Jak suszyć róże w domu - najlepsze sposoby na suszenie kwiatów róż i płatków róż
Zasuszone róże są często wykorzystywane do tworzenia suchych bukietów. Podpowiadamy, jak zasuszyć kwiaty róż i płatków róż. Poznaj najlepsze sposoby suszenia róż.
Kwiaty róż, które chcemy ususzyć, należy ściąć przed ich pełnym rozwinięciem, a jeśli chcemy ususzyć róże w pąkach, ścinamy kwiaty przed ich rozwinięciem się. Kwiaty zawsze ścinamy w dni pogodne i bezdeszczowe, kiedy rosa już obeschnie (najlepiej wczesnym popołudniem). Ususzyć możemy kwiaty cięte (z łodygą) albo same płatki róż.
Gdzie suszyć kwiaty róż
Kwiaty róż najlepiej suszyć w pomieszczeniu chłodnym i zacienionym, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Pomieszczenie to musi być przewiewne (dobra wentylacja). Ususzone w takich warunkach kwiaty róż nie zgniją i zachowają kolory.
Jak suszyć cięte róże?
Ścięte kwiaty róż suszymy zawieszone „do góry nogami”. Można je suszyć pojedynczo labo powiązane sznurkiem (ewentualnie cienkim drutem) w nieduże i luźne pęczki. Przed zawieszeniem usuwamy dolne liście do miejsca wiązania.
Czas suszenia kwiatów róż zależy od ich wielkości. Kwiaty można zdjąć dopiero po całkowitym wyschnięciu – jeśli uczynimy to wcześniej mogą stracić swój kształt.
Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż >>>
Suszenie róż w boraksie i piasku
Róże można też suszyć innym sposobem: z pomocą boraksu (środka pochłaniającego wodę z tkanek rośliny) lub piasku.
Do suszenia używamy wyłącznie całkowicie suchego boraksu i piasku. Boraks można wymieszać z suchym (wyprażonym) piaskiem.Kwiaty róż przeznaczone do suszenia w boraksie czy piasku (bądź ich mieszaninie) ścinamy w pełnym rozkwicie. Przed suszeniem łodygę, która potem i tak staje się krucha, należy zastąpić drutem. Kwiaty róż umieszczamy na dnie naczynia (np. metalowej puszki), ale tak by nie dotykały dna naczynia (trzeba je przytrzymać „w powietrzu”), a następnie obsypujemy kwiaty boraksem lub piaskiem w taki sposób, by dostała się ona między płatki i do wnętrza kielicha róży. Wszystkie części rośliny dokładnie przykrywamy.
Suszenie róż w mieszaninie boraksu z piaskiem trwa około dwóch tygodni, a w samym piasku nawet trzy tygodnie. Zanim wyjmiemy róże z naczynia, trzeba sprawdzić, czy zostały dobrze wysuszone. Zasuszone róże należy wyjmować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić płatków. Kwiaty róż tak zasuszone znakomicie zachowują kształt i barwę.
Przeczytaj też: Róże jadalne - jakie gatunki, co z nich można zrobić i w jaki sposób? >>>
Jak ususzyć płatki róż?
Suszone płatki róż to doskonały dodatek do kąpieli, pot-pourri czy samodzielnie zrobionych mydełek.
Jest kilka sposobów suszenia płatków róż.
- Najprostszym z nich jest rozłożenie rozdzielonych płatków na papierowym ręczniku lub w kartonowym pudełku i odstawienie ich na kilka dni w przewiewne i zacienione miejsce.
- Można też wsypać płatki róż do bawełnianego lub lnianego woreczka, napełniając 1/3 jego pojemności i zawiesić go w zacienionym, przewiewnym miejscu. Dobrze jest co jakiś czas delikatnie potrząsnąć woreczkiem.
- Innym sposobem jest rozłożenie pojedynczo płatków na tacy bądź w kartonie na warstwie kaszy mannej.
Płatki będą ususzone po około trzech tygodniach.
- Jeśli zależy nam na czasie, to płatki róży możemy ususzyć w piekarniku - rozkładając je na blasze tak, by się nie stykały. Piekarnik należy nastawić na 60 st. C i suszyć przez 15-20 minut.