Jesienne barwy w roślinnych dekoracjach

2019-10-30 14:05 Katarzyna Augustyniak

Roślinne dekoracje wraz z nadejściem jesieni zyskują wyjątkowe miejsce oraz znaczenie w naszych domach. Bywa, że są wyrazem tęsknoty za latem. Próbą wniesienia odrobiny kolorów do naszych wnętrz. Domowe dekoracje są przedłużeniem naszych ogrodów, które jesienią przybierają złocisto - pomarańczowe barwy.

Bukiety w jesiennych barwach

Dobrym pomysłem, a jednocześnie bardzo kreatywnym zajęciem na długie jesienne wieczory, może okazać się układanie jesiennych bukietów. Jesień jest do tego wręcz idealną porą, która daje nam bardzo bogactwo roślinnych materiałów; kwiatów, liści, owoców.
Bazę jesiennych bukietów mogą stanowić pomarańczowe lub żółte dalie, fioletowe i różowe astry chińskie, astry bylinowe (zwane marcinkami), nawłocie, a nawet aksamitki czy rozchodniki okazałe tak popularne w naszych ogrodach. Nie powinniśmy również zapomnieć o wrzosach i chryzantemach.

Dopełnieniem bukietów mogą być pnącza i krzewy o pięknie przebarwiających się liściach: winobluszcz pięciolistkowy, głóg, irga, ognik, berberysy, tawuły, trzmieliny. Doskonałym tłem dla wielobarwnych kwiatostanów mogą okazać się liście wielu gatunków drzew, jak np. liście klonu, dębu, sumaka, miłorzębu, czy okazałe i niezwykle dekoracyjne liście tulipanowca. Wyjątkową ozdobą bukietu czy innych kompozycji (np. świec, porcelany) mogą okazać się suszone owoce, np. owoce dzikiej róży, jarzębiny, głogu czy ostrokrzewu.

Jarzębina – owoc jesieni. ZDJĘCIA kompozycji z jarzębiną >>>

Jesienny bukiet
Autor: GettyImages Kwiaty i owoce w jesiennej odsłonie - intensywność barw poraża!

Dynie w jesiennych dekoracjach

Szczególnie popularne jesienią stają się dynie. Wykorzystywane są nie tylko w kuchni, jako główny składnik wielu potraw z zupą dyniową na czele, ale również jako ozdoby. Najczęściej służą jako świeczniki inspirowane świętem Halloween, wcześniej wydrążone i odpowiednio oczyszczone, choć dynie same w sobie są bardzo ozdobne i dekoracyjne. Nie musimy poświęcać czasu na to, by formować z nich świeczniki, wystarczy, że w naturalnej i nienaruszonej formie ustawimy je w najbardziej reprezentacyjnym miejscu, czy to w domu, czy w ogrodzie. Każdemu miejscu dodadzą jesiennego charakteru, a przy tym znacznie ocieplą i rozjaśnią przestrzeń.

Kolorowe dekoracje z dyni do ogrodu, mieszkania i na balkon >>>

Rośliny doniczkowe pasujące do jesiennych dekoracji

Rośliny doniczkowe to niekwestionowane ozdoby domowych parapetów. Mogą stanowić przełamanie jesiennego nastroju. Ich nieco tropikalny charakter ożywi niejedno wnętrze i wprowadzi odrobinę lata. Wśród najpopularniejszych roślin znajdują się:

  • szeflera drzewkowata z zielono-żółtymi liśćmi w kształcie rozety,
  • echmea wstęgowata z kwiatostanem przypominającym pióropusz,
  • dracena deremeńska,
  • aspidistra wyniosła,
  • zielistka Sternberga o przewisającym pokroju,
  • epipremnum złociste, którego ulistnione pędy osiągają nawet kilka metrów długości,
  • pandan Veitcha,
  • aglonema zmienna o pstrych białozielonych liściach,
  • fioletowo wybarwiające się reo meksykańskie,
  • bilbergia zwisła, która kwitnie bardzo efektownie aż do zimy.

Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji >>>

Największą popularnością cieszy się w ostatnim czasie monstera, która nie dość, że jest bardzo dekoracyjna, to może okazać się też bardzo pomocna i pożyteczna - pochłania szkodliwe dla człowieka substancje znajdujące się w powietrzu takie jak benzen, czy amoniak. Oprócz monstery w domach króluje tzw. pieniążek (łac. Pilea), który oprócz ciekawej i delikatnej formy jest bardzo łatwy w uprawie. Kontrastującym akcentem kolorystycznym może okazać się szczawik trójkątny o bordowo-purpurowych liściach, który również kwietnie stosunkowo długo.

Echmea
Autor: GettyImages Kwitnąca echmea wstęgowata pasuje do jesiennej dekoracji wnętrza, choć to roślina egzotyczna

Zobacz wideo: Jesienna dekoracja domu: wianek na drzwi lub na stół

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE