Wygląda ślicznie i zniewalająco pachnie - nic dziwnego, że robią z niej perfumy! Poznaj różę damasceńską

2025-05-08 11:00

Róża damasceńska jest jedną z najstarszych róż na świecie - jej historia sięga czasów starożytnych. W ogrodzie warto posadzić ją przede wszystkim ze względu na urocze, oszałamiająco pachnące kwiaty. Poznaj bliżej różę damasceńską i dowiedz się więcej o jej uprawie.

Spis treści

  1. Jak wygląda róża damasceńska?
  2. Jakie wymagania ma róża damasceńska?
  3. Kiedy sadzić różę damasceńską w ogrodzie?
  4. Jak pielęgnować różę damasceńską?
  5. Zastosowanie róży damasceńskiej

Róża damasceńska (łac. Rosa ×damascena) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiana była od czasów starożytnych, a dzięki Rzymianom została rozpowszechniona w ogrodach południowej i zachodniej Europy.

Róża damasceńska to gatunek pochodzenia mieszańcowego - dzieli się na dwie grupy:

  • róże damasceńskie letnie – kwitną raz w roku, w czerwcu; pochodzą od róży francuskiej i róży fenickiej,
  • róże damasceńskie jesienne – kwitną w czerwcu, ale powtarzają kwitnienie na przełomie września i października; są mieszańcami róży francuskiej, róży piżmowej i róży południowoazjatyckiej.

Jak wygląda róża damasceńska?

Róża damasceńska to krzew o dość swobodnym, wzniesionym pokroju, dorastający zazwyczaj do 1-1,5 m wysokości. Tworzy proste, sztywne i zielone pędy, pokryte kolcami. Liście składają się z pięciu podłużnie-jajowatych, ciemnozielonych listków, lekko owłosionych na spodniej stronie.

Róża damasceńska kwitnie w czerwcu, a odmiany jesienne powtarzają kwitnienie na przełomie września i października. Kwiaty róży damasceńskiej są duże (mają około 7 cm średnicy), pełne (czasem półpełne), najczęściej różowe (w różnych odcieniach), ale także białe lub łososiowe. Ich walorem jest wyjątkowo intensywny, piękny zapach, który sprawia, że kwiaty róży damasceńskiej wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym.

Przeczytaj też: Róże jadalne - jakie róże są jadalne? Czy można jeść kwiaty i owoce róży?

Róża damasceńska

i

Autor: I_Lunaart/Getty Images Z kwiatów róży damasceńskiej pozyskuje się ceniony na świecie olejek różany

Jakie wymagania ma róża damasceńska?

Róża damasceńska nie jest rośliną wymagającą.

  • Stanowisko dla róży damasceńskiej powinno być dobrze nasłonecznione (przez co najmniej 5-6 godzin dziennie) – wtedy będzie kwitnąć najładniej. Ale krzew poradzi sobie także w półcieniu. Istotne jest to, by różę damasceńską posadzić w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów, bo one mogą uszkadzać delikatne kwiaty.
  • Podłoże dla róży damasceńskiej dobrze jeśli jest żyzne, próchnicze i przepuszczalne, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,0-7,0). Na glebach ciężkich i gliniastych lepiej róży damasceńskiej nie uprawiać (zatrzymująca się w obrębie korzeni woda, sprzyja ich gniciu).
  • Mrozoodporność róży damasceńskiej. Róża damasceńska dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych i jest dość odporna na mróz, choć w surowe, bezśnieżne zimy pędy niektórych odmian (szczególnie młodych okazów) mogą przemarzać, dlatego krzew kopczykować na zimę.

Przeczytaj też: Błędy w uprawie róż - czego nie lubią róże?

#MuratorOgroduje: Róże w grodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Kiedy sadzić różę damasceńską w ogrodzie?

Krzewy róży damasceńskiej najlepiej sadzić wczesną wiosną (od połowy marca do końca kwietnia) albo jesienią (od połowy września do października). Te terminy pozwolą na dobre ukorzenienie się roślin przed nadejściem letnich upałów w pierwszym przypadku i mrozów w drugim.

Przed sadzeniem krzewów należy dobrze przygotować glebę, dokładnie ją odchwaszczając, przekopując z kompostem lub obornikiem. Przeczytaj jak prawidłowo sadzić krzewy róż.

Jak pielęgnować różę damasceńską?

  • Podlewanie róży damasceńskiej to ważny zabieg pielęgnacyjny. Trzeba bowiem dbać, aby podłoże nie uległo zbytniemu przesuszeniu (zwłaszcza w okresach suszy), ale jednocześnie nie dopuścić do przelania, które powoduje gnicie korzeni i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
  • Ściółkowanie róży damasceńskiej pomaga utrzymać wilgoć w glebie, uniemożliwia wzrost chwastów i zapewnia dodatkowe składniki odżywcze.
  • Nawożenie róży damasceńskiej najlepiej wykonać wiosną, stosując nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, albo specjalistyczne nawozy mineralne dedykowane dla róż (zawsze stosując je zgodnie z zaleceniami producenta).
  • Cięcie róży damasceńskiej należy przeprowadzać w zależności od tego, do jakiej grupy należy. Odmiany letnie, które kwitną raz, przycina się po przekwitnieniu (w lipcu) usuwając przekwitłe kwiaty oraz starsze pędy. Natomiast odmiany jesienne, powtarzające kwitnienie, przycina się wczesną wiosną, usuwając wszystkie pędy suche, chore i uszkodzone oraz skracając pozostałe pędy o 1/2 długości. Kolejne cięcie przeprowadza się po pierwszym kwitnieniu, skracając pędy o 1/3 długości.

Przeczytaj też: Jak rozmnożyć róże z łodygi? Kiedy rozmnażać róże z łodygi? Rozmnażanie róż krok po kroku

Zastosowanie róży damasceńskiej

Róża damasceńska to uroczy krzew ozdobny. Posadzona w ogrodzie będzie nie tylko zniewalać swoim zapachem, ale także odstraszać komary. Obok walorów ozdobnych ma także inne znaczenie: z jej kwiatów pozyskuje się ceniony na świecie olejek różany, wykorzystywany do celów zdrowotnych, a także w produkcji perfum, produktów zapachowych i kosmetyków. Woda różana (uboczny produkt destylacji olejku różanego) jest używana w kuchni (np. w deserach) oraz do pielęgnacji skóry. Z płatków róży damasceńskiej można zrobić aromatyczną konfiturę, a suszone płatki wykorzystuje się także jako dodatek do herbat, naparów i nalewek.

Przeczytaj też: Jak suszyć róże w domu - najlepsze sposoby na suszenie kwiatów róż i płatków róż

Zobacz galerię: Róże o jadalnych kwiatach i owocach

Murator Google News
Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE