezbędne naprawy. Podpowiadamy jak je przygotować do rozpoczynającego się sezonu.

Narzędzia ogrodonicze
Autor: GettyImages Narzędzia i sprzęt ogrodniczy trzeba przed sezonem przejrzeć i - jeśli to konieczne - naprawić

Spis treści

  1. Jak przygotować do sezonu sekatory, szpadle i inne narzędzia ogrodnicze?
  2. Jak przygotować do sezonu opryskiwacze, węże i system nawadniający?
  3. Jak przygotować do sezonu kosiarki i inny sprzęt zmechanizowany?
  4. Czym konserwować narzędzia ogrodnicze?

Przed rozpoczęciem sezonu w ogrodzie należy sprawdzić stan narzędzi ogrodniczych, które będą potrzebne do prac w ogrodzie. Przygotowanie narzędzi ogrodniczych przed sezonem, zapewni nie tylko bezpieczną pracę w ogrodzie, ale pozwoli także dłużej cieszyć się naszymi ulubionymi narzędziami ogrodniczymi bez konieczności kupowania nowych. Obejrzyjmy więc sekatory, szpadle i inne narzędzia, a także sprzęt ogrodniczy i - jeśli okaże się to konieczne - przeprowadźmy ich niezbędne naprawy.

Jak przygotować do sezonu sekatory, szpadle i inne narzędzia ogrodnicze?

Przeglądając przed sezonem narzędzia ogrodnicze, zwróćmy uwagę przede wszystkim na wszelkie mocowania (śruby, nakrętki, uchwyty), czy są dobrze dokręcone, stabilne i niepopękane. Niezwykle ważne jest prawidłowe zamocowanie części tnących (ostrzy, noży) oraz sprężyn. Ruchome elementy mocowań należy zakonserwować smarem.Sprawdźmy sprawność mechanizmów teleskopowych i mocowań w narzędziach o wymiennych i przedłużanych rączkach.

  • Sekatory, piły i nożyce do żywopłotu to pierwsze narzędzia, po które sięgamy wiosną. Ostrzymy je pilnikiem o drobnych zębach (bardzo wyszczerbione ostrza lepiej wymienić na nowe) i nacieramy smarem.
  • Z łopat, szpadli, wideł i grabi usuwamy szczotką rdzę i zaschnięte resztki ziemi. Zadry na trzonku możemy przeszlifować papierem ściernym. Jeśli trzonek lub uchwyt pękł – należy go wymienić na nowy.
  • Tępa siekiera to przekleństwo ogrodnika. Siekierę przed sezonem trzeba naostrzyć. Jej naostrzenie osełką lub drobnym pilnikiem nie jest łatwe (trzeba zachować odpowiedni kąt) i zajmuje dużo czasu. Szybciej wykonamy to za pomocą szlifierki.

Jak przygotować do sezonu opryskiwacze, węże i system nawadniający?

  • Opryskiwacze - demontujemy je i myjemy ciepłą wodą, żeby usunąć osad po ostatnim oprysku. Po ponownym złożeniu napełniamy zbiornik wodą i przedmuchujemy przewód i dyszę. Drobne nieszczelności w opryskiwaczu można zakleić Kropelką. Zatkane przewody lub dysze wymieniamy na nowe.
  • Węże ogrodowe - sprawdzamy, czy nie ma na nich spękań. Uszkodzone odcinki wymieniamy na nowe, ściśle łącząc fragmenty węża za pomocą obejm lub specjalnych złączek. Potem możemy go już zamocować do kranu ogrodowego. Warto sprawdzić stan wózka na wąż, zwłaszcza mechanizmu jezdnego.
  • System nawadniający - sprawdzamy szczelność i drożność przewodów. Jeśli kroplowniki się zatkały, można spróbować je przedmuchać lub przepłukać wodą, ale są to zabiegi krótkotrwałe. Lepiej zamontować nowe końcówki.
Kosiarka
Autor: photos.com W kosiarce, podobnie jak w samochodzie, wiosną należy wykonać pełny przegląd

Jak przygotować do sezonu kosiarki i inny sprzęt zmechanizowany?

Co roku na początku sezonu wymieniamy olej, świece zapłonowe oraz filtry paliwa i powietrza. Sprawdzamy, czy wyłączniki zapłonu oraz blokady dźwigni gazu działają bez zarzutu. Upewniamy się, że osłony części tnących nie są uszkodzone. Sprawdzamy, czy przewody wentylacyjne i wyloty powietrza są drożne.Każdą zużytą część urządzenia wymieniamy na nową, a niewielkie uszkodzenia w obudowach zaklejamy. W razie wątpliwości warto skonsultować taką naprawę w punkcie serwisowym.Rdzę z obudów i innych metalowych elementów usuwamy drucianą szczotką lub papierem ściernym, następnie miejsca te zabezpieczamy smarem bądź pokrywamy farbą. Profilaktycznie dokręcamy wszystkie śruby i nakrętki.Sprawdzamy, czy kable przyłączeniowe sprzętów zasilanych energią elektryczną nie uległy zniszczeniu.

Uwaga! Zanim przystąpimy do przeglądu narzędzi elektrycznych, pamiętajmy, aby się upewnić, że są one odłączone od prądu.

  • Kosiarki. Przy wymianie oleju kosiarki z wlewem umieszczonym na jej spodzie należy postawić ją na podwyższeniu, odkręcić korek i spuścić zużyty olej do pojemnika. W modelach, w których wlew oleju znajduje się u góry, stary olej można wyciągnąć strzykawką. Nie zapomnijmy o naostrzeniu i wyważeniu noża tnącego. Trzeba też sprawdzić mocowanie dźwigni regulującej wysokość cięcia, a także oczyścić i przesmarować linkę gazu i uruchamiania silnika. Upewniamy się, że w koszu nie ma starej trawy, a wylot powietrza nie jest zatkany odpadami. Na koniec podwozie kosiarki zabezpieczamy smarem przed korozją.
  • Kosa spalinowa (podkaszarka). Wymieniamy świecę zapłonową, filtr paliwa i powietrza. Tępe ostrze należy naostrzyć pilnikiem, a w kosie żyłkowej sprawdzić zapas żyłki w bębnie. Kosę, która ma podwójne rączki, wyważamy poprzez odpowiednie wyregulowanie długości ramiączek (upewniwszy się, że nie są one naderwane).
  • Piła łańcuchowa (pilarka). Sprawdzamy, czy chwytacz łańcucha nie jest uszkodzony i czy się nie obluzował. Przed każdym napełnieniem zbiornika paliwa powinniśmy ostrzyć łańcuch tnący. Żeby zrobić to samemu, trzeba kupić zestaw pilników i prowadnic. Lepiej jednak zlecić to specjalistom, których można znaleźć w marketach budowlanych.

Czym konserwować narzędzia ogrodnicze?

Popularne smary w postaci stałej to towot, wazelina techniczna lub oliwa do maszyn. Wiele produktów do konserwacji można kupić w aerozolu: WD-40 to preparat uniwersalny, usuwający rdzę i wilgoć, lekko smarujący; AC-90 rozluźnia zardzewiałe połączenia, odrdzewia, usuwa wilgoć; CX-80 to silikonowy płyn konserwująco-naprawczy o podobnym działaniu; MS-90 to także smar silikonowy, ale ten zostawia grubszą warstwę zabezpieczającą.

Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin?