Róże na suche bukiety: jak zasuszyć kwiaty róż

2013-10-16 13:52 Opracowanie: redakcja serwisu

Zasuszone róże są często wykorzystywane do tworzenia suchych bukietów. Podpowiadamy, jak zasuszyć kwiaty róż. Poznaj sposoby suszenia kwiatów róż.

Kwiaty róż, które chcemy ususzyć, należy ściąć przed ich pełnym rozwinięciem, a jeśli chcemy ususzyć róże w pąkach, ścinamy kwiaty przed ich rozwinięciem się. Kwiaty zawsze ścinamy w dni pogodne i bezdeszczowe, kiedy rosa już obeschnie (najlepiej wczesnym popołudniem).

Gdzie suszyć kwiaty róż

Kwiaty róż najlepiej suszyć w pomieszczeniu chłodnym i zacienionym, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Pomieszczenie to musi być przewiewne (dobra wentylacja). Ususzone w takich warunkach kwiaty róż nie zgniją i zachowają kolory.

Jak suszyć kwiaty róż

Ścięte kwiaty róż suszymy zawieszone „do góry nogami”. Można je suszyć pojedynczo labo powiązane sznurkiem (ewentualnie cienkim drutem) w nieduże i luźne pęczki. Przed zawieszeniem usuwamy dolne liście do miejsca wiązania.
Czas suszenia kwiatów róż zależy od ich wielkości. Kwiaty można zdjąć dopiero po całkowitym wyschnięciu – jeśli uczynimy to wcześniej mogą stracić swój kształt.

Suszenie róż w boraksie i piasku

Róże można też suszyć innym sposobem: z pomocą boraksu (środka pochłaniającego wodę z tkanek rośliny) lub piasku. Do suszenia używamy wyłącznie całkowicie suchego boraksu i piasku. Boraks można wymieszać z suchym (wyprażonym) piaskiem.
Kwiaty róż przeznaczone do suszenia w boraksie czy piasku (bądź ich mieszaninie) ścinamy w pełnym rozkwicie. Przed suszeniem łodygę, która potem i tak staje się krucha, należy zastąpić drutem. Kwiaty róż umieszczamy na dnie naczynia (np. metalowej puszki), ale tak by nie dotykały dna naczynia (trzeba je przytrzymać „w powietrzu”), a następnie obsypujemy kwiaty boraksem lub piaskiem w taki sposób, by dostała się ona między płatki i do wnętrza kielicha róży. Wszystkie części rośliny dokładnie przykrywamy. Suszenie w mieszaninie boraksu z piaskiem trwa około dwóch tygodni, a w samym piasku nawet trzy tygodnie. Zanim wyjmiemy róże z naczynia, trzeba sprawdzić, czy zostały dobrze wysuszone. Zasuszone róże należy wyjmować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić płatków. Kwiaty róż tak zasuszone znakomicie zachowują kształt i barwę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE