Jak suszyć róże w domu - najlepsze sposoby na suszenie kwiatów róż i płatków róż

2022-11-04 10:25
Suszone róże
Autor: GettyImages Kwiaty róż najlepiej suszyć w pomieszczeniu chłodnym, suchym i zacienionym

Zasuszone róże są często wykorzystywane do tworzenia suchych bukietów. Podpowiadamy, jak zasuszyć kwiaty róż i płatków róż. Poznaj najlepsze sposoby suszenia róż.

Kwiaty róż, które chcemy ususzyć, należy ściąć przed ich pełnym rozwinięciem, a jeśli chcemy ususzyć róże w pąkach, ścinamy kwiaty przed ich rozwinięciem się. Kwiaty zawsze ścinamy w dni pogodne i bezdeszczowe, kiedy rosa już obeschnie (najlepiej wczesnym popołudniem). Ususzyć możemy kwiaty cięte (z łodygą) albo same płatki róż.

Gdzie suszyć kwiaty róż

Kwiaty róż najlepiej suszyć w pomieszczeniu chłodnym i zacienionym, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Pomieszczenie to musi być przewiewne (dobra wentylacja). Ususzone w takich warunkach kwiaty róż nie zgniją i zachowają kolory.

Jak suszyć cięte róże?

Ścięte kwiaty róż suszymy zawieszone „do góry nogami”. Można je suszyć pojedynczo labo powiązane sznurkiem (ewentualnie cienkim drutem) w nieduże i luźne pęczki. Przed zawieszeniem usuwamy dolne liście do miejsca wiązania.

Czas suszenia kwiatów róż zależy od ich wielkości. Kwiaty można zdjąć dopiero po całkowitym wyschnięciu – jeśli uczynimy to wcześniej mogą stracić swój kształt.

Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż >>>

zasuszona-roza
Autor: photos.com Róże to jedne z kwiatów najczęściej wykorzystywanych do suchych bukietów

Suszenie róż w boraksie i piasku

Róże można też suszyć innym sposobem: z pomocą boraksu (środka pochłaniającego wodę z tkanek rośliny) lub piasku.

Do suszenia używamy wyłącznie całkowicie suchego boraksu i piasku. Boraks można wymieszać z suchym (wyprażonym) piaskiem.Kwiaty róż przeznaczone do suszenia w boraksie czy piasku (bądź ich mieszaninie) ścinamy w pełnym rozkwicie. Przed suszeniem łodygę, która potem i tak staje się krucha, należy zastąpić drutem. Kwiaty róż umieszczamy na dnie naczynia (np. metalowej puszki), ale tak by nie dotykały dna naczynia (trzeba je przytrzymać „w powietrzu”), a następnie obsypujemy kwiaty boraksem lub piaskiem w taki sposób, by dostała się ona między płatki i do wnętrza kielicha róży. Wszystkie części rośliny dokładnie przykrywamy.

Suszenie róż w mieszaninie boraksu z piaskiem trwa około dwóch tygodni, a w samym piasku nawet trzy tygodnie. Zanim wyjmiemy róże z naczynia, trzeba sprawdzić, czy zostały dobrze wysuszone. Zasuszone róże należy wyjmować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić płatków. Kwiaty róż tak zasuszone znakomicie zachowują kształt i barwę.

Przeczytaj też: Róże jadalne - jakie gatunki, co z nich można zrobić i w jaki sposób? >>>

Jak ususzyć płatki róż?

Suszone płatki róż to doskonały dodatek do kąpieli, pot-pourri czy samodzielnie zrobionych mydełek.

Jest kilka sposobów suszenia płatków róż.

  • Najprostszym z nich jest rozłożenie rozdzielonych płatków na papierowym ręczniku lub w kartonowym pudełku i odstawienie ich na kilka dni w przewiewne i zacienione miejsce.
  • Można też wsypać płatki róż do bawełnianego lub lnianego woreczka, napełniając 1/3 jego pojemności i zawiesić go w zacienionym, przewiewnym miejscu. Dobrze jest co jakiś czas delikatnie potrząsnąć woreczkiem.
  • Innym sposobem jest rozłożenie pojedynczo płatków na tacy bądź w kartonie na warstwie kaszy mannej.

Płatki będą ususzone po około trzech tygodniach.

  • Jeśli zależy nam na czasie, to płatki róży możemy ususzyć w piekarniku - rozkładając je na blasze tak, by się nie stykały. Piekarnik należy nastawić na 60 st. C i suszyć przez 15-20 minut.
Suszone róże
Autor: GettyImages Róże można też suszyć w książce, ale tylko wtedy, gdy chcemy zrobić płaskie kwiaty. Aby roślina nie zabrudziła stron książki, trzeba zawinąć ją w papierową serwetkę
Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE