Jesienne barwy w roślinnych dekoracjach
Roślinne dekoracje wraz z nadejściem jesieni zyskują wyjątkowe miejsce oraz znaczenie w naszych domach. Bywa, że są wyrazem tęsknoty za latem. Próbą wniesienia odrobiny kolorów do naszych wnętrz. Domowe dekoracje są przedłużeniem naszych ogrodów, które jesienią przybierają złocisto - pomarańczowe barwy.
Autor: GettyImages
Bukiet z jesiennych liści i owoców w wazonie z wydrążonej dyni
Bukiety w jesiennych barwach
Dobrym pomysłem, a jednocześnie bardzo kreatywnym zajęciem na długie jesienne wieczory, może okazać się układanie jesiennych bukietów. Jesień jest do tego wręcz idealną porą, która daje nam bardzo bogactwo roślinnych materiałów; kwiatów, liści, owoców. Bazę jesiennych bukietów mogą stanowić pomarańczowe lub żółte dalie, fioletowe i różowe astry chińskie, astry bylinowe (zwane marcinkami), nawłocie, a nawet aksamitki czy rozchodniki okazałe tak popularne w naszych ogrodach. Nie powinniśmy również zapomnieć o wrzosach i chryzantemach.
Dopełnieniem bukietów mogą być pnącza i krzewy o pięknie przebarwiających się liściach: winobluszcz pięciolistkowy, głóg, irga, ognik, berberysy, tawuły, trzmieliny. Doskonałym tłem dla wielobarwnych kwiatostanów mogą okazać się liście wielu gatunków drzew, jak np. liście klonu, dębu, sumaka, miłorzębu, czy okazałe i niezwykle dekoracyjne liście tulipanowca. Wyjątkową ozdobą bukietu czy innych kompozycji (np. świec, porcelany) mogą okazać się suszone owoce, np. owoce dzikiej róży, jarzębiny, głogu czy ostrokrzewu.
Jarzębina – owoc jesieni. ZDJĘCIA kompozycji z jarzębiną >>>
Dynie w jesiennych dekoracjach
Szczególnie popularne jesienią stają się dynie. Wykorzystywane są nie tylko w kuchni, jako główny składnik wielu potraw z zupą dyniową na czele, ale również jako ozdoby. Najczęściej służą jako świeczniki inspirowane świętem Halloween, wcześniej wydrążone i odpowiednio oczyszczone, choć dynie same w sobie są bardzo ozdobne i dekoracyjne. Nie musimy poświęcać czasu na to, by formować z nich świeczniki, wystarczy, że w naturalnej i nienaruszonej formie ustawimy je w najbardziej reprezentacyjnym miejscu, czy to w domu, czy w ogrodzie. Każdemu miejscu dodadzą jesiennego charakteru, a przy tym znacznie ocieplą i rozjaśnią przestrzeń.
Kolorowe dekoracje z dyni do ogrodu, mieszkania i na balkon >>>
Rośliny doniczkowe pasujące do jesiennych dekoracji
Rośliny doniczkowe to niekwestionowane ozdoby domowych parapetów. Mogą stanowić przełamanie jesiennego nastroju. Ich nieco tropikalny charakter ożywi niejedno wnętrze i wprowadzi odrobinę lata. Wśród najpopularniejszych roślin znajdują się:
- szeflera drzewkowata z zielono-żółtymi liśćmi w kształcie rozety,
- echmea wstęgowata z kwiatostanem przypominającym pióropusz,
- dracena deremeńska,
- aspidistra wyniosła,
- zielistka Sternberga o przewisającym pokroju,
- epipremnum złociste, którego ulistnione pędy osiągają nawet kilka metrów długości,
- pandan Veitcha,
- aglonema zmienna o pstrych białozielonych liściach,
- fioletowo wybarwiające się reo meksykańskie,
- bilbergia zwisła, która kwitnie bardzo efektownie aż do zimy.
Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji >>>
Największą popularnością cieszy się w ostatnim czasie monstera, która nie dość, że jest bardzo dekoracyjna, to może okazać się też bardzo pomocna i pożyteczna - pochłania szkodliwe dla człowieka substancje znajdujące się w powietrzu takie jak benzen, czy amoniak. Oprócz monstery w domach króluje tzw. pieniążek (łac. Pilea), który oprócz ciekawej i delikatnej formy jest bardzo łatwy w uprawie. Kontrastującym akcentem kolorystycznym może okazać się szczawik trójkątny o bordowo-purpurowych liściach, który również kwietnie stosunkowo długo.