Potpourri - jak zrobić w domu? Instrukcja krok po kroku

2020-11-23 7:35

Pochodzące z języka francuskiego słowo potpourri to określenie mieszanki roślin zapachowych, wykorzystywanych do aromatyzowania i ozdoby pomieszczeń. Potpourri możemy przygotować samodzielnie w domu. Potpourri krok po kroku.

Potpourri
Autor: GettyImages Do potpourri warto dodać składnik utrwalający zapach, na przykład w postaci pociętego na kawałki korzenia irysa

Potpourri było znane i cenione już w starożytności, ale do dziś nie straciło na znaczeniu. Obecnie nie ma już jednak - jak niegdyś - postaci podwieszanych pod sufitem pachnących gałązek i kwiatów, a przybiera znacznie bardziej nowoczesną formę ozdobnych mis i rozmaitych pojemników, wypełnionych aromatycznymi ziołami, płatkami kwiatów i kawałkami suszonych owoców.

W sklepach łatwo można kupić gotowe zestawy potpourri, jednak należy pamiętać, że dla wzmocnienia zapachu i koloru, często są one sztucznie aromatyzowane, konserwowane i barwione. Dlatego lepiej zrobić potpourri samodzielnie - będzie równie atrakcyjne, jak to kupione w sklepie, ale dużo zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej dopasowane do naszych upodobań. A jeśli przygotowana w domu mieszanka wyda nam się mało aromatyczna, zawsze możemy wzmocnić jej zapach naturalnym olejkiem roślinnym, takim przeznaczonym np. do aromaterapii.

Przeczytaj też: Świąteczne dekoracje z łąki, lasu i ogrodu >>>

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

Jak zrobić potpourri w domu?

Samodzielne przygotowanie potpourri to zadanie bardzo proste, ale wymagające od nas trochę cierpliwości i zaangażowania, gdyż przed przystąpieniem do pracy trzeba wyszukać, zebrać i przygotować odpowiedni materiał roślinny.

  • Domowe potpourri - krok 1: należy zastanowić, jakie zapachy lubimy najbardziej, czyli z czego zrobimy potpourri. Jeśli preferujemy świeże, cytrusowe aromaty, do stworzenia potpourri będziemy potrzebowali cytrusów (suszone plastry i skórki) oraz ziół i kwiatów o świeżym, orzeźwiającym zapachu (np. melisy, mięty pieprzowej, mięty cytrynowej, tymianku, geranium, pysznogłówki). Jeśli natomiast bardziej podobają się nam zmysłowe zapachy kwiatowe, poszukajmy silnie pachnących kwiatów, takich jak np. róże czy lawenda. Jeśli lubimy zapach lasu, w mieszance powinny znaleźć się gałązki sosnowe bądź jodłowe lub aromatyczne wióry drzewne (np. cedrowe). Jeżeli natomiast wolimy zapachy korzenne i ziołowe, przydadzą nam się rośliny przyprawowe: kora cynamonowca, goździki, gwiazdki anyżu, ziele angielskie, liście laurowe, rozmaryn czy pędy jałowca. Takie potpourri idealnie sprawdzi się w kuchni i jadalni, gdyż będzie korzystnie wpływało na apetyt. Połączenie cynamonu, anyżu i skórki cytrynowej będzie natomiast doskonałą kompozycją bożonarodzeniową.

Potpourri to jednak nie tylko naturalny, ładnie pachnący odświeżacz powietrza, ale też atrakcyjna dekoracja, dlatego należy urozmaicić kompozycję ciekawymi dodatkami: kolorowymi kwiatami, ładnymi szyszkami, orzechami czy plastrami suszonych cytrusów.

  • Domowe potpourri - krok 2: musimy zgromadzić wszystkie produkty do przygotowania potpourri. Wybrane rośliny trzeba zebrać z łąki, lasu bądź ogrodu, wysuszyć w ciepłym, ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu (aby nie straciły koloru od słońca lub nie spleśniały od wilgoci), a następnie rozdrobnić na kawałki sekatorem lub nożyczkami. Owoce przeznaczone do potpourri także należy wysuszyć, pozostawiając je w całości (np. jagody jarzębiny) lub krojąc na plastry (np. cytrusy), a następnie rozkładając na blasze do pieczenia, wyłożonej pergaminem i umieszczając w lekko nagrzanym i wentylowanym piekarniku (można wykorzystać do tego celu także ciepły kaloryfer, co jednak wydłuży czas suszenia). Potrzebne do potpourri przyprawy - korę cynamonowca, goździki - wystarczy kupić w sklepie spożywczym. Po materiały do potpourri możemy też wybrać się do sklepu z artykułami florystycznymi, w którym znajdziemy mnóstwo interesujących dodatków, a nawet susze roślinne, owocowe i kwiatowe.Wybrać musimy też pojemnik, w którym ułożymy suszony materiał. Może to być dowolne, ozdobne, najlepiej przeźroczyste naczynie, np. dekoracyjna misa, szklany słój, oryginalny talerz czy szklana salaterka. Możemy też wykorzystać do tego celu dostępne na rynku specjalne naczynia do potpourri, które zwykle są transparentne, bardzo ozdobne, przykrywane ażurowymi pokrywkami.

Przeczytaj też: Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie >>>

  • Domowe potpourri - krok 3: przygotowany, rozdrobniony i odpowiednio skomponowany materiał roślinny mieszamy w dużej misce, uzupełniamy kolorowymi, suszonymi kwiatami (np. płatki róży, nagietka, bratka, krokosza, kwiaty krwawnika, wrotyczu, chabra, kocanki ogrodowej, zatrwianu) i innymi, ciekawymi dodatkami (np. małe szyszki, fragmenty poskręcanych pędów wierzby, orzechy, suszone owoce jarzębiny), a następnie umieszczamy w wybranym naczyniu.
  • Domowe potpourri - krok 4: wzmacniamy i utrwalamy zapach potpourri Chcąc wzmocnić i utrwalić zapach domowego potpourri, możemy skropić naszą mieszankę naturalnym olejkiem zapachowym. Powinniśmy jednak dobrać go do konkretnej kompozycji, stosując inny olejek dla mieszanki kwiatowej (tu pasuje np. olejek różany bądź lawendowy), a inny do kompozycji odświeżającej (np. olejek pomarańczowy, cedrowy, geraniowy, z trawy cytrynowej czy drzewa herbacianego) lub ziołowej (np. olejek goździkowy, cynamonowy, tymiankowy). Do potpourri warto dodać też składnik utrwalający zapach, na przykład w postaci pociętego na kawałki korzenia irysa.

Niewykorzystaną część mieszanki umieszczamy w szczelnie zakręcanym, szklanym słoiku i ustawimy w ciemnym miejscu (np. w szafce kuchennej), dzięki czemu nie straci aromatu ani koloru i będzie można użyć jej w późniejszym czasie.

Jeśli raz spróbujemy tworzenia własnego potpourri, przekonamy się, że komponowanie zapachów i kolorów to znakomita zabawa i świetny relaks.

Nie przegap:

Stroiki z szyszek i inne ozdoby świąteczne z szyszek – POMYSŁY i INSPIRACJE >>>

Potpourri
Autor: GettyImages Barwiąc płatki suszonych kwiatów możemy stworzyć potpourri w różnych kolorach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.